CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan iki referandum teklifi

CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan iki referandum teklifi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu..Partisinin grup toplantısında konuşan ?CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu  "28 Şubat darbesine ne kadar karşıysak...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu..

Partisinin grup toplantısında konuşan ?CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu  "28 Şubat darbesine ne kadar karşıysak 20 Temmuz darbesine de o kadar karşıyız" dedi. Ayrıca Kılıçdaroğlu'nun iki referandum teklifi daha vardı. CHP lideri, Suriyelilere vatandaşlık verilmesi ve Rakka'ya düzenlenmesi planlanan operasyonla ilgili "Hadi referanduma gidelim" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamasından satır başları:

Dün İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız ve 129 çalışanımız beraat etti. 2011'de iki ayrı operasyon yapıldı. Belediyenin başarılarından rahatsızlık duyuyorlardı. Başkanı ve çalışanları hapse atmnak istiyorlardı. Sahte deliller ürettiler. Dün Aziz Kocaoğlu ve arkadaşları beraat etti. Aziz Kocaoğlu'ndan niye rahatsızlık duyuyorlar? Sağır kulaklar duysun İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kredi notu Türkiye Cumhuriyeti'nin kredi notundan daha iyi. Ankara ve İstanbul'u gölgede bıraktı. Aziz Kocaoğlu'nun bu başarılarından ötürü yargılanması gerekiyordu! Bizim belediye başkanlarımıza her zaman saygımız var. Seçildiğiniz andan itibaren hiçbir vatandaşımızı ötekileştirmeyeceksiniz dedim. Belediye başkanlarımız bu çerçevede çalışıyorlar.

'28 ŞUBAT'A NE KADAR KARŞIYSAK'
Bugün 28 Şubat... Postmodern darbe yaşamıştık. Herkesin görüşüne saygımız var. Herkesin inancına saygımız var. Devlet vatandaşına hizmet eder. 28 Şubat darbesine ne kadar karşıysak 20 Temmuz darbesine de o kadar karşıyız. 28 Şubat'ta 139 akademisyen, 20 Temmuz'dan sonra 4811 akademisyen görevinden alındı. Kamudan ihraç edilen personel sayısı 127 bin kişiyi aştı. Hapishaneler tıka basa dolu. Mağdur ailelerin sayısı 1 milyonu aştı. Biz mağdura sahip çıkıyoruz, darbecilere değil. 

'MAĞDURUN HAKKINI ARAYACAĞIZ'
Bunların yaptıklarıyla 12 Eylül'den sonra yapılanlar aynı değil mi? Darbeci mantığı, her şeyi ben bilirim mantığı... 1 milyonu aşkın mağdur ailelere sesleniyorum. Sizin hakkınızı bizi neyle suçlarlarsa suçlasınlar arayacağız.

İbrahim Kaboğlu... Sadece Türkiye'de değil, Fransa'da da ders veriyor. Pasaportuna da el koydular. Türkiye'yi yarı açık cezaevine getirdiler. Kaboğlu'nun ne günahı var? Efendim 'Kurunun yanında yaş da yanar' diyor Sayın Başbakan... Nasıl bir mantıktır bu? 20'ye yakın intihar var. En son Adana'da bir öğretim üyesi... Hangi ahlak, hangi din kabul eder bunu? Bunları sonuna kadar söyleyeceğiz. Türkiye iyi yönetilmiyor. Çok basit bir örnek vereceğim. 15 yıldır iktidardalar. İnsanlar kömüre muhtaçtı insanlar yine kömüre muhtaçlar. Sizin geliriniz arttı mı? Kömür de verilsin, doğalgaz da verilsin... Ama önemli olan kişinin gelirini yükseltip kimseye muhtaç hale getirmemek. 

Sorunlarımız büyük. Ekonomide, dış politikada, eğitimde sorunlarımız var. 15 yılda gelir 3 kat arttı diyorlar, 6.5 milyon işsizimiz var. Nasıl oluyor, kriz dönemlerinden daha yüksek bir işsizlikle karşı karşıyayız. 

SURİYELİLER
Bizim çocuklarımız Suriye'de Suriye için şehit oluyorlar. Onların gençleri Suriye'de. Nasıl oluyor bu? Üstelik iş bulup çalışıyorlar, bizim çocuklarımıza iş kapıları kapanıyor. İşsiz genç arkadaşım hala isyan etmeyecek misin? Bu düzene hayır demeyecek misin? Hadi Suriyeliler geldi, olabilir savaştan kaçtılar. Kamplarda tutarsın. 81 ilde Suriyeli var. Bakalım kamplarda... İşyeri açıyor, hadi açsın vergi vermiyor. Esnaf kardeşim bu düzene hayır demeyecek misin? Şimdi vatandaşlık hakkı verecekler. İnsaf... İstiyorlarsa referanduma gidelim; vatandaşlık verilsin mi, verilmesin mi? 36 milyar lira harcandı Suriyeliler için. 

'GELİN REFERANDUM YAPALIM'
Şimdi 'Rakka'ya gideceğiz' diye tutturmuşlar. Gel referandum yapalım: Rakka'ya bu ülkenin gariban çocukları Rakka'ya gitsin mi, gitmesin mi? Beylerin çocukları dolarları istif edecekler, onlara bir şey olmayacak. 18 yaşında gençlerimiz milletvekili olacak. Babası diyor ki, sen önce çocuğa iş ver. Bakkalın, manavın 18 yaşındaki çocuğu milletvekili olacak mı?

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika