CHP, OHAL kararını açıkladı: Kabul etmiyoruz

CHP, OHAL kararını açıkladı: Kabul etmiyoruz

TBMM'de olağanüstü hal kararıyla ilgili Başbakanlık tezkeresi görüşülüyor.CHP adına Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan konuştu:İhanet şebekesinin Fethullahçı terör örgütünün bütün sisteme...

TBMM'de olağanüstü hal kararıyla ilgili Başbakanlık tezkeresi görüşülüyor.

CHP adına Genel Başkan Yardımcısı ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan konuştu:

İhanet şebekesinin Fethullahçı terör örgütünün bütün sisteme dönük haince bir saldırısıyla karşı karşıya kaldık.

TSK içindeki Cunta uzun zamandan beri komuta kademesini tasfiye etme noktasında elde ettikleri güçle, kamudaki güçlerinden aldıkları cesaretle parlamentonun gücünü ayaklar altına almaya çalıştılar.

ÇOK CİDDİ BİR SINAV VERDİK

Türkiye cumhuriyetinde parlamenter demokrasi birikimimiz çok ciddi bir sınav verdi. Siyaset darbecilere teslim olmamıştır. Hükümet ve bakanlar da önemli bir sınav vermiştir.

Darbelerle karşı karşıya kalan ülkemiz ilk kez toplumsal mütabakatla bir irade gösterilmiştir.

O GÜN BURADA CHP, AKP, MHP, HDP YOKTU!

Bu iradeyi millet göstermiştir. Bütün darbeye karşı direnen vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. O gece burada, milletvekillerimizle bu çatının altındaydık. TBMM, Gazi Meclis adını taşıyan tek Meclis'tir. O gün burada CHP'liler, Adalet ve Kalkınma Partililer, MHP'liler, HDP'liler yoktu milletin temsilcileri vardı.

 2013'TEKİ YAŞ'TA ATANAN 25 GENERALDEN 18'İ...

Tabii ki bugüne kadar nasıl gelindiğini konuşacağız. Hangi imkanlarla liyakata göre değil sadakata göre bir kadro sistemi getirdiğimizde getireceği felaketi hep birlikte gördük.

2013 yılındaki YAŞ'ta Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda albaylıktan generalliğe yükselen 25 generalden büyük bir kısmı bugün tutuklandı. 18'i darbe girişiminde bulundu.

GEÇMİŞİ GELECEKTE TARTIŞACAĞIZ

Bunları siz geçmişte şunu yaptınız diye söylemek için söylemiyorum. Geçmişi gelecekte tartışacağız. 15 Temmuz'da büyük bir mutabakatın sınavını verdik. Bu beraberliğin bundan sonranın Türkiye'sini kurmak için yaşatılma zorunluğu var.

BİRİNCİ AŞAMAYI GEÇTİK

Bu zorunluluğu unutursak bir iktidar hükümet etme iktidarı elinde tutma kıskançlığıyla yeniden aynı felakete sürüklenebiliriz. Birinci aşamayı geçtik, ikinci aşamanın 3 evresi var.
1-Hesaplaşma
2-Normalleşme
3-Normalleşme süreci.

OHAL UYGUN BİR YÖNTEM DEĞİLDİR

Hesaplaşma da normalleşme de hukuk içerisinde yapılmalı. Darbenin yarattığı öfkeyle bir intikam anlayışı vatandaş bakımından anlaşılabilir ama siyasetin görevi farklıdır.

Çıkışın yolu bu beraberlikten geçmektedir. Hükümet MGK'nın tavsiyesiyle OHAL'i görüşüyoruz. Evet bunun Anayasa'da yeri olan bir düzenleme. Anayasa'da yeri var, diyebiliriz ama bugünkü ortamda siyaseten uygun bir yöntem değildir.

 OHAL PARLAMENTOYU DEVRE DIŞI BIRAKIR

Ama siyaseten uygun değil çünkü bu mücadele her zamankinden daha fazla ortak mücadeleyi gerektiren bir uygulama. Diyoruz ki siyaseten uygun değildir çünkü OHAL parlamentoyu devre dışı bırakır.Bu karar o gecenin direniş ruhuna zarar verir.

DEMOKRASİYİ KURTARMANIN YOLU OLAĞAN YÖNTEMLERDİR

Biz CHP olarak bu darbecilerle, çeteyle bütün uzantılarla vereceğiniz bütün mücadeleye destek vereceğiz. Hiç birisine karşı çıkmıyoruz ama OHAL bunlarla mücadele ederken kontrolsüzlüğün yolunu açabilir.

Demokrasiyi kurtarmanın yolu olağan yöntemlerle hukuku işletmektir. Belirli devlet kurumları her türlü eleştiriyi attığını görüyoruz. Sosyal medyadaki eleştirilerin gözaltı ya da tutuklamaların olduğunu görüyoruz

Böyle bir psikoloji direnme psikolojisini parçalar. Toplumun direnme konusundaki ruhunu zedeler. Gücün doğasında kontrolsüzlük vardır. 

MİLLİETİN İRADESİ YERİNE BELLİ BİR PARTİNİN PROPAGANDASI 

15 Temmuz'da darbeye karşı direnenlerin yapısı bugün değişmeye başladı. Artık meydanlarda milletin iradesi yerine belli bir partinin propogandasının yapılmasından rahatsızlık duymaya başladı. Toplum provokasyonlara açık uzun bir şekilde tutulamaz.

KABUL ETMİYORUZ

Bu Meclis Gazi Meclis'tir. Kurulduğu yıllarda Polatlı'da gelen top seslerine rağmen savaşı yöneltti. Bu Gazi Meclis, parlamentonun namusunu korudu bundan sonra da parlamento bunu yapacaktır. bu yüzden OHAL'i kabul etmiyoruz. TBMM'nin yetkilerinin alınmasının hiç bir şekilde doğru bulmuyoruz.

Bülent Tezcan'ın konuşması:

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika