CHP'de parti içi muhalefet aday çıkardı

CHP'de parti içi muhalefet aday çıkardı

Cumhuriyet Halk Partisi’nde parti yönetimine hakim olan 10 Aralık Hareketi ve Genel Merkez Yönetim kadrolarına muhalif olan parti içi muhalefet sahaya iniyor.

CHP’de geçtiğimiz günlerde Ankara’nın Beypazarı ilçesinde yaşanan hareketli sürecin sonrasında olağanüstü kongre kararı alınırken, CHP Genel Merkez yönetimi bu kongreyi de tıpkı son 2 kongre takvimi sürecinde hemen hemen tüm illerde yaptığı gibi merkezden belirlediği tek aday olan mevcut ilçe başkanı Hasan Kotak’ın adaylığı ile “Tek adaylı kongre” olarak yapmak istedi.

Ancak CHP içerisinde bundan 1,5 sene yayınladığı manifesto ile başta 10 Aralık Hareketi olmak üzere CHP yönetimine karşı “Parti içi muhalefet hareketini” başlatan CHP Dip Dalga Hareketi bugün resmi sosyal medya hesabından yayınladığı açıklama ile Olağanüstü Beypazarı İlçe Kongresi’ne dahil olacağını ve “1,5 sene önce çıktığı yolda bu kongre ile sahaya ineceğini” açıkladı. 
CHP Dip Dalga Hareketi’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Göz bebeğimiz CHP için bundan 1,5 sene önce “Güçlü bir hayal” etrafında birleştik. Bugün binler olduk. Ve bu Pazar günü yapılacak Olağanüstü Beypazarı İlçe Kongremiz ile sahaya iniyoruz. Yaşanan tüm dayatmalara rağmen bu partide 10 ARALIK değil “29 EKİM RUHU” kazanacak, rahat olun.”

CHP Dip Dalga Hareketi’nde yer alanlar, Türkiye çapında CHP örgütleri içerisinde binlerce üyeye sahip olduklarını belirtiyor.
CHP içerisindeki en güçlü “parti içi muhalif hareket” olarak bilinen Hareket’in desteklediği aday ise eski Beypazarı İlçe Başkanı Ali Uysal. CHP Genel Merkezin adayı ise mevcut ilçe başkanı Hasan Kostak.
CHP Dip Dalga Hareketi’nin karşısındaki bu büyük bloğa rağmen genel merkeze karşı uzun süredir bir kongrede aday çıkartmayı başaracak “İlk parti içi muhalefet hareketi” olacağına dikkat çekiliyor. Uzun yıllar CHP’de siyaset yapmış ve halen aktif olarak çeşitli görevlerde bulunan etkin isimler Genel Merkez açısından bunun bir “Fiyasko” anlamını taşıyacağını, CHP Genel Merkez yönetiminin sonuç ne olursa olsun “Tek aday ile seçim yaptırma” döneminin bu kongre ile bitme durumunun parti içerisinde etki yaratacağının altını çiziyor.
Öte yandan CHP Ankara İl Yönetimi’nin Ali Uysal’a baskı kurmaya çalıştığı iddiası da ilçede konuşulanlar arasında.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika