CHP'den asgari ücret teklifi geldi!

CHP'den asgari ücret teklifi geldi!

Asgari ücret görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Sözcüsü Faik Öztrak, asgari ücret için olması gereken en düşük rakamı söyledi. TÜİK'in

Asgari ücret görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Sözcüsü Faik Öztrak, asgari ücret için olması gereken en düşük rakamı söyledi. TÜİK'in açıkladığı büyüme rakamlarına da değinen Öztrak, asgari ücret için, "2 bin 578 liranın üstünde olmalı" dedi.

Ekonomik krizin faturasını çıkaran Öztrak, son bir yılda 789 bin yurttaşın işinden edildiğini söylerken, "Bütçe açıklarının geldiği yer itibariyle bütçeyi desteklemek amacıyla harcanan kaynakların da sınırlandığını görüyoruz" dedi.

Öztrak'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Devlet kendi aldığı vergilere yüzde 22,58 oranında zam yaptı. Niçin? Geçtiğimiz yıl uğradığı enflasyon kaybını telafi etmek için yaptı."

"Ekonomik krizin son bir yılda 789 bin yurttaşımızı işinden ettiğini biliyoruz. İşsiz kalan her 100 kişiden 78'i en düşük maaş alan kesme mensup. Diğer taraftan bakınca bütçe açıklarının geldiği yer itibariyle bütçeyi desteklemek amacıyla harcanan kaynakların da sınırlandığını görüyoruz."

'KREDİYE KREDİYLE TAKLA ATTIRARAK GELDİĞİMİZ NOKTADA BÜYÜME FALAN YOK'

"Krediye krediyle takla attırarak geldiğimiz noktada büyüme falan ortada yok. Bütün dünyanın kabul ettiği bir şey var. En kırılgan kesimlerin gelirlerini artırmanız lazım ki ekonomi canlansın."

"TÜİK, büyüme rakamlarını açıkladı. Saray'ın damadı tweetler atıyor, bir sevinç... Geçen seneden itibaren ilk defa gelen bindelik artışın, ne kadar sürdürülebilir olduğu önemli."

"Önce yüzde 22,5'lik kısmını koyacak onun üstüne de talebi artırmak için yüzde 5 kadar da ilave yapmalısınız. Bu da 2 bin 578'in biraz üstü oluyor. "

"Rakamlar, büyümenin istihdam yaratmadığını ortaya koyuyor. Bu büyüme işsizlere yaramıyor. Bu sadece İstanbul'a da parasını borsaya yatıran bir avuç yandaşa ve Londra'daki bir avuç insana yarıyor."

"Üçüncü çeyrekte yüzde 2 olan artışın üçüncü çeyrekte binde 4'e düştüğünü görüyoruz. Bu büyüme konusunda soru işaretlerine neden oluyor.

"Büyümenin hem kalitesi hem de sürdürülebilirliği açısından önemli olan bir diğer husus, yatırımlar. Yatırım yapacaksınız ki iş imkanı verebilesiniz, ki milletin tenceresi dolsun. Bu yatırımda son beş çeyrektir daralıyor. "

"Bir yıllık GSYH 734 milyar dolar olmuş. Bu rakam 2008 yılındaki GSYH'nın bile altında. Az gitmişiz uz gitmişiz AKP döneminde 11 yıl geriye gitmişiz.Uyarıyoruz, artık aspirin tedavisinden vazgeçin. milletin derdine derman olacak tedbirleri alın."

'BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ GÜNAH ÇIKARMA ODASINA DÖNDÜ'

"2020 bütçesinin görüşmeleri sona erdi. Şimdi artık Genel Kurul'da tartışılacak. Ama çok ilginç bazı bakanlar için bu komisyon adeta günah çıkarma odasına dönüştü. Önce Sağlık Bakanı çıktı kamu hastanelerinin bütçe kaynaklarıyla yapılacağını söyledi. Bir de şehir hastanelerinin büyüklüğünden dolayı yönetim sıkıntısı yaşanabileceğini söyledi. Sonra Ulaştırma Bakanı çıktı. Osmangazi Köprüsü'nde çok yüksek garanti parası verdik, kimse bunu ödeyemez, o yüzden bu parayı düştük diyor. vDerhal bu köprünün ismini değiştirin, buna "Deli Dumrul Köprüsü" deyin. Geçenden 30, geçmeyenden döve döve 40 akçe alın."

"Bir tarafta el kadar bebeğe tek taş yüzük takanlar, diğer tarafta ailesiyle birlikte canına kıyan vatandaşlar var. Milletimizi inim inim inliyor ama saray duymuyor."

ADİL ÖKSÜZ AÇIKLAMASI

"Adil Öksüz'ün yeri biliyorsa gereği derhal yapılmalıdır. Bu kişi derhal yakalanmalıdır. Ekonomiyi düzeltmek için millete hiçbir şey veremeyen tek adam devleti yerine parlamenter sistemi kurmak durumunda olduğumuzu görüyoruz.