CHP’den ‘PKK ile bağlantılı adaylar’ haberine dava

CHP’den ‘PKK ile bağlantılı adaylar’ haberine dava

Dava dilekçelerinde hem söz konusu haberlerin yayından kaldırılması talep edildi. Cumhuriyet Halk Partisi, 350 aday haklarında PKK ile bağlantılı

CHP, yandaş medyanın "PKK ile bağlantılı adaylar" yalan haberine dava açtı. Dava dilekçelerinde hem söz konusu haberlerin yayından kaldırılması talep edildi

Cumhuriyet Halk Partisi, 350 aday haklarında PKK ile bağlantılı oldukları yönünde, iki gün önce aynı içerikli haberi yapan Hürriyet, Sabah, A Haber, Akşam, Güneş, Star, Milliyet, Süper Haber, En Kocaeli Haber hakkında, 'hakaret', 'iftira' 'kişisel verilerin kaydedilmesi verilmesi veya ele geçirilmesi' 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik' suçlamalarıyla toplu dava açılması için çalışma başlattı.

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, CHP Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı koordinasyonunda; bir süredir iktidara yakın yayın organlarında, partilerine yönelik yayınlanan haberle ilgili toplu dava açılması yönünde hazırlık yapıldı. Aralarında Hürriyet, Sabah, Akşam gazetelerinin de bulunduğu yayın organlarında "CHP, Saadet ve İYİ Parti'nin PKK ile bağlantılı adayları" başlığıyla iki gün önce haberler yayımlanmaya başlamıştı.

CHP Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı; konu hakkında hem kurumsal olarak CHP adına hem de ilgili haberde geçen 350 aday adına ayrı ayrı dava açılması yönünde çalışma yaptı.

Adaylar için hazırlanan dava dilekçelerinde PKK ile bağlantılı olduğu ileri sürülen 350 adayın ilgili seçim kurulları tarafından dosyalarının incelendiği ve Yüksek Seçim Kurulu tarafından adaylıklarına bir engel görülmeyen kişiler olduğu ifade edildi.

Dava dilekçelerinde, ortada bir yargı kararı olmasına karşın siyasi bir linç yapılmasının manidar olduğu ifade edildi. Dava dilekçelerinde hem söz konusu haberlerin yayından kaldırılması talep edildi hem de tazminat istendi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika