CHP’li Ağbaba: AKP’nin halka yaptığı en büyük ihanettir

CHP’li Ağbaba: AKP’nin halka yaptığı en büyük ihanettir

Özelleştirme İdaresi tarafından satışı ertelenen Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikaları 78 bin 200 ton kotasıyla birlikte 287 milyon liraya satıldı. Yapılan arazi değerlendirmelerine göre sadece Erzincan Şeker Fabrikası’nın...

Özelleştirme İdaresi tarafından satışı ertelenen Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikaları 78 bin 200 ton kotasıyla birlikte 287 milyon liraya satıldı. Yapılan arazi değerlendirmelerine göre sadece Erzincan Şeker Fabrikası’nın arazisine 240 milyon lira değer biçiliyorken her iki fabrikanın binaları, makineleri ve arazileriyle birlikte 287 milyon liraya satılması tepkiler sebep oldu.

''AKP’NİN HALKA YAPTIĞI EN BÜYÜK İHANETTİR’
Özelleştirme idaresi tarafından özelleştirme kararı ardından 'Şeker Vatandır Vatan Satılmaz' diyerek TÜRKŞEKER' e ait 25 fabrikayı tek tek gezen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Erzurum ve Erzincan fabrikalarının satışını peşkeş olarak nitelendirdi. Ağbaba konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada ; “Kısa süre önce sadece doğalgaza geçmesinden dolayı 23 milyon lira yatırım yapılan Erzincan Şeker Fabrikası’nı 77 milyon lira gibi çok komik bir rakamla satışa çıkarmak AKP’nin halka yaptığı en büyük ihanettir.Fabrikaların satışında kamu yararı gözetilmediği, fabrikaların hazineye kazanç elde etmek için değil yandaş işadamlarına kazanç elde etmek için satıldığı bir kez daha ortaya çıktı. Uzmanların yaptıkları hesaplamalara göre Özelleştirme İdaresi’nin 2011 yılında yaptığı ihale baz alındığında iki şeker fabrikasının satışından dolayı kamunun 89 milyon dolar zarara uğratıldığı belirtiliyor'' dedi.

''ONLAR ÖZELLEŞTİRİYOR, BİZ KAMULAŞTIRACAĞIZ’
24 Haziran seçimlerinin ardından şeker fabrikalarını tekrar gerçek sahiplerine, emekçilere, pancar üreticilerine vereceklerini kaydeden Ağbaba, “Onlar fabrikaları özelleştiriyor, biz kamulaştıracağız. Türkiye’yi tekrar üreten, işçisi, üreticisi mutlu olan bir ülke haline getireceğiz. Şeker gibi stratejik bir ürünü elden çıkaranlara, Türkiye’yi uluslararası kartellerin pazarı haline getirip,yerli üreticiye sırt dönenlere halkımız  24 Haziranda gerekli dersi verecektir'' ifadelerini kullandı.