CHP'li Ahmet Akın: "Karayolları, özel sektörün işlettiği otoyol, köprü ve tünellerin trafik verilerini gizliyor"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Karayolları Genel Müdürülüğü'nün (KGM) yayınladığı Türkiye'nin trafik ve ulaşım verilerine ait haritaya ilişkin bir video yayınladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Karayolları Genel Müdürülüğü'nün (KGM) yayınladığı Türkiye'nin trafik ve ulaşım verilerine ait haritaya ilişkin bir video yayınladı. Videoda konuşan Akın, "2019 yılına ait bu haritada bilgiler gizlendi. Özel sektörün işlettiği bu otoyol, köprü ve tünellerden yılda kaç araç geçiyor, ne kadar garanti ödemesi yapılıyor, bilmiyoruz. Bu bilgiler özellikle yayınlanmıyor, saklanıyor. Çünkü karartılmaya çalışılan çok büyük bir ayıp var" dedi. 

Akın, KGM'nin özel sektörün işlettiği otoyol, köprü ve tünellere ilişkin trafik ve ulaşım verilerinin gizlediğini söyledi. 

"KARARTILMAYA ÇALIŞILAN ÇOK BÜYÜK BİR AYIP VAR"

KGM'nin her yıl Türkiye'nin trafik ve ulaşım verilerinin haritasını çıkarıp yayınladığını belirten Akın, yayınlanan 2019 yılına ait haritala bilgilerin gizlendiğini ileri sürdürerek, "Özel sektörün işlettiği bu otoyol, köprü ve tünellerden yılda kaç araç geçiyor, ne kadar garanti ödemesi yapılıyor, bilmiyoruz. Bu bilgiler özellikle yayınlanmıyor, saklanıyor. Çünkü karartılmaya çalışılan çok büyük bir ayıp var" dedi. 

Akın konuşmasını şöyle sürdürdü: "Halktan ayıplı mal, hizmet olduğu için gizliyorlar. Yap-İşlet-Devret kapsamında yapılan otoyollar, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü ve Avrasya Tüneli'ne ait trafik ve ulaşım bilgilerini Türkiye'nin Trafik ve Ulaşım Haritası'na koymamışlar. Neden? Çünkü bu yol, köprü ve tünellere ait ulaşım verilerinin yayınlanması halinde karanlık gerçek ortaya çıkacak, o yüzden yayınlamıyorlar" 

Akın, verilerin yayınlanmamasının nedenini ise şöyle anlattı: 

"Halkın sırtına ne kadar yük yükledikleri çıkacak, o yüzden yayınlamıyorlar.  Geleceğimizin nasıl ipotek altına alınmış olduğu ortaya çıkacak, vatandaşın cebine elini atan bir uygulamayı saklamak için yayınlamıyorlar, halktan kaçırıyorlar. Bu otoyollar, tüneller, köprüler ayıplı olmasa doğru yapılmış olsa halktan gizlenir miydi? Hayır, gizlenmezdi. Geçiş garantileri, geçenden dövize endeksli geçiş ücreti, geçmeyenden dövize hazine garantisi ödemesi bunların hepsi ayıplı. Üstelik bu aşırı pahalı yollardan, köprülerden ve tünellerden araçlar da geçmeyince utanılacak tabloyu yayınlayamıyorlar."

Ekonomi