CHP'li Ahmet Kaya, birkaç yerden maaş bürokratlara seslendi: Gençlerimiz sizin yüzünüzden işsiz

CHP'li Ahmet Kaya, birkaç yerden maaş bürokratlara seslendi: Gençlerimiz sizin yüzünüzden işsiz

CHP'li Ahmet Kaya, birkaç yerden maaş bürokr... CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Türkiye’deki işsiz gençleri hatırlatarak; "Gençlerimiz iş bulamazken bu nedir?

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Türkiye’deki işsiz gençleri hatırlatarak; "Gençlerimiz iş bulamazken bu nedir? Gençlerimiz iş isteyince ‘iş yok’ deniyor, lakin bu insanlar 3 ayrı yerde iş buluyor ve maaş alıyor, böyle adalet mi olur" şeklinde tepki gösterdi. Kaya, “Gençlerimizin işsiz kalmasının ve umutlarını kaybetmesinin bir sebebi de sizsiniz” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bütün ümidim gençliktedir” sözlerini hatırlatan Kaya, “Siz iki, üç yerden maaş alırken iş bulamayan gençler umutlarını kaybediyor ve bu ülkeden gitmek istiyor. Bunun suçlusu sizsiniz, bunun suçlusu hepimiziz” diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül’ün bakan yardımcılığı, Sun Express Yönetim Kurulu Üyeliği ve Eximbank Yönetim Kurulu Başkanlığı olmak üzere 3 ayrı yerde görev yaptığına ve buralardan ayrı ayrı maaş aldığına dikkat çeken Kaya, “Gençlerimiz iş bulamazken bu nedir? Gençlerimiz iş isteyince ‘iş yok’ deniyor, lakin bu insanlar 3 ayrı yerde iş buluyor ve maaş alıyor, böyle adalet mi olur?” dedi.

Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu’nda Türkiye Emlak ve Katılım Bankası 2017-2018 yılı denetimi gerçekleşti. Toplantıya Emlak Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Birpınar ve diğer yönetim kurulu üyeleri de katıldı.

 

Birpınar ve yönetim kurulu üyelerine hitaben konuşan CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, şunları söyledi:

"Gençlerimizin umutlarını bitirdiniz"

“Büyük Atatürk: “Bütün ümidim gençliktedir.” demişti. Son dönemde bu ülkedeki gençlerin bütün ümitlerini kaybettiğini görüyoruz. Pırıl pırıl gençler, 2 üniversite bitiren, ailesinin kıt kanaat imkânlarla okuttuğu o gençler iş bulamıyorlar. Geleceklerini yurt dışında aramaya başladılar, bu bizi kahrediyor, bizi derinden üzüyor. O gençlerimiz iş bulamadıkları için, o gençlerimiz adaletsizlik nedeniyle bütün umutlarını kaybediyor. Bu ülkede bazıları 1 yerden, 3 yerden hatta 5 yerden maaş alırken Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bütün ümidim gençliktedir” dediği o gençlerimiz maalesef iş bulamıyorlar. Bunun müsebbibi hepimiziz, suçu kendimde de arayarak söylüyorum.”

"Gençlerimiz umutlarını kaybediyor"

“Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, bakan yardımcısı maaşının yanı sıra Sun Express Yönetim Kurulu Üyesi ve Eximbank Yönetim Kurulu Başkanı olduğu için 3 yerden maaş alıyor. Böyle iş mi olur, böyle adalet mi olur? Bilgiyle, belgeyle konuşuyorum, alıyor arkadaşlar. Gençlerimiz iş bulamadıkları için umutlarını kaybediyorlar. Hepimiz elimizi vicdanımıza koyup bunu sorgulamamız, düşünmemiz lazım.”

"Kredi komitesi üye sayısı neden 3'ten 6'ya çıkarıldı? "

Bankaların kredi komitelerinde yer alan isimlerin huzur hakkı adı altında yılda 4 kez para aldıklarını anımsatan Kaya, Emlak Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Birpınar’a şunları sordu:

“İş Bankası, Akbank, Yapı Kredi Bankası; kamu bankaları, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıfbank; Kuveyt Türk Katılım Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası olmak üzere çok sayıda bankanın kredi komitesi oluşumlarına baktım, hep 2+1 yani 3 üyeden oluşurken Emlak Katılım Bankası’nın kredi komitesi neden 6 üyeden oluşuyor? Birileri fazladan maaş alabilsin diye mi? Üstelik Emlak Katılım Bankası yeni kurulmuş bir banka ve kredi hacmi 6-7 milyar olmasına rağmen neden 6 üye? 3 üye yetersiz mi kaldı da 6 üyeye çıkaralım istendi? Yoksa birilerinin aldığı maaşlar mı yetersiz geldi de üye sayısı arttırıldı? Üye sayısını 3’ten 6’ya çıkarmanız bankacılık mevzuatına uygun mudur?

Banka Yönetim Kurulunun 29/6/2019 tarihli ve 82 sayılı Kararı’yla Kredi Komitesinin genel müdür ve yönetim kurulu üyesi olmak üzere toplam 3 üyeden oluşmasına karar verilmiş. Dört ay sonra bu karara revize edilmiş ve Banka Yönetim Kurulunun 25/10/2019 tarihli ve 175 sayılı Kararı’yla Kredi Komitesinin üye sayısı değiştirilmiş, genel müdür ve 5 yönetim kurulu üyesi olmak üzere 6 üyeden oluşmasına karar verilmiş. Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik’in birinci bölüm 6’ncı maddesi diyor ki: “Banka yönetim kurulunun, kredilerle ilgili olarak vereceği görevleri yapmak üzere, Kanunun 25 inci maddesine göre süre hariç genel müdürde aranan şartları taşıyan üyeleri arasından seçeceği en az iki üye ile banka genel müdürü veya vekilinden oluşan bir kredi komitesi kurulabilir. Tüm kamu ve özel bankalar 3 üye ile bu görevi yaparken siz neden 6 üye ile yapıyorsunuz?”

"CHP'li Ahmet Kaya, birkaç yerden maaş bürokratlara seslendi: Gençlerimiz sizin yüzünüzden işsiz" haberi, 16 Haziran 2021 tarihinde yazılmıştır. 16 Haziran 2021 tarihinde de güncellenmiştir. Politika kategorisi altında bulunan CHP'li Ahmet Kaya, birkaç yerden maaş bürokratlara seslendi: Gençlerimiz sizin yüzünüzden işsiz haberi 2021 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. CHP'li Ahmet Kaya, birkaç yerden maaş bürokratlara seslendi: Gençlerimiz sizin yüzünüzden işsiz 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 18 Temmuz 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 17:28 Joe Biden "Elon Musk ve zengin dostlarının bu seçimi satın almaya çalışmasından bıktım"
 2. 17:24 İGA İstanbul Havalimanı, Travel and Leisure Anketi'nde Dünyanın En İyisi Seçildi
 3. 17:20 TÜİK Verilerine Göre Türkiye'nin En Düşük Yaşam Maliyetine Sahip İlleri
 4. 17:16 Türkiye, Eurofighter Typhoon Satın Alma Sürecinde İlerliyor
 5. 17:11 Meksika'da Maya Uygarlığına Ait Önemli Keşifler: Balam Ku Rezervi'nde Yeni Buluntular
 6. 17:03 Sağlıklı ve Lezzetli: Yunan Usulü Mercimek Köftesi Tarifi
 7. 17:02 Proje resmen başladı: Tüm emeklilere tamamen ücretsiz!
 8. 16:56 Fenerbahçe, Sofyan Amrabat Transferiyle Orta Sahayı Güçlendiriyor
 9. 16:52 İslam Memiş dolar uyarısında bulundu: "Yanlış yoldasınız, sizi kandırdılar!"
 10. 16:52 Altın fiyatları artış gösterdi: Kuyumcuların umutları gurbetçiler ve düğünlerde!
 11. 16:52 Tasarruf genelgesinin ardından yapılan israflar kat kat arttı!
 12. 16:51 Trabzonspor, Sağ Bek Arayışında: Pedro Malheiro Transferi İçin Son Detaylar Konuşuluyor
 13. 16:46 New York'ta Hortum Felaketi: Can Kaybı, Büyük Yıkım ve Acil Durum İlanı
 14. 16:44 Türk Yağ Devinden Madencilik Devrimi: Fabrikalar Kilit, Madenlere Yatırım Akıyor!
 15. 16:43 Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararını duyurdu
 16. 16:43 Kiracılar yandı! Ev sahipleri artık bu belgeleri isteyecek!
 17. 16:40 ABD'den Meksika, Kosta Rika ve Panama'da Çip Üretimini Genişletme Hamlesi
 18. 16:31 ABD, İsrail Askeri Elor Azaria'ya İnsan Hakları İhlali Gerekçesiyle Vize Kısıtlaması Getirdi
 19. 16:28 Trump Destekçilerinden Göz Alıcı Bandaj Protestosu
 20. 16:25 Şarampol faciası: Çok sayıda yaralı var! Son dakika!
Politika Haberleri