CHP'li Altıok: Bizi bu karanlığa gericiler getirdi

CHP'li Altıok: Bizi bu karanlığa gericiler getirdi

 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında cadı avı yapıldığı ve Atatürkçü yargıçların da görevinden uzaklaştırıldığını ileri süren CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, darbeyi araştıracak komisyona ilişkin, "FETÖ'ye...

 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında cadı avı yapıldığı ve Atatürkçü yargıçların da görevinden uzaklaştırıldığını ileri süren CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, darbeyi araştıracak komisyona ilişkin, "FETÖ'ye övgü düzenlerin oluşturduğu bir komisyonun nasıl çalışacağını hepimiz merak ediyoruz" dedi.

CHP Antalya İl Kadın Kolları Başkanlığı'nın 'Aydınlanma Yolunda Cumhuriyet ve Demokrasi Şehitlerimizden Bahriye Üçok'u Anıyoruz' programına CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok konuşmacı olarak yer aldı. Programa, Konyaaltı Belediye Başkanı CHP'li Muhittin Böcek, İl Başkanı Mustafa Erdem ve çok sayıda partili katıldı.

"BİZİ BU KARANLIĞA GERİCİLER GETİRDİ"

Bugün gelinen noktada hiçbir şeyin birden bire olmadığını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, Bahriye Üçok'un karşısında durduğu gericilerin ülkeyi bu karanlığa getirdiği görüşünü savundu. Ilımlı İslamı toplumun önüne atanların, kendi istedikleri gibi dini eğip büktüklerini söyleyen Altıok, "Onlar her zaman aydınlanma hareketine en başından itibaren karşı durdular. Bu yolda emek veren bilim adamı akademisyen, üreten gazetecileri bir bir hunharca katlettiler. Bütün bu acı geçmişin üzerine de tamamı faili meçhul cinayet bıraktılar" dedi.

İÇLERİ BOŞALTILDI

Demokrasinin, özgürlüğün ve Cumhuriyetin içinin boşatıldığını savunan Altıok, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özgürlükler bu iktidar tarafından sadece kendilerine göre yapılıyor ve özgürlüğün içi de bu şekilde boşaltılıyor. 'Biz kimsenin giyimine kuşamına karışmayız' derken aslında herkesin giyimine kuşamına karışıyorlar. Türban takan kadınların da nasıl takacağına kadar her şeyine karışıyorlar. Elbette herkesin başını örtmeye ve inancını özgürce yaşama hakkı vardır. Ama küçücük çocukların başını örtmediği için tecavüze uğraması durumunda bunun suç görülmeyeceği de kabul dilemez."

'CADI AVI GİBİ'

'Demokrasiyi getireceğim, darbelerle mücadele edeceğim' diyenlerin 1980 darbesi Anayasası'nın bütün karanlık dehlizlerinde dolaştığını ve bütün karanlık yönlerini kullandıklarını ileri süren Altıok, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Et ve tırnak gibi, kan kardeş gibi oldukları cemaati eğitimin her noktasına soktular. Şimdi de onlarla mücadele ediyor gibi davranıp laik, demokratik eğitim hakkı isteyen laik eğitimcileri görevden uzaklaştırıyorlar. Cadı avı gibi. Birlikte el ele yürüttükleri kadrolaşmada 'aldandık' diyorlar ya, kendilerini aldatanları temizlerken şimdi yeniden kendilerini aldatacak alanlar yaratıyorlar."

'ATATÜRKÇÜLER TEMİZLENİYOR'

İktidarın 'paralel yapı' dediği gibi kendi paralellerinde hukuku bitirmeyi de görev bildiğini dile getiren Alltıok, "Her türlü hak ihlali bağımsız ve adil bir yargıyla sorgulanabilir. Bu da işlerine gelmiyor. Bağımsız ve adil yargı olursa önce kendilerini sorgulayacak çünkü. Şimdi cemaatçi yargıçları temizlerken Atatürkçü, laik, demokratik yargıçları da temizliyorlar. Çok karanlık günlerden geçiyoruz" dedi.

KOMİSYON ELEŞTİRİSİ

Babasını da kaybettiği Sivas katliamından Bahriye Üçok ve tüm bu tür katliamların araştırılması için 2009'da TBMM'de özel yetkili bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını teklif ettiklerini anlatan Zeynep Altıok, ancak aradan geçen zaman boyunca Ak Parti iktidarı ve hükümeti nezdinde hiçbir adım atılmadığını kaydetti.

HDP ve CHP'nin bugüne kadar 27 kez Meclis'e önerge verdiğini aktaran Altıok, Ak Parti oylarıyla bu önerilerin tamamının reddedildiğini söyledi. Altıok, şimdi yine darbe sonrası verdikleri önergelerin kabul edilmediği, FETÖ'ye övgü düzenlerin oluşturduğu bir komisyonun nasıl çalışacağını da herkesin merak ettiğini dile getirdi.

Politika