CHP'li başkanının oğluna silah kaçakçılığından gözaltı

Sabah Gazetesi haberine göre: CHP Karkamış İlçe Başkanı Mehmet Polat'ın oğlu İrsan Polat, silah kaçakçılığı suçlamasıyla gözaltına alındı. Polat'ın Suriye'ye silah kaçırdığı öne sürüldü. Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Polat tutuksuz yargılanacak.

Sabah Gazetesi haberine göre; Suriye sınırında, 13 adet kalaşnikof olarak da bilinen uzun namlulu AK-47 yakalandı. Gaziantep'teki Karkamış Gümrük Kapısı'ndan 26 Mayıs'ta giriş yapan minibüste yakalanan silahlarla ilgili Eski CHP Karkamış İlçe Başkanı Mehmet Polat'ın oğlu İrsan Polat gözaltına alındı.

Şoför ifade verdi

Sabah'tan Koray Taşdemir'in haberine göre; operasyonda çok sayıda şarjör ve mermi de ele geçirildi. Minibüs şoförü T.G. ise taşıma işlemini Polat diye bildiği kişiden aldığı 8 bin lira karşılığında yaptığını söyledi.

Serbest bırakıldı

Soruşturma genişletildi. Mahkemeye sevk edilen İrsan Polat, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Yurtdışına çıkış yasağı konulan Polat'ın yargılaması tutuksuz devam edecek.

Mehmet Polat hakkında soruşturma açılmıştı

Mehmet Polat'ın, daha önce de havaya ateş edilen bir ortamda görüntüleri çıkmıştı. Görüntüler üzerine yazılı açıklama yapan CHP'li isim 'eğlence' olarak nitelendirdiği havaya ateş açma olayının ilçe merkezinden 10 kilometre uzakta bir fıstık bahçesinde olduğunu söyleyerek kendini savunmuştu. Polat, "Biz 6-7 arkadaş ilçeye 10 kilometre uzakta bir fıstık bahçesinde yemek yedik, müzik dinledik. Bunu yaparken kimseyi rahatsız etmedik. Hijyen kurallarına uyduk. Eğlenirken arkadaşımızın birisi havaya ateş açtı" demişti.

Polat hakkında 2018 yılında 10 yaşındaki torununa tabancayla havaya ateş etmesine izin verdiği için de soruşturma açılmıştı.

 

ABC GAZETESİ ARAŞTIRDI

 

CHP'nin sisteminde ise an itibarıyla Karkamış'ta bir ilçe başkanı olmadığı görülüyor. ABC Gazetesi'nin edindiği bilgilere göre, 9 Kasım 2020'de Gaziantep'teki tüm CHP'li ilçe başkanları görevden alındı ve henüz yerlerine atama yapılmadı.

 

CHP'li Mahir Polat'tan ABC Gazetesi'ne açıklama

Öte yandan; Sabah'ın haberine göre CHP'li ilçe başkanı Mehmet Polat, aynı zamanda CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat'ın da akrabası. Ulaştığımız Mahir Polat, kişiyi soruşturduğunu söyledi ve akrabası olduğunu kabul etti. Polat, "Ben orada yaşamıyorum. Benim 7 amcam var, amcalarımın 70 tane torunu var. Hangi birini tanıyacağım? Kendilerinin kaçakçılığı çıkınca bizde de bir şeyler çıkacağını düşünüyorlar" ifadelerini kullandı. Polat ayrıca akrabasının artık ilçe başkanı olmadığını söyledi.

 

 

GENEL