CHP''li Büyükerşen: Partide delege dalkavukluğu yapılıyor

CHP''li Büyükerşen: Partide delege dalkavukluğu yapılıyor

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, CHP''de süren olağanüstü kurultaya dair konuştu. Büyükerşen, "Bu yapı, ''delege dalkavukluğu''dur. Delege sistemimiz mutlaka değiştirilmeli" dedi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Cumhuriyet Halk Partisi içerisinde 24 Haziran seçimlerinin ardından devam eden olağanüstü kurultay sürecine dair değerlendirmelerde bulundu.

CHP'nin silkinmeye, derlenip toparlanmaya, tüzüğünü yenilemesine ihtiyacı olduğunu ve yaşanan bu dönemi, kurultayla değil, seçim çalışmalarıyla geçirmesi gerektiğini belirten Büyükerşen, bazı delegelerin seçim döneminde ortada gözükmediğini, kurultay döneminde ortaya çıktığını söyleyerek tepki gösterdi.

Büyükerşen, Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk'e şunları söyledi:

'EŞ DOSTU DELEGE YAPMIŞ'

"Adayın, seçimi kazanmak için seçtirdiği, o adayla birlikte hareket eden delege sistemiyle bir yere varılamaz. Açıkçası bu yapı ‘delege dalkavukluğu'dur. Delege sistemimiz mutlaka değiştirilmeli. Partide, ne zaman ilçe ve il başkanı seçilecekse hemen ‘demirbaş delegeler' ortaya çıkar. Hemen her yönetim, kendi delegesini elinde tutmaya çalışıyor. Dolayısıyla delege dalkavukluğu siyasette hep var. İşte seçim döneminde herkes delege avına çıkıyor. Adaylar, adaylığa niyetlenenler akraba, eş-dostu delege yapmış.

'GERİDE OLAN ADAYLAR ÇALIŞMIYOR'

Partimizde de doğru-dürüst delege ve üye kayıtları yok. O yüzden kurultay kavgaları yapılıyor. Bakıyorsunuz ilçe ve il başkanı seçiminde oy kullanan delege ne kadar babadan, dededen partili olduğunu söylüyor. Oy verdikten sonra bir daha da ortada gözükmüyor. Milletvekili seçiminde de o partinin 3-4 milletvekili çıkarması kesinse, üçüncü, dördüncü sıradakiler çalışıyor, geride olan adaylar ve onlara oy verenler kılını bile kıpırdatmıyor. Hatta garanti seçilecek yerde olanların da yeterince çalıştığını iddia edemeyiz. Düşünün, sandık kurulunda görevlendireceğimiz delege bile bulamıyoruz. Milletvekilliğine aday olabilmek için il ve ilçe başkanı olanlar var. Hemen il ve ilçe başkanlığına seçiliyor, ilk seçimde de milletvekilliğine adaylığını koyuyor. Böyle olmamalı. İlçe ve il başkanı olanlar ilk seçimde milletvekili adayı olmasın. İlk genel ve yerel seçimde partinin kazanması için uğraşmalı."

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika