CHP'li Canpolat, iş dünyasıyla bir araya geldi

CHP'li Canpolat, iş dünyasıyla bir araya geldi

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, CHP Milletvekilleri Faik Öztrak, Bihlun Tamaylıgil ve beraberindeki heyetle, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi (İOSB) Başkanlığı’nın ev sahipliği yaptığı toplantıda iş insanlarıyla...

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, CHP Milletvekilleri Faik Öztrak, Bihlun Tamaylıgil ve beraberindeki heyetle, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi (İOSB) Başkanlığı’nın ev sahipliği yaptığı toplantıda iş insanlarıyla referandum sürecini konuştu.

İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat yaptığı konuşmada, “Bugün artık Avrupa Birliği ile ilişkilerimizin askıya alındığı sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. AB üyesi ülkeler artık sadece AB üyesi ülkelerden ithalat yapacağını söylüyor. Oysa biz üretimimizin büyük çoğunluğunu AB ülkelerine gönderiyoruz.

canpolat1-002.jpg

Bugün komşu ülkelerin hiçbiriyle bizim ülkemizin istikrarlı bir ilişkisi yok. Peki, ihracatı kiminle yapacağız? İhracat yapılabilmesi için güven duyulması gerekir. Sizin güven duymanız ve size güven duyulması gerekir. Demokrasinin yerleştiği bir hukuk devleti olabilirsek ekonomimiz iyiye gider.

canpolat2-002.jpg

Biz hem AB ile hem Ortadoğu’yla olan ilişkilerimizi tekrar eski düzeyine getirmenin mücadelesini veriyoruz ana muhalefet partisi olarak. Referandumda Hayır çıktığında şu mesaj verilmiş olacak: İktidarın bütün kötü politikalarına rağmen halk demokrasi istedi, halk istikrar istedi. Bizim yeniden ayrışmadan, ötekileştirmeden, hoşgörü içerisinde birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Aynı Kurtuluş Savaşı’nda kenetlendiğimiz gibi yeniden kenetlenmemiz gerekiyor. Bu referandumda siyasetin başaramadığını halkımız başaracaktır. Türkiye’nin ekonomide ayağa kalkması için demokrasiye; demokrasi için de her birimize büyük görev düşüyor'' dedi.

canpolat3-003.jpg

Canpolat, AK Parti’nin iktidarı döneminde ekonomiyi ve halkın refah seviyesini olumsuz bir tabloya mahkûm ettiğini belirterek bazı veriler paylaştı. Canpolat, “Resmi rakamlara göre Türkiye’de yaklaşık 100 bin çocuk işçi var. 6-18 yaş arası 2.715.081 çocuk zorunlu eğitim imkânına erişemiyor. 2000 yılında genç işsiz oranı %13,1’di; 2016’da %19,9’a yükseldi. Her 4 gençten 1’i işsiz. AKP iktidarı döneminde Türkiye'nin büyüme oranı, Cumhuriyet dönemi iktidarları arasındaki en düşük oran. 2002'ye kadar olan 57 yıllık büyüme ortalaması 5,1 iken; 2003-2015 arası 13 yıllık büyüme ortalaması 4,7’de kaldı'' diye konuştu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Politika