CHP’li Erdoğdu: ’Sözde yüzde 7,4 büyüdük ama işsizlik yine çift hane’

CHP’li Erdoğdu: ’Sözde yüzde 7,4 büyüdük ama işsizlik yine çift hane’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TÜİK’in açıkladığı resmi işsizlik verilerine ilişkin açıklamada bulunarak, “Yeni seri ile büyümede sözde rekor kırdık ama düzenlenen onca kampanyaya, makyajl

ABC Haber Merkezi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TÜİK’in rakamlarına göre Türkiye’nin yüzde 7,4 büyüdüğünü açıklandığını belirterek, “Yeni seri ile büyümede sözde rekor kırdık ama düzenlenen onca kampanyaya, makyajlamalara rağmen işsizlik hala çift hane. Rakamlar, AKP hükümetinin ve sınırsız teşvik verdiği, kârlarını katlayan sermayenin, işsizlik sorununu kalıcı bir çözüme kavuşturamayacağını gösteriyor” dedi. 

Erdoğdu, TÜİK tarafından açıklanan resmi verilere göre, işsizlik oranının Ocak ayında yüzde 10,8 olduğunu bildirerek, TÜİK’in  her ay açıkladığı istatistiklere göre istihdam seferberliğinin sınırlı etkileri olduğuna dair tespitlerin geçerliliğini koruduğunu söyledi. Erdoğdu, şunları söyledi:

“2017 yılı Ocak ayı ile 2018 yılı Ocak ayı arasında 1 milyon 357 bin kişilik istihdam artışı görünüyor. SGK tarafından açıklanan istatistiklerle kıyaslandığında TÜİK’in açıkladığı istihdam artışı ile SGK tarafından açıklanan sigortalı sayısındaki artış arasında bir örtüşme görülüyor. Ancak son bir yıl içinde kayıt dışı çalışan sayısında yüzde 5 artış varken ve yüzde 32’lik kayıt dışılık oranında bir değişme görülmezken bu örtüşmenin tuhaflığı dikkatlerden kaçmıyor. TÜİK’in açıkladığı işsizlik oranı yüzde 10,8 iken iş bulma ümidi olmayan, bir işte çalışmayan ama iş olsa çalışacağını beyan eden ve mevsimlik çalışanların da dahil edildiği gerçek işsizlik oranı yüzde 17,5. İş arayan, iş aramadığı halde bir iş bulduğunda çalışmaya hazır olduğunu beyan eden 5 milyon 940 bin yurttaşımız var.”

GERÇEK İŞSİZ SAYISI 7 MİLYON
Bu gruba yetersiz istihdam ve zamana bağlı eksik istihdam edilenleri, diğer bir deyişle aldığı eğitim ve yeteneklerinin gerektirdiğinin altında bir işte istihdam edilenlerin de dahil edilmesiyle gerçek işsiz sayısının 7 milyonu aştığını ifade eden Erdoğdu, buradan hesap edilen geniş işsizlik oranının yüzde 20,23 olduğuna işaret etti. Erdoğdu şu görüşleri dile getirdi:

“2017 yılı aralık ayına göre istihdam edilen sayısında 259 bin azalma olmuş. Bu azalmanın 168 bini erkek istihdamındaki azalmadan kaynaklandı. Yani son bir ay içinde 168 bin erkek, 91 bin kadın işsiz kaldı. 2016 yılına göre bir iyileşme olsa da 745 bin yurttaş 1 yıldan uzun süredir işsiz ve iş arıyor. Bu grupta 387 bin kadın bulunuyor. 676 bin kişinin iş bulma ümidi kalmamış, bu rakam 2017 Mart ayından beri görülen en yüksek rakam.”

Erdoğdu, 15-24 yaş arası her 100 gençten 23’ünün yani 2 milyon 738 bin gencin ne bir eğitim kurumuna devam ettiğini ne de gelir elde edebileceği bir işte çalışmadığını kaydederek, her 4 üniversite mezunu gençten birinin evde oturduğunu söyledi. Erdoğdu, “Ülkemizin üretken kapasitesinin yüzde 66’sını vasıfsız işgücü oluşturuyor. Diğer bir deyişle Endüstri 4.0 gibi ileriye dönük hamleler Türkiye işgücü piyasası yapısının bu gerçekliği içinde konuşuluyor” diye konuştu.  

OHAL DEĞİL, DEMOKRASİ İSTİYORUZ
16 Nisan 2017’de yapılan referandumun üzerinden tam 1 yıl geçtiğine de işaret eden Erdoğdu, “Evet verin dolar lobisi bitecek, döviz düşecek, terör bitecek, şehit gelmeyecek, OHAL bitecek, işsizlik azalacak denildi. Hangisi oldu” diye sordu. Hükümet yetkililerince OHAL’in 7’ince kez uzatılacağının açıklandığını kaydeden Erdoğdu açıklamasını şöyle tamamladı:

“OHAL, toplumun yüzde 1’i büyürken kalan yüzde 99’unun işsizlik ve geçim sıkıntısı ile boğuşması demek. OHAL, emeğin yok sayılması, sarayın ve onun beslediği yandaş sermayenin büyümesi demek. Yüzde 10,8’i resmi, yüzde 32,5 kayıt dışı, güvencesiz çalışmak, zamsız günün olmaması demek. Bütün bu problemlerin çözümü için, halkımızla birlikte meydanlarda, ‘OHAL değil demokrasi istiyoruz’ diye haykırıyoruz.”

11-031.jpg12-025.jpg