CHP'li Erkek: Erdoğan'ın da mazbatası iptal edilebilir!

CHP'li Erkek: Erdoğan'ın da mazbatası iptal edilebilir!

CHP'li Muharrem Erkek, "AK Parti açıklamalarına böyle devam ederse sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da mazbatası iptal edilebilir" dedi.

CHP'li Muharrem Erkek, AKP'nin seçimde usulsüzlük yapıldığı iddialarını çürüten açıklamalarda bulundu. Erkek, "Diyorlar ki, 5388 çetele, yani oy sayım cetvelinde mühür yok. Toplam 62 bin çetele falan var en az. Siz referandumda YSK'ya milyonlarca mühürsüz oy pusulası geçerli sayılsın diye dilekçe verdiniz. AK Parti açıklamalarına böyle devam ederse sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da mazbatası iptal edilebilir" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek'in konuşmasından satır başları:

Seçim takvimi başladığı anda kütükler YSK'nın malı olur.

YSK, İçişleri Bakanlığı'ndan aldığı verilerle seçmen kütüğünü oluşturur. Adalet bakanlığından aldığı verilerle tutuklu seçmen kütüğünü oluşturur. AKP'nin YSK'ya verdiği dilekçeyi incelediğimizde İçişleri Bakanlığı'nı açıkça itham ettiğini görüyoruz.

O zaman en başta sorumlular Adalet, İçişleri Bakanlığı ve YSK'dır. Seçmen listeleri son şeklini aldıktan sonra partilere gönderilir. 25 martta tüm siyasi partilere gönderildiği gibi  bize de gönderildi. Oy kullanılamayacak kişilere şerh düşülmüş. Bunların hepsi yapıldı. 1229 ölü seçmen var diyorlar. İstanbul'da 1229 vefat etmiş olması çok muhtemel. Bunları YSK biliyor hepsini. Deniyor ki sandık kurulu başkanı ve memur üyeler. Bunları da biz belirlemiyoruz.

'İTİRAZ HAKKINIZI NEDEN 26 ŞUBAT-2 MART ARASINDA KULLANMADINIZ?'

İtiraz hakları vardı. 26 Şubat 2 Mart arasında niye bu itirazlar yapmadı. Niçin itiraz etmediniz? Seçmen listesine, sandık kuruluna itiraz etmiyorsunuz seçimler bittikten sonra gündeme taşıyorsunuz. Düzeltilen maddi hataları dahi belge olarak size sundular.

Takvim içerisinde seçmen listeleri askıya çıkar, itirazlar yapılır ve her şey kesinleşir. Orada her şey biter. 'Hafif kanunsuzluk' diye bir tabir kullanıldı. O da çok ilginç. İlk defa karşılaşıyoruz.

Her ilçe seçim kurulunda siyasi partilerin üyeleri var. Onlar kurulun bir parçası. Neden itiraz etmediniz? Seçmen listesine sandık kuruluna itiraz etmiyorsunuz. Seçimler bittikten sonra bunlara itiraz ediyorsunuz. Düzeltilen maddi hataları dahil bugün size sundular.

İstanbul'da tüm geçersiz oyların yeniden sayımı bitti. 6 ilçede geçerli oyların sayımı bitti. Sonucu etkilemedi. Çekmeköy'de bizim lehimize arttı. YSK bir karar aldı 22 ilçede 57 sandık belirledi.

Tümünü sayın dediler, sondaj deniyor. Tümü yeniden sayıldı. Yeniden yeniden sayım demokrasiyi yok eder. O yüzden YSK doğru bir kararla oyların tümünün sayılmasını kabul etmedi. Sonuç 1 Nisan'da olduğu gibi bugün de Sayın İmamoğlu kazandı.

'ERDOĞAN'IN DA MAZBATASI İPTAL EDİLEBİLİR'

Diyorlar ki, 5388 çetele, yani oy sayım cetvelinde mühür yok. Toplam 62 bin çetele falan var en az. Siz referandumda YSK'ya milyonlarca mühürsüz oy pusulası geçerli sayılsın diye dilekçe verdiniz. AK Parti açıklamalarına böyle devam ederse sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da mazbatası iptal edilebilir.

Bazı verileri düzeltmekte fayda var. AKP'nin usulsüzlükle kanunsuzluğu birbirine karıştırıyor. Usulsüzlük nedeniyle seçimlerin tekrar etmesi mümkün değildir. Seçimi iptal ettiremezsiniz. Kanunsuzluk hafif kanunsuzluk denildi bugün AKP toplantısında o da ilginç. 4 yerde seçim yenilecek. Oralarda 2 kısıtlının oy kullandığı tespit edildi. Seçimin sonucunu etkileyecek haller budur. Der ki kanuna göre oy kullanmaması gereken kişiler oy kullanmış mı? 2014 Yalova seçimleri bunun için  tekrarlandı.

İstanbul'da fark 14 bin. 14.001 kısıtlının oy kullandığını kanıtlamanız gerekir. Neden baksın YSK? Sonuca etkili değil. Usulsüzlük ayrı kanunsuzluk ayrı şeydir. Bugün çok vahim bir açıklamaya maruz kaldık.

'HASAN AKGÜN İLK DEFA SEÇİM KAZANMIYOR'

Büyükçekmece'de Hasan Akgün ilk defa seçim kazanmıyor. 6.dönemine girdi. Deniyor ki Büyükçekmece'de belediye işçisi görevlendirildi diyor. Kim talep etti? Valilik talep etti. Bu Türkiye'nin her yerinde böyledir.

'NÜFUS MÜDÜRÜ ÇOK SIKI AK PARTİLİ'

Bu kişi 18 Ocak'ta tutuklandı. Seçmen listeleri 31 Ocak'ta kesinleştir. Büyükçekmece'yle ilgili organize usulsüzlük yapıldıysa kamu görevlileri yapmıştır. Hangi görevliler yapmıştır açıklayın. Nüfus müdürünün çok sıkı bir AK Partili olduğunu, Sayın Erdoğan'ın yakını olduğu biliniyor.

1 Nisan'da da sonuçlara baktığınızda kazanan Ekrem İmamoğlu'ydu, 17 Nisan'da da Ekrem İmamoğlu. Fark 13 bin 729. 3 bin 870 farkla kazandık diyenler, 13 bin 729 oyla kazanan Ekrem İmamoğlu'nu artık tebrik edin. Demokrasimiz ağır hasar gördü malesef. Gelin bunu onaralım Türkiye normalleşsin.

Sayın İçişleri Bakanı "Ortada bir suç var" bunu ancak mahkemeler tespit edebilir. İçişleri Bakanı değil.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika