CHP’li Faik Öztrak: Altılı masada kritik konularda anlaşıldı

CHP’li Faik Öztrak: Altılı masada kritik konularda anlaşıldı

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, iktidar cephesinin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem için bir araya gelen partilerin ‘anlaşamazlar’ iddiasını hatırlatarak en kritik konularda anlaşıldığını açıkladı.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’a konuştu. Faik Öztrak, altılı masada yer alan partilerin ekonomi alanında açıklamalarına ilişkin olarak, “Ekonomiyi bir gömleğe benzetirsek, bütün bu tedbirler altılı masanın gömleğin ilk düğmesini doğru iliklemekteki kararlılığını ortaya koymuştur. Aynı zamanda ‘Bir türlü anlaşamazlar’ demelerine rağmen en kritik konularda bile anlaştığımızı göstermiştir” dedi.

Bu önlemlerin uygulanabilmesi için bir an önce seçim yapılması gerektiğini vurgulayan Öztrak, “Milletin önüne sandık getirilmeli” dedi.

“HÜKÜMET BİRÇOK ŞEYİ HALININ ALTINA SÜPÜRDÜ”

Altılı masanın Kurumsal Reformlar Komisyonu, hafta başında iktidar olmaları halinde ekonomide izleyecekleri politikaları açıklayan dört maddelik bir programı paylaştı.  Öztrak, komisyonun bundan sonraki süreçte yeni çalışmalar yapabileceğini söyledi.

Açıklanan başlıklar arasında yer alan Hasar Tespit Komitesi’ne (HTK) ilişkin bilgi veren Öztrak, “Duyurduğumuz tedbirlere baktığınız zaman bu ülkenin başına bela olan tek kişilik karar alma süreçlerini katılımcılığa çeviren, Merkez Bankası’na müdahaleyi ortadan kaldıran ve enflasyonla mücadelede etkinliğini artıran bir yaklaşım görüyoruz. Bunların arasında en önemlilerinden bir tanesi de HTK. Şu anda bu hükümet yönetiminde birçok şey halının altına süpürülmüş vaziyette. Bu kapsamda verilerin gerçekliğinin ortaya çıkarılması ve kamu maliyesine güvenin yeniden sağlanması gerekiyor. Bunu da HTK sağlayacak. Orada 128 milyar dolar ne oldu? 20 Aralık 2021 gecesi ne oldu? Bunların hepsine de bakılacak” diye konuştu.

“ORADA OTURAN KADROYU İKTİDARIN KADROSUYLA KARŞILAŞTIRMAK LAZIM”

Pazartesi yaptıkları açıklamayla 6’lı masanın kadrolarını da tanıtmış olduklarını söyleyen Öztrak, “O masada iki eski bakan, iki eski Hazine müsteşarı, bir dış ticaret müsteşarı ve bir eski Merkez Bankası başkanı oturuyordu. Orada oturan kadroyu en başta Nebati olmak üzere iktidarın kadrosuyla karşılaştırmak lazım” dedi.