CHP'li Kazım Arslan: Elektrikle çalışan başkanlık modeli peşindeler

CHP'li  Kazım Arslan: Elektrikle çalışan başkanlık modeli peşindeler

Meclis'te görüşmeleri başlanan Elektrik Piyasası Kanun Teklifinin hazırlanma ve Genel Kurul'da savunulma süreci hakkında açıklama yapan Denizli Milletvekili Kazım Arslan, 17-25 Aralık Yolsuzluk tapelerinde geçen ifadeleri hatırlattı.CHP'li...

Meclis'te görüşmeleri başlanan Elektrik Piyasası Kanun Teklifinin hazırlanma ve Genel Kurul'da savunulma süreci hakkında açıklama yapan Denizli Milletvekili Kazım Arslan, 17-25 Aralık Yolsuzluk tapelerinde geçen ifadeleri hatırlattı.

CHP'li Kazım Arslan şu ifadeleri kullandı; "Bu kanunun hazırlık süreci ve dün gece Meclis'te başlayan tartışmalar, Saray-Enerji Bakanlığı-enerji lobisi arasındaki üçgeni ele veriyor. Damat Berat Albayrak, bu kadar istisna ve rantı yönetmek için göreve getirilmiş,Damat Bey milletin Hazine'sine ve cebine göz dikmiştir.
ANAYASAMIZA AYKIRI OLAN BU KANUN YENİ DÜZENİN BİR ŞİFRESİDİR
Başkanlık için Başbakanı devirenlerin, Ahmet Davutoğlu'nun müdahale edemediği rant ve hukuksuzluk dolu bu enerji kanununu 3 haftadır Meclis'te bekletilmesi, şimdi yeni hükümetle görüştürüyor. 
Başkanlık sistemi, tam da bu hukuksuzluk içinde kendini açığa vurmuştur. Başkanlık gelirse vatandaşın çıkarı Saray-şirket çıkarına galip gelecek, bundan sonra her tasarı Meclis'te hukuksuzlukça çıkarılmaya çalışılacaktır.
Bir kanun düşünün; kayıp-kaçak yasa zoruyla vatandaşa yüklenecek, nükleer uğruna kıyı, imar, zeytinlik, askeri arazi kanununa istisnalar getirilecek. Öyle bir kanun ki, yargı kararları yok sayılacak,tarifenin içeriğine itiraz edilemeyecek,çevre mevzuatına aykırı olarak şirketlere 2019'a kadar serbestlik verilecek.
KANUNUN ASIL GEREKÇESİ YOLSUZLUK TAPELERİNDE GİZLİ
Bu kanunun gerçek gerekçesi aslında hatalı yazılmıştır. Kanunun arka planı, gerçek nedeni 17-25 Aralık'tan sonra çıkan tapelerden biriyle kendini gösterdi. Bugün Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın Abdullah Tivnikli ile yaptığı görüşmede, Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasına kadar sabredilmesi, şirketlerin kayıp-kaçakları için yeni yasa getirileceğini itiraf etmesi, bugün karşımıza Yargıtay kararlarını dinlemeyen,yargının müdahalesini engelleyen bir yasa olarak çıkmaktadır.
YARGITAY BAŞKANI ELEKTRİK PİYASASI KANUNUNA İYİ BAKSIN,TAVRINIDA GÖSTERSİN.
Cumhurbaşkanı ile çay toplamaya çıkan Yargıtay Başkanı, idari davalarla karşı karşıya kalan Danıştay Başkanı, kayıp-kaçaklara ilişkin dava açmanın önüne geçen, mevcut davalardaki hak arama yollarını tıkayan bu kanun teklifi karşısında ne yapacak,ne söyleyecek merak ediyorum.Çünkü bu kanun teklifi mevcut haliyle Anayasamıza aykırı biçimde yasalaşırsa,hem yargıyı ve hem de haksızlığı ve hukuksuzluğu öne çıkaran bir yasa olacaktır.
BAŞKANLIK NELERE YOL AÇACAK, AÇIĞA ÇIKTI
Elektrik Piyasası Teklifi, açıkça şu yaşadığımız siyasi gündemin özetidir. Türkiye, Elektrikle Çalışan bir Başkanlık Modeli'ne, bunca hukuksuzluğa alıştırılmak istenmektedir, biz buna alışmayacağız' Ortaya saçılan yolsuzluk tapelerinin, adalet dağıtmada değil çay toplamada ortaya çıkan Yargıtay Başkanının, Saray müdahalesiyle görevden alınan Başbakanın, şirket çıkarları için göreve getirilen Damatların Türkiyesi'nde Başkanlık neler getirecek ve neler götürecek, şimdiden ortaya çıkmıştır. Başkanlık, milletin temsilcisi olan Meclis'in halk için yasa çıkarma iradesinin önüne geçecektir. İşte bu yasa, Başkanlığın nelere yol açacağının provasıdır."
 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika