CHP’li Lale Karabıyık’tan MEB'e protokol tepkisi: Çocuk işçiliği teşvik ediyor

CHP’li Lale Karabıyık’tan MEB'e protokol tepkisi: Çocuk işçiliği teşvik ediyor

"Ucuz iş gücü"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile zincir köfteci arasında imzalanan protokolle 600 çocuğun 4 gün işletmede çalıştırılması ve 1 gün okulda olmasına tepki gösterdi.

Karabıyık, “İmzalanan bu protokoller çocuklarımızın emeğinin sömürüsü ve MEB eliyle çocuk işçiliği anlaşmasıdır. Haftanın 4 günü çalışacak olan öğrencilerimiz, mesleki eğitim adı altında ucuz iş gücü sağlayacaktır” dedi.

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. Lale Karabıyık, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile zincir köfteci arasında imzalanan protokole tepki gösterdi.

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Karabıyık, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile zincir köfteci arasında imzalanan protokole göre, 600 çocuğun 4 gün işletmede çalışıp 1 günde okulda olmasını eleştirdi.

"MEB, çocuk işçiliğini teşvik ediyor"

Türkiye’de 520 bin çocuğun çalıştığını, 346 bin 135 çocuğun ne eğitimde ne istihdamda yer almadığını, 87 bin çocuğun ise iş aradığını belirten Karabıyık, MEB’in MESEM’ler aracılığıyla çocuk işçiliğini teşvik ettiğini ifade etti.

Karabıyık, “Yapılacak mesleki eğitim köftecide, markette değil; çocukların teknolojiye, üretime yönelik bir eğitim alacağı ve bu alanlarda kendini geliştireceği ve ülkemizin ilerlemesine katkı sağlayacağı, katma değer üreteceği yerlerde olmalıdır” dedi.

"Ucuz iş gücü"

‘Çocukların diplomasız kalmaması, eğitim alırken bir yandan da meslek öğrenebilmesi’ amacıyla kurulan MESEM’lerin, iktidar yanlısı firmalara ucuz iş gücü sağlama amacına dönüştüğünü kaydeden Karabıyık, açıklamasının devamında şunlara yer verdi:

“Haftanın 4 günü çalışacak olan öğrencilerimiz, mesleki eğitim adı altında ucuz iş gücü sağlayacaktır. Bütçe görüşmelerinde üç harfli zincir market ile imzalanan protokolü eleştirirken söylediğimiz gibi, ‘Çocuklarımız yandaş firmaların ucuz işçisi değildir; devlet de ücretleri kamu kaynaklarından karşılanan bu protokoller ile yandaşlarının finansörü değildir, olmamalıdır!

Üç harfli marketler ile yapılan protokolün iptalinin üzerinden birkaç hafta geçmişken, bu protokollerde ve bu hatalarda ısrar edilmesi kabul edilemez. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Erdoğan, 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Programı’nda ‘Türkiye’yi, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine, ancak kaliteli, özgün, en modern teknolojiyle donanmış bir eğitim öğretim sistemiyle taşıyabiliriz’ demişken, mesleki eğitimde yapılan protokollerin nitelikli bir mesleki eğitimden ve çağa uygun teknolojik üretimden, gelişimden uzak olması büyük bir çelişkidir. Yapılan bu protokoller eğitimin niteliğine olumlu etki sağlamayacağı gibi, öğrencilerimizi de çocuk işçiliğine yöneltmektedir. Bu protokol derhal iptal edilmelidir.”

Etiketler :