CHP'li Levent Gök'ten VEDAŞ ile ilgili soru önergesi

CHP'li Levent Gök'ten VEDAŞ ile ilgili soru önergesi

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş’nin (VEDAŞ) Hakkâri, Yüksekova İlçesi’nde elektrik sayaçlarının direklerin üzerine çıkartılması ile ilgili yaptığı “2015 yılında Van ili Gevaş...

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş’nin (VEDAŞ) Hakkâri, Yüksekova İlçesi’nde elektrik sayaçlarının direklerin üzerine çıkartılması ile ilgili yaptığı “2015 yılında Van ili Gevaş ilçesinde
başlattığımız çalışmalarımızı daha sonra Güroymak, Bulanık, Çaldıran, Muradiye, Saray, Özalp ve Erciş ilçelerimizde devam ettirdik. Hizmet bölgemizdeki illerde hayata geçen PLC Sayaçlar ile teknolojik altyapıyı güçlendirme, uzaktan sayaç okuma ve şebeke kesintilerini anlık izleme imkânına sahip olduk. Bu kapsamda çalışmalarımızı Yüksekova ilçesinde de başlatmış bulunmaktayız. Söz konusu çalışma; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) onayı ve talimatı ile yapılmaktadır. Dolayısıyla herhangi bir şekilde; kişi, kuruluş ya da muhtarların talebi veya isteği ile yapılan bir çalışma değildir.'' 
açıklaması hakkında, uygulamanın yarattığı görüntü kirliliği ve sayaçların vatandaşlar tarafından kontrol edilebilirliğine ilişkin herhangi bir bilgi olmadığını ve uygulamalara tepki gösteren yerleşimlerin elektrik bağlantısının uzun süreli olarak kesildiğini belirtti. Yüksekova’ya bağlı Adaklı Köyü, Kadıköy Köyü, Köprücük Köyü ve Kerem Zeydan Mahallesi’ne bir haftayı aşkın bir süredir elektrik verilemediğine değinen Gök, 710 hane ile 3500 nüfusun karanlıkta bırakıldığını söyledi. İsa Gök'ün soru önergesi şu şekilde: 

1. Sözü geçen uygulama başladığından beri VEDAŞ’ın hizmet bölgesindeki hangi yerleşimlerde elektrik kesintisi yaşanmıştır? Kesintiler toplamda kaç saat sürmüştür?
2. Kaçak enerji kullanımını önlemek için elektrik sayaçlarının vatandaşlarımızın kontrol alanı dışına çıkartılmasını doğru buluyor musunuz?
3. PLC sayaçlar ile ölçüm yapılan ilçelerde sözü geçen sayaç takılmadan önceki günlük ve aylık elektrik tüketimiyle beraber günlük ve aylık hane elektrik fatura tutarlarını açıklar mısınız?
4. PLC sayaçlar ile ölçüm yapılan ilçelerde sözü geçen sayaç takıldıktan sonraki günlük ve aylık elektrik tüketimiyle beraber günlük ve aylık hane elektrik fatura tutarlarını açıklar mısınız?
5. Yüksekova’ya bağlı Adaklı Köyü, Kadıköy Köyü, Köprücük Köyü ve Kerem Zeydan Mahallesi’ne bir haftayı aşkın süredir neden elektrik verilmemektedir? Bu yerleşimlerin enerji bağlantısı ne zaman sağlanacaktır?
6. Bir özel şirketin uygulamalarına karşı demokratik tepkilerini ortaya koyan vatandaşlarımızın enerji kesintisi ile cezalandırılmasını doğru buluyor musunuz?
7. Özel şirketin uygulamalarına ilişkin herhangi bir soruşturma başlatılması düşünülmekte midir?

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem