CHP'li Oğuz Kaan Salıcı: Doğu ve Güneydoğu’da bir şeyler değişiyor

CHP'li Oğuz Kaan Salıcı: Doğu ve Güneydoğu’da bir şeyler değişiyor

''HDP’nin Millet İttifakı’na katılmak gibi bir talebi veya beklentisi yok''

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Doğu Masası Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, "HDP’nin Millet İttifakı’na katılmak gibi bir talebi veya beklentisi yok. Onlar ayrı bir yol çizmiş durumdalar" dedi. Salıcı, Kürt sorununu iktidara geldikleri zaman kendi dile getirdikleri yöntemle çözeceklerini ifade etti.

CHP'nin Van’da 27 Mayıs’ta başlattığı ve yarın sona erecek olan 248 belediye başkanının katıldığı çalıştayda ilgili konuşan CHP Doğu Masası Başkanı İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı, "Doğu ve Güneydoğu’da bir şeyler değişiyor. Tüm bölgelerden Cumhuriyet Halk Partisi’ne yönelen yoğun bir ilgi var" dedi.

"Doğu Masası" olarak Doğu ve Güneydoğu'da 24 ilde bu çalışmayı yürüttüklerini ifade eden Salıcı, "Ayrıca bu bölgeler bir süreden beridir düşük oy aldığımız bölgeler. Örneğin Van’da oyumuz 2018 yılında yüzde 2 civarındaymış. Bu bizi tatmin eden bir durum değil. Hem Genel Başkan’ın ve partinin siyaseti açısından hem de Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki parti örgütlerimizi güçlendirme, onların örgütsel kapasitelerini artırmak açısından bir çalışma yürütüyoruz" dedi.


"VATANDAŞ ARTIK DAHA SICAK YAKLAŞIYOR"

Tüm bölgelerden Cumhuriyet Halk Partisi’ne yönelen yoğun bir ilginin olduğunu kaydeden Salıcı, "Vatandaş bize artık daha sıcak yaklaşıyor. Bu bizim için yeterli değil. Daha ileri bir aşamaya geçmek istiyoruz. Biz önümüzdeki dönem Van’dan milletvekilimiz olsun istiyoruz. Diyarbakır, Mardin, Batman ve Erzurum’dan, yani bölgenin önemli ve metropol şehirlerinden milletvekillerimiz olsun ve CHP rozetiyle Meclis’e gidip vatandaşın burada yaşamış olduğu sıkıntıları doğrudan dile getiren ve çözüm önerilerini ortaya koyan bir iktidar ortaya çıksın istiyoruz. Tüm çabamız bu. Bunun için de olumlu izlenimlerle Van’dan ayrılıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.


"KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNE KARŞI DEĞİLİZ"

2012-2014 yılları arasında yaşanan "çözüm süreci"ne atıfta bulunan Salıcı, "Bir çözüm süreci yaşandı, o çözüm sürecinde de bizim üzerinde durduğumuz konu şuydu. Kapalı kapılar arkasında pazarlıklar yaparak ve Kürt sorununun çözümünü AKP’nin geleceğine endeksleyerek çözemezsiniz. Biz çözüme karşı değiliz. Biz Kürt sorunun çözülmesine itiraz ediyoruz, demedik. Bu yöntemlerle siz Kürt sorununu çözemezsiniz, dedik. Kürt sorunu sadece Kürtlerin değil tüm Türkiye’nin sorunudur. Edirne’de yaşayanın da sorunu, İzmir’de yaşayanın da sorunu, Van’ın, Iğdır’ın da sorunu. Dolayısıyla bunu ancak parlamento zemininde çözebiliriz. O dönem bu konunun parlamentoda tartışılmasına karşı çıktılar. Bugün karşı çıkan partiler dahi evet doğru zemin parlamentodur, diyorlar." diye konuştu.


"KÜRT SORUNUNUN ÇÖÜZÜMÜ İÇİN MUHATTAP KİM?"

Kürt sorununu iktidara geldikleri zaman kendi dile getirdikleri yöntemle çözeceklerini ifade eden Salıcı, "Türkiye’nin demokratikleşmesini sağlamadan sadece Kürt sorununu çözüyoruz diye yola çıkarsanız eksik bir iş yapmış olursunuz. Önce Türkiye’nin demokratikleşmesini sağlamamız gerekiyor. Kürt sorunu da yakıcı bir sorun olarak Türkiye’nin önünde duruyor ve yeni bir sorun değil. Bu konuda en çok kafa yoran da bizim siyaset geleneğimiz" dedi.

ALTILI MASA TARTIŞMALARI


HDP'nin "Altılı Masa"da olmak gibi bir talebinin olmadığını söyleyen Salıcı, "Eş Başkanlar Sayın Mithat Sancar ve Pervin Buldan ağzından bu husus defalarca dile getirildi. Onların, Millet İttifakı’na katılmak gibi bir talepleri, beklentileri yok. Onlar ayrı bir yol çizmiş durumdalar. “Üçüncü ittifak” süreci yönetiyorlar. Dolayısıyla aslında HDP Altılı Masa’da niye var, niye yok tartışması işin muhatapları tarafından zaten cevaplandırıldı. Yani HDP’nin bu konuda bir talebi olmadığı sürece bu konuyu konuşmanın bir anlamı yok. Ama iktidarın, HDP’yi CHP ile bitişik, yan yana gösterme gibi bir çabası var. Bu tartışmaların bir kısmı da iktidarın diliyle yürütülüyor. Biz iktidarın diliyle yürütülen bir tartışmanın sonuçlarının yanlış olacağı kanaatindeyiz" ifadelerini kullandı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika