CHP'li Orhan Sümer: Kriz öyle bir duruma geldi ki muhtarlar pul alamıyor

CHP'li Orhan Sümer: Kriz öyle bir duruma geldi ki muhtarlar pul alamıyor

"Aldıkları maaşları pul almayı karşılamıyor"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Orhan Sümer, muhtarlara gelen tebligatların geri gönderilmesinde kullanılması için pul koyulmadığını, uzun süredir pul paralarını kendileri ödediklerini belirterek, "Kriz öyle bir duruma geldi ki muhtarlar pul alamıyor" dedi.

CHP'li Sümer, resmi evraklarda gelen tebligatların içerisinde geri gönderiminde kullanılması için pul koyulmadığına dikkat çekti.

Muhtarların gelen evrakları geri göndermek için pul parasını kendi imkanlarıyla ödediklerini ve maaşlarının pul parasına yetmediğini söyleyen Sümer, "Nüfus olarak kalabalık mahalle ve köylerimizin muhtarları bazen günde 10 evrak geldiğini söylüyor. Bir pul 13 lira muhtarlarımız bu yükün altından kalkamadıklarını ve evrakları zamanında gönderemediklerini bu yüzden özellikle adli davalarda mahkemelerin uzadığını belirtiyorlar" diye konuştu. Adana’da, Kayalıbağ Muhtarı ile görüşen Sümer, resmi tebligatlarda yaşanan pul krizine dikkat çekti.

"Aldıkları maaşları pul almayı karşılamıyor"

"Kriz öyle bir duruma geldi ki muhtarlar pul alamıyor" ifadelerini kulanan Sümer, şöyle devam etti: "Kamu kurum ve kuruluşları bazen bilgi almak amacıyla, bazen de tebligat için mahalle ve köy muhtarlıklarına evrak gönderiyorlar. Bu evraklar kimi zaman dava dosyası için, kimi zaman kişisel bilgi, kimi zaman icra için çeşitli nedenlerden ötürü olabiliyor. Normalde muhtarlıkların cevap vermesi gereken evraklarda içerisine geri gönderiminde kullanılması için pul koyuluyor. Ancak son dönemde ekonomik nedenlerle muhtarlığa gelen evrakların içinde pul olmuyor. Muhtarlar gelen evrakları geri göndermek için pul parasını cepten ödediklerini ve maaşlarının pul parasına yetmediğini söylüyorlar. Kriz öyle bir duruma geldi ki muhtarlar pul alamıyor. Aldıkları maaşları pul almayı karşılamıyor. Nüfus olarak kalabalık mahalle ve köylerimizin muhtarları bazen günde 10 evrak geldiğini söylüyor. Bir pul 13 lira muhtarlarımız bu yükün altından kalkamadıklarını ve evrakları zamanında gönderemediklerini bu yüzden özellikle adli davalarda mahkemelerin uzadığını belirtiyorlar."

Kayalıbağ muhtarı da bir pulun 13 lira olduğunu, muhtarların bu ücreti kendileri karşıladığını ve maaşlarının buna yetmediğini ifade etti. Mağdur olduklarını söyleyen muhtar, “Eskiden tebligatların içinden pul çıkardı, şimdi çıkmıyor” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi