CHP’li Özgür Karabat: Kanal İstanbul’da geri adım atıldı

CHP’li Özgür Karabat: Kanal İstanbul’da geri adım atıldı

“Kanal İstanbul iktidarın en büyük vurgunu olacaktı.''

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Kanal İstanbul’da geri adım atıldı” dedi.

Karabat, AKP’nin Kanal İstanbul Projesi’ne ilişkin yaptığı açıklamada “İstanbul Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü proje ile ilgili imar kanunu 18 uygulamasını 5 ay önce askıya aldı. Ancak yeni tapular maliklere verilmiyor.” ifadelerini kullandı. Açıklamanın ardından TELE 1’e konuşan Karabat, bu durumu Kanal İstanbul’dan geri adım atma projesi olarak yorumladığını belirtti.

“KANAL İSTANBUL İKTİDARIN EN BÜYÜK VURGUNU OLACAKTI”

AKP’ye halen inanıp hareket edenler varsa, bu yazdıklarımı iyi okusunlar. Kanal İstanbul’da geri adım atıldı. Tapu sahipleri şimdi Adalet ve Kalkınma Partisi yöneticilerine ulaşmaya çalışıyor lakin nafile. Uyarmıştık, dinlemediniz. Tam 11 yıldır AKP, Kanal İstanbul’u yapacağını söyleyip büyük bir arsa rantına girişti. İki defa plan değişti. Sadece Sazlıdere Köprüsü’nün temeli atıldı lakin o da otoyol projesinin devamı. Ortada büyük bir Kanal İstanbul balonu var! Kanal İstanbul ve çevresinde 130 bin tapu sahibi var. Tarım arazileri imara açılacak denilip büyük bir vurgun yapıldı. Binlerce dönüm verimli arazi de atıl duruma düştü. Uyarılarımıza rağmen oradan tapu toplayanlara önerim, çiftçiliği öğrensinler. Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümeti 2011 yılından bu yana bir yalan projenin peşinde ülkenin enerjisini heba ediyor. Sanayiye, üretime, tarıma aktarılması gereken milyarlarca liralık finansman kaynağı, Kanal İstanbul arsalarına boşu boşuna yatırıldı.

Doğayı katledecek Kanal İstanbul projesinin yapılmamasından en başta biz memnun oluruz. Ancak Adalet ve Kalkınma Partisi bundan vazgeçtiğini çıkıp açıklamalıdır. Oradaki malikleri bilgilendirmelidir. Kanal İstanbul, 140 milyon metrekare araziyi etkiliyor. İstanbul Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü proje ile ilgili imar kanunu 18 uygulamasını 5 ay önce askıya aldı. Ancak yeni tapular maliklere verilmiyor. Büyük bir oyun çevriliyor! Binlerce tapu sahibi 18 uygulamasının iptali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurdu. Bunların da hepsi reddedildi. Tamam, uygulama devam ediyor lakin maliklere yenilenmesi gereken tapular neden dağıtılmıyor?

Kanal İstanbul yatırımcısına diyecek bir şey yok. Onlar bile bile lades dediler. Ancak bölgede yerleşik vatandaşlar ve çiftçiler de mağdur durumdalar. Rant projesi nedeniyle arazi işlemlerini yapamıyorlar. Kurunun yanında yaş da yanıyor. Halen AKP’ye inanıp hareket eden varsa, Kanal İstanbul projesine baksın. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da dediği gibi, onlar milyar dolarları götürürken bürokrat ve vatandaşlar umurlarında olmayacak. Son olarak şunu söyleyeyim. Kanal İstanbul bu iktidarın en büyük vurgunu olacaktı. Daha başka ayrıntılar da var. Şu tapu meselesine bir cevap versinler bakalım, onları da başka bilgiselde aktaracağım…

KANAL İSTANBUL’A GÜVENENLER YAYA KALDI
1) AKP’ye halen inanıp hareket edenler varsa, bu yazdıklarımı iyi okusunlar.
Kanal İstanbul’da geri adım atıldı. Tapu sahipleri şimdi Adalet ve Kalkınma Partisi yöneticilerine ulaşmaya çalışıyor lakin nafile.
Uyarmıştık, dinlemediniz.

— Özgür KARABAT (@OzgurKarabatCHP) May 30, 2022

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika