CHP’li Özgür Özel 26 Ağustos’un önemini açıkladı

CHP’li Özgür Özel 26 Ağustos’un önemini açıkladı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 26 Ağustos 2018’de seçimin yapılması durumunda İyi Parti’nin seçime katılamayacağını öne sürdü.

’3 Kasım 2019’u beklemek mümkün değil’ diyen Devlet Bahçeli, ’26 Ağustos 2018’de sandığa gidilsin’ önerisinde bulundu. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Bahçeli’nin 26 Ağustos ısrarının nedenini açıkladı. 

"O TARİHTE SEÇİME İYİ PARTİ KATILAMAZ"
CHP olarak seçime hazır olduklarını belirten Özel, "CHP olarak ilk kararımızın arkasındayız. Devlet Bahçeli’yi buna ne zorladı, bunu bulmak lazım" dedi.

26 Ağustos’ta seçimin gerçekleşmesi durumunda İyi Parti’nin seçime giremeyeceğini öne süren Özel, "Seçim kanunu diyor ki, bir partinin seçime girebilmesi için en az 41 ilde örgütlenmiş olması lazım. Daha sonra büyük kurultayını yapmış olması lazım. Ve büyük kurultayından en az 6 ay geçmiş olması lazım. İyi Parti, 6 ayı 1 Eylül’de dolduruyor. Seçimler 26 Ağustos’ta gerçekleşirse İyi Parti seçime katılamaz. Devlet Bahçeli ’Biz İyi Parti olmadan seçime girmek istiyoruz’ diyor" ifadelerini kullandı.

İYİ PARTİ’DEN AÇIKLAMA GELDİ
İYİ Parti Hukuk,  Seçim ve İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İsmail Koncuk, “Vatandaşımız endişe etmesin, İYİ parti her şart altında seçimlere girecektir. YSK, bizi engellese de B ve C planlarımız hazır. Koltuklarından korkanlar ise endişelerine devam etsinler” dedi. Koncuk, Hürriyet’in “B ve C planlarınız Saadet Partisi ile ittifak ya da mevcut bir partinin çatısı altında seçime girmek mi” sorusuna “Başkanlık divanımız karar verecek. Seçime girmemizin önünde hiç bir engel tanımıyoruz” yanıtını verdi. Koncuk, CHP Grupbaşkanvekili Özgür Özel’in İYİ Partinin seçimlere giremeyeceğine ilişkin değerlendirmesi sonrasında şöyle konuştu: “Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 2011 genel seçimleri öncesinde Merkez Parti ile Emine Ülker Tarhan’ın Anadolu Partisiyle ilgili kararları var. Onlar teşkilat çalışmalarını tamamlayıp, kurucular kuruluyla milletvekili genel seçimlerine YSK kararıyla katıldılar.