CHP'li Öztrak'tan Büyükçekmece açıklaması

CHP'li Öztrak'tan Büyükçekmece açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü Faik Öztrak, AKP'nin iddiaları sonrası polis ablukası altına alınan Büyükçekmece'de yaşananlara ilişkin açıklama yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü Faik Öztrak, AKP'nin iddiaları sonrası polis ablukası altına alınan Büyükçekmece'de yaşananlara ilişkin açıklama yaptı. Ekrem İmamoğlu'nun 14 bin 532 oy farkla önde olduğunu belirten Öztrak, "İmamoğlu'na mazbata verilmesinin önünde engel yok" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü Faik Öztrak'ın konuşmasından satır başları:

AKP temsilcileri Büyükçekmece ile ilgili yapmış oldukları müracatın reddedileceğini anlayınca müracatı geri çektiler. Büyükçekmece bu sabah polis kaynıyor.

Burada polisin siyasete alet edilmesi var. Bazı evlere polislerin 3 defa gittiği söyleniyor. Usulsüz kayıt var mı diye arıyorlar, YSK seçmen listelerini kesinleştireli çok zaman oldu. Yapılan şey çok açık. Sandık kurullarına baskı yaptılar olmadı, il seçim kurullarına baskı yaptılar o da çalışmadı, YSK'ya baskı yaptılar o da olmadı şimdi döndüler seçmene baskı yapıyorlar.

Kimsenin Türk polisini vatandaşa korku salmak amacıyla korku salma hakkı yoktur.

Seçimlerden önce seçmen listeleri askıya çıkmış, yapılan itirazlar yapılmış, gerekli düzeltmeler yapılmış, ama bu itiraz süreci bittikten sonra bu listeler kesinleşmiş. Bu listeleri YSK kesinleştiriyor.

İş bitmiş 31 Ocak tarihinde. YSK'nın kesinleşmiş kararları üzerinden itiraz yapılamaz. O polisleri oraya gönderen adalet bakanı da içişleri bakanı da istifa etmelidir.

Polisler orada, savcılar orada... Ne oluyoruz arkadaşlar? Açık söylüyorum, eğer bu listelerde hukuksuzluk varsa bu bir şey gösteriyor; AKP örgütleri çalışmamıştır. Bunun hesabının sorulacağı yer YSK değildir. İçişleri ve adalet bakanları üzerlerine düşen görevleri yapmamışlardır.

CHP örgütü ise gerekli itirazları yapmış, neden AKP örgütü gerekli itirazları yapamamış?

'SEÇMEN SAYISI 2 BİN 422 ARTMIŞ, 760'I GENÇ SEÇMEN'

AKP örgütleri biz itirazları yaparken neredeydi? Dün akşam sözcüler müthiş bir algı operasyonu yaptı. 24 Haziran 2018 seçimlerinde Büyükçekmece'de kayıtlı seçmen sayısı 172 bin 351. 31 Mart seçimlerinde ise 174 bin 773. Seçmen sayısı 2 bin 422 artmış. Bu artan sayının 760'ı yeni seçmen olan genç seçmenler. Sonuçta burada 2 bin kişi bile yok yeni gelen. Nerede on binler?

İstanbul'da seçimlerin bittiğini gören, Ekrem İmmaoğlu'nun başkan olduğunu gören AKP yetkilileri büyük bir şok yaşamaktadır. Her yerden bir sorun çıkartmaya uğraşmaktadırlar. İşin rengi ortadadır.

AKP'li belediye başkanları seçilince milli irade, Ekrem İmamoğlu'na oylar gidince şaibe. Ben açıkça şunu ifade ediyorum; Artık milleti rahat bıraksınlar.

Biz buradayız, örgütlerimiz burada. "Oy namustur dokundurtmayız, kazandığımız seçimi de kimseye çaldırtmayız" sloganıyla yola çıktık.

Bir an önce Ekrem İmamoğlu'na mazbatası verilmelidir. İstanbul artık Büyükşehir Belediye Başkanı'na kavuşmalıdır.

Adalet bakanının İçişleri Bakanının nerede olduğunu sormak lazım. Türkiye'yi kim yönetiyor? o zaman neden tespit edemediler tam hukuksuzlukları. Bu iddialar doğruysa kendi beceriksizliklerini itiraf etmiş oluyorlar.

'BURADA BİR SORUN ÇIKARSA SEÇİMİ ÇALABİLMEK İÇİN BİR MAYMUNCUK YERLEŞTİRİLDİ...'

Sandık kurullarına sandık kurulları başkanları seçim kurulları tarafından bütün taramalar yapılmak suretiyle belirleniyor. Ben de ona şaşırıyorum işte. Sandık kurullarının başında FETÖ soruşturması geçiren insanlar var ne demek? Bunu nasıl atlarsınız? Bunun bir anlamı var; siz bu sandık kurullarının başlarına yerleştiren sizin seçim kurullarınız sizin idari amirleriniz. O zaman burada başka bir şey var. Burada bir sorun çıkarsa seçimi çalabilmek için bir maymuncuk yerleştirildiğini iddia ediyorum ben de. Organize işler var burada.

'BÜYÜKÇEKMECE'DE EV EV DOLAŞIYORLAR İNSANLARI TERÖRİZE EDİYORLAR'

Bu sadece YSK'nın görevini yapamadığını değil iktidarın da görevini yapamadığını gösterir. Büyükçekmece'de ev ev dolaşıyorlar insanları terörize ediyorlar. Büyükşehir Belediye Başkanımız mazbatasını almış neyin peşindeler anlamıyorum. Ya çok beceriksizsiniz ya da çok mızıkçısınız seçimi kazanamayınca oyunu bozmaya kalkıyorsunuz. 1 oy fazla olsa dahi seçim 1 oyla da kazanılır. Şu anda Sayın İmamoğlu İstanbul seçmeninin yüzde 48.8'inin yani yüzde 49'unun oyunu almış vaziyette. Sayın Erdoğan ilk defa İBB Başkanı olduğunda oyu yüzde 25'di. Sayılar üzerinden meşruiyet tartışması başlatırsak mahcup olurlar. Yüzde 34 ile Başbakan olmuştu. İstanbul'un yarısının oyunu almış bir Büyükşehir Belediye Başkanına sen İstanbul'u temsil edemezsin demek insafla bağdaşmaz.''

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika