CHP'li Pekşen: Bugünkü gerilim ve kutuplaşma AYM'nin OHAL KHK’ları kararının sonucudur

CHP'li Pekşen: Bugünkü gerilim ve kutuplaşma AYM'nin OHAL KHK’ları kararının sonucudur

CHP'li Pekşen: Bugünkü gerilim ve kutuplaşma... Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen Anayasa Mahkemesi'nin OHAL KHK'larına bakmamasına ilişkin açıklama yaptı. Pekşen'in açıklaması şu şekilde; Bugünkü Toplumsal Büyük Gerilim ve Kutuplaşma Anayasa Mahkemesinin...

Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen Anayasa Mahkemesi'nin OHAL KHK'larına bakmamasına ilişkin açıklama yaptı. 

Pekşen'in açıklaması şu şekilde; 

Bugünkü Toplumsal Büyük Gerilim ve Kutuplaşma Anayasa Mahkemesinin OHAL KHK’ları Kararının Sonucudur

Türkiye’nin bugün içerisine sürüklenmiş olduğu karanlıklar ve kâbus dehlizinin asıl nedeni adalet sisteminin tümüyle çökmüş olmasıdır. Anayasal düzenlemelerle güvence altına alınmış olan temel hak ve özgürlükler sözde OHAL bahanesiyle çıkarılan KHK’larla tümüyle askıya alınmış ve hiçbir şekilde uygulanamaz hale gelmiştir.

Anayasa’da kapsam ve sınırları açıkça çizilmiş olan ve yalnızca OHAL yetkisiyle sınırlandırılmış olan KHK yetkisi amacından sapmış ve Anayasal sınırlar yok sayılarak büyük bir keyfiliğe teslim olunmuştur.

Anayasal Mahkemesinin OHAL kararı 1215 Magna Carta’dan günümüze değin insanlık tarihinin hukuk adına verilmiş en yanlış ve tehlikeli kararıdır. Böylesi bir kararın var olması can ve mal güvenliğinden hukuki güvence ve geleceği planlama hakkına kadar her alanda dehşet verici sonuçlara yol açmaktadır.

Anayasa Mahkemesi kararı ile bir yandan iktidarın dilediği konularda dilediği şekilde KHK çıkarma kılıfına kavuşturulması diğer yandan KHK’ların OHAL süresi ile sınırlı olmaksızın uygulamada tutulabilmesi hukuksuzluğa yol açmıştır.

Bugün toplumsal gerilim ve kutuplaşmanın en önemli tetikleyicisi AYM'nin OHAL kararı olmuştur. Bu kararla birlikte toplumun hukuksal güvenceye olan inanç ve güveni tümüyle kaybolmuş, kamu düzeni güvenliği ve yararı yerine siyasal iktidarın amaç ve çıkarları esas alınmıştır.

Siyasi iktidarın OHAL hukuksuzluğunun sınırı var mıdır yok mudur? İktidara canının istediğini yapabilme yetkinliğini sağlayan Anayasa Mahkemesinin varlık nedeni nedir? AYM kararından sonra meydan siyasi iradenin insafına kalmış. Cezaevleri zulüm haneye dönüşmüştür.

Sayelerinde ülke ilkel toplum zindanlarına mahkûm olmuş, Zulüm zindan baskı ve gerilim devlet düzeni haline gelmiştir.

AYM yargıçlarını uyarıyorum insanlık tarihi Sokrates’i asan 507 yargıcı değil Sokrates’i yazmıştır. Sokrates binlerce yıldır insanlığa seslenmektedir. Adalet korkularla değil vicdanlarla yaslanır korku varsa adalet yoktur. Adaletin olmadığı yerde sadece cübbe giymek insanı yargıç yapmaz. Türkiye bu AYM yargıçlarını asla unutmayacak ya tarih onları ya da onlar tarihi yazacaktır.

"CHP'li Pekşen: Bugünkü gerilim ve kutuplaşma AYM'nin OHAL KHK’ları kararının sonucudur" haberi, 10 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır. 10 Şubat 2017 tarihinde de güncellenmiştir. Politika kategorisi altında bulunan CHP'li Pekşen: Bugünkü gerilim ve kutuplaşma AYM'nin OHAL KHK’ları kararının sonucudur haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. CHP'li Pekşen: Bugünkü gerilim ve kutuplaşma AYM'nin OHAL KHK’ları kararının sonucudur 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 24 Mayıs 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 03:49 Uzmanlar uyardı: Akdeniz diyeti öldürüyor mu?
 2. 03:47 70'li yıllarda bir bilim kurgu yazarı Ballard, ChatGPT’nin gelişini nasıl tahmin etti?
 3. 03:45 Araştırma: Hamam böcekleri nasıl tüm dünyaya yayıldı?
 4. 03:44 Uzmanlar açıkladı: Kıskançlıkla nasıl baş edilir?
 5. 03:42 Dünyadaki bütün saatler nasıl aynı anda çalışıyor?
 6. 03:41 Uzmanlar kripto varlık yasasını değerlendirdi
 7. 03:40 e-Devlet üzerinden kaza tespit tutanağı nasıl oluşturulur?
 8. 03:38 Hamilelikteki stres erkek çocukta IQ düşüklüğüne neden olabilir
 9. 03:36 Dünya bayraklarında neden mor renk yer almıyor?
 10. 03:33 Kıtır kıtır turşu yapmanızı sağlayacak lezzet sırrı!
 11. 03:30 Klozete 1 çorba kaşığı dökmek bakın ne işe yarıyormuş
 12. 03:29 Gebelik zehirlenmesinde önleyici yöntemler hayat kurtarabilir
 13. 03:27 Acısız ve ağrısız bir şekilde nasırı kökünden sökecek yöntem!
 14. 03:25 Yüzdeki istenmeyen tüyleri yok etmek için 9 bitkisel yöntem!
 15. 03:24 Muzun 1 ay süresince sağlam kalmasını sağlayan o tüyo!
 16. 03:22 Salgında düşüşe geçen beyazperde seyircisi sayısı artıyor
 17. 03:20 İskorpitin fiyatı cep yakıyor: Yanına yaklaşmak mümkün değil!
 18. 03:18 Mevduat faizinde gerileme: Düşüş 4,5 puanı gördü
 19. 03:17 Dev AVM iflasın eşiğinde!
 20. 03:14 Su içsem yarıyor diyenler meğer doğru söylüyormuş
Politika Haberleri