CHP'li Sarıhan Kara Harp Okulu öğrencilerini Bekir Bozdağ'a sordu!

CHP'li Sarıhan Kara Harp Okulu öğrencilerini Bekir Bozdağ'a sordu!

CHP Milletvekili Şenal Sarıhan, 15 Temmuz Darbe Girişimi ardından mağdur olan askeri öğrencilerin durumunu bir kez daha Meclis gündemine taşıdı. Daha önce Hava Harp Okulu ve Astsubay öğrencilerin yaşadığı mağduriyetleri dile...

CHP Milletvekili Şenal Sarıhan, 15 Temmuz Darbe Girişimi ardından mağdur olan askeri öğrencilerin durumunu bir kez daha Meclis gündemine taşıdı. Daha önce Hava Harp Okulu ve Astsubay öğrencilerin yaşadığı mağduriyetleri dile getiren Sarıhan,  sekiz aydır tutuklu olan Kara Harp okulu öğrencilerinin iddianamelerinin neden hala hazırlanmadığını sordu.
Ankara milletvekili Sarıhan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, emir komuta zinciri içinde hareket etmek zorunda olan ve gerçekleşen olayın “kanunsuz emir'' olduğunu anladıktan sonra emniyet ve ailelerini telefonla arayarak yardım isteyen öğrencilerin yaşadıklarını şu sözlerle ifade etti:
“Akademik eğitimleri devam eden öğrenciler, darbe girişimin gerçekleştiği 15 Temmuz günü, komutanları tarafından saat 18.00 ile 21.30 saatleri arasında “çarşı izinli'' sayılmışlardır. Okullarına döndüklerinde askeriyede “içtima'' olarak adlandırılan, izine çıkan kişilerin geri döndüğünde toplu olarak yapılan sayım işlemi gerçekleşmiştir. Bu sayımın eksiksiz olduğu iddia edilmektedir. Sayımdan sonra Tabur Nöbetçi subayı tarafından “Alarm var, terör saldırısı var. Herkes silah alsın'' şeklinde emir vermesi üzerine öğrenciler silahlandırılmıştır. Öğrencileri daha sonra sizi “güvenli bölgeye taşıyacağız'' denilerek 13-15 kişilik gruplar halinde helikopterlere bindirilerek, Genelkurmay’a indirilmişlerdir. 165 öğrencinin bu şekilde taşındığı iddiası mevcuttur. Yaşananların bir terör saldırısı değil de “kanunsuz emir'' olduğunu anladıklarında, bundan sonra verilen emirlere uymayarak, buldukları güvenli yerlere saklanıp polise “bizi kurtarın''  ihbarında bulunmuşlardır.''
Askeri öğrencilerin iddianamelerinin bir an önce hazırlanması gerektiğini vurgulayan Sarıhan, genel olarak uzun tutukluluğun bir çeşit cezalandırmaya dönüştüğüne dikkat çekti.
Sarıhan bu bilgiler ışığında şu soruları yöneltti:
 

Benzer durumda olan farklı okullardaki askeri öğrencilerin davaları açılmış, önemli bir kısmı da salınmıştır. Aradan neredeyse 8 ay geçmesine karşın, Kara Harp Okulu öğrencilerinin iddianameleri neden hala hazırlanmamıştır?

İddianamelerin hazırlanmamasının gerekçesi Savcı yetersizliği midir? Eğer gerekçe Savcı yetersizliği ise,  adaletin sağlanması için bu sayının artırılması için bir girişim yapılmış mıdır?

15 Temmuz itibariyle, Gözaltına alınan askeri öğrenci (Kara, Hava, Deniz)  sayısı nedir? Gözaltına alınıp, serbest bırakılan askeri öğrenci (Kara, Hava, Deniz)  sayısı nedir?  Tutuklu askeri öğrenci (Kara, Hava, Deniz)  sayısı nedir?

Tutuklu olup da serbest kalmış askeri öğrenci (Kara, Hava, Deniz)  sayısı nedir?  

İddiaya göre olayın yaşandığı gün 400 kadar öğrenci kursiyer bulunmaktadır. Fakat, içlerinden 165’i Genelkurmay’a helikopter ile taşınmıştır. Öğrencilerin emre aykırı davranmaları da beklenemez. Herhangi bir olaya karışmadıkları gibi, durumu kavrayınca emniyete ve ailelerine bildirerek yardım istemişlerdir. Bu iddiaya ilişkin telefon konuşma kayıtları, görüntüleri savcılığa teslim edilmiştir. Savcılık, delilleri ne zaman değerlendirecektir?

Öğrenciler, silahlarında mermi olmadığını beyan etmişlerdir.  Bu konuda balistik inceleme yapılmış mıdır?
Kara Harp Okulu’nda kurs görülen dönem içerisinde kursiyer olarak misafir askeri personeller (yabancı askerler) bulunmaktadır.  Bu askerlerin mezun edildiği, rütbelerinin takıldığı iddiası mevcuttur. Diğer kursiyerlere/personele aynı işlem neden yapılmamıştır? Gerekçesi nedir?

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem