CHP'li Süleyman Bülbül'den hükümete: Uluslararası sigara şirketlerinden para bağışı aldınız mı?

CHP'li Süleyman Bülbül'den hükümete: Uluslararası sigara şirketlerinden para bağışı aldınız mı?

"Memleket tarımda ithalat bölgesi haline geldi"

TBMM’de tütün yasasıyla ilgili konuşan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, iktidarın uluslararası sigara şirketlerinden para bağışı aldığını iddia ederek, "Uluslararası sigara şirketlerinden yani BAT, JTI ve Philip Morris'ten para bağışı aldınız mı? O paraya ihtiyacınız mı vardı? Kanuna aykırı olarak, siz tütün ve sigara üreten şirketlerden devlete bağış alamazsınız" dedi.

Kamuoyunda tütün yasası olarak bilinen kanun teklifi dün Meclis Genel Kurulu’ndan, uzun süren tartışmalar sonunda Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi oylarıyla geçti.

Teklifin 11. Maddesinde konuşan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, AKP’li siyasetçilere, “Uluslararası sigara şirketlerinden yani BAT, JTI ve Philip Morris’ten para bağışı aldınız mı?” diye sordu ve şöyle devam etti:

“O paraya ihtiyacınız mı vardı? Kanuna aykırı olarak, siz tütün ve sigara üreten şirketlerden devlete bağış alamazsınız. Şimdi çıkmışsınız, British American Tobacco’dan, JTI’dan, Philip Morris’ten alıyorsunuz, sonra alın teri döken Adıyaman tütüncüsüne, Malatya tütüncüsüne, Türkiye’nin her bir tütüncüsüne ceza getiriyorsunuz. Yazıklar olsun size!”

"Memleket tarımda ithalat bölgesi haline geldi"

AKP'nin tarım politikasını da eleştiren Bülbül, Türkiye'nin tarımda kendi kendine yeten ülke konumundan ihracat bağımlısı ülke konumuna düştüğünü söyledi. AKP'nin “yerli ve milli” ürün kalmadığını belirten Bülbül şunları söyledi:

“Neyin yerlisi, neyin millîsi? Memlekette stratejik ürünler vardı. Pamuk, şeker pancarı, tütün zeytinyağı, buğday, arpa… Bu saydığım ürünlerin tümünde ithalat var. Memleket tarımda ithalat bölgesi haline geldi.

Çiftçi sayısı 2011’de 1 milyon 216 binden 2022’de 490 bine indi. Tütün üreticisi 2002’de 490 binken 76 bine düştü. Siz bu memleketin ürünlerine düşman mısınız? 2002’de 577 bin ton pamuk ithal edilirken, şu anda 1,5 milyon ton pamuk ithal ediliyor.

2018’de 25 tane şeker fabrikası vardı, özelleştirildi. Şeker pancarında 93 bin üretici kaldı. 34 milyon dönüm ekili alan tarım dışı bırakıldı. Çevre Bakanı ‘1 milyon 300 bin tarım alanı ipotek olarak verilmiş' diye açıklıyor. Üç yıl içerisinde 36 bin tarım alanı icradan satıldı. Çiftçinin hali bu.”

Etiketler :