CHP’li Tüm: AKP Türkiye’yi mutsuz etti

CHP’li Tüm: AKP Türkiye’yi mutsuz etti

TUİK tarafından açıklanan nüfus verilerini TBMM gündemine taşıyan CHP Balıkesir Milletvekili ve PM üyesi Mehmet Tüm, AKP’nin en az 3 çocuk kampanyasına karşın, 2002 ile 2017 arası dönemde doğum sayısının sürekli düşüş...

TUİK tarafından açıklanan nüfus verilerini TBMM gündemine taşıyan CHP Balıkesir Milletvekili ve PM üyesi Mehmet Tüm, AKP’nin en az 3 çocuk kampanyasına karşın, 2002 ile 2017 arası dönemde doğum sayısının sürekli düşüş gösterdiğini , bunu en başlıca nedeninin hükûmete olan güven eksikliğinin olduğunu söyledi.

Tüm İçişleri Bakanının cevaplandırması istemi ile verdiği soru önergesinde , istatistiki bilgilere yer vererek,  AKP iktidarı dönemin de halkın giderek mutsuzlaştığını ifade etti. Mutsuzluk oranının istikrarlı bir şekilde arttığını dile getiren Mehmet TÜM, 2016 yılında 24.500 kişinin yurttaşlıktan çıktığını, 2003 yılında mutsuzluk oranı ile 2016 yı karşılaştığımızda bu oran  nerdeyse 2 katına çıkmıştır .Bu çok düşündürücü bir gelişmedir. Hükumet bir an önce bu soruna  çözüm bulmalıdır. Bu sorun başkanlık sisteminden çok daha önemli çok daha acildir. Dedi.

Mehmet Tüm önergesinde şu görüşlere yer verdi.

“Türkiye nüfus  verilerine göre, 2016 yılı Nüfus sayımız,79.800 milyon olarak açıklandı.   Yine Aynı istatistiklerde,  doğum oranının sürekli düştüğü görülmektedir.  Bu oranlar halkın mutluluk oranlarına da yansımaktadır.

2002 yılında, doğum oranı, 2,17 iken, hükümetin en az 3 çocuk kampanyasına karşın 2016 yılında  bu oran 1.95 ''e düşmüştür.

2003--2015 döneminde mutluluk açısından, çok mutluyum diyenler %12 iken 2015 te %7.9 ''a düşmüştür. Aynı dönemde çok mutsuzum diyen yurttaşların oranı %1.7 iken 2015 sonunda %2,6 yükselmiştir.

2016 yılı sonu itibariye 24.500 yurttaş kendi isteği ile vatandaşlıktan çıkmıştır.

Bu Bilgiler ışığı altında,

Bilimsel bir metot olarak, doğum ile umut endeksini karşılaştırdığımızda, çocuk yapma açısından hükumete olan güven eksikliği vardır denile bilir mi? Bunu neye bağlıyorsunuz?

Mutluluk endeksine göre istatistiki rakamlar, AKP iktidarları dönemimde Halkın mutsuz olduğunu yansıtmaktadır.  Bu mutsuzluğu gidermek adına bakanlık ve Hükumet olarak ne gibi tedbirler alacaksınız?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkan yurttaş sayısı AKP iktidarları döneminde toplam kaç kişi olmuştur. Hangi gerekçelerle yurttaşlıktan çıkmaktadırlar? Bunun hükumete karşı bir güvensizlik olduğunu söyleye bilir misiniz?

Suriye krizi çıktıktan günümüze kadar, yıllar itibariyle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilen yurttaş sayısı ne kadardır? Bunların ülkelerine göre dağılımı nedir?  Ne kadarı seçmendir? 16 Nisandaki referandum da ne kadarı oy kullanacak hakka sahiptir? Yurttaşlığa alınanlar arasında Müslüman olmayanlar var mıdır? bunların sayısı ne kadardır?

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika