CHP'li vekil sordu: Çocuklara dini nikah kıyan imamlar cezalandırılacak mı?

CHP'li vekil sordu: Çocuklara dini nikah kıyan imamlar cezalandırılacak mı?

AKP'nin "cinsel istismar sanıklarının aklanmasına" yönelik yasal düzenleme önerisi Türkiye'nin gündeminde kalmaya devam  ederken, çocuk yaştaki bireylerin "imam nikahı" ya da "dini nikah" yoluyla evlendirilmesi TBMM gündemine...

AKP'nin "cinsel istismar sanıklarının aklanmasına" yönelik yasal düzenleme önerisi Türkiye'nin gündeminde kalmaya devam  ederken, çocuk yaştaki bireylerin "imam nikahı" ya da "dini nikah" yoluyla evlendirilmesi TBMM gündemine getirildi. soL'un haberine göre, CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, "Çocuk yaştakilere dini nikah kıyan imamlar ya da kamu görevlileri hakkında soruşturma açılıp açılmadığını" sordu. 

'ANAYASA MAHKEMESİ'NİN KARARI ÇOCUK EVLİLİKLERİNİN ÖNÜNDEKİ ENGELİ KALDIRDI'

Verdiği soru önergesiyle ilgili sorularını yanıtlayan Mazlum Nurlu, yasal evlenme yaşına ulaşmamış çocukların dinsel nikahla evlendirilmesinin suç olduğunu söyledi. Medeni Kanun'da yer alan “erkek veya kadın on yedi yaşını doldurmadıkça evlenemez'' şeklinde açık hükme dikkat çeken Mazlum Nurlu, "Yasal olmayan bu evlilikler, ancak imam nikahı marifetiyle olmaktadır. Yani küçük yaştaki kız çocuklarının evlenmelerinin sorumlusu Diyanet İşleri Başkanlığında görevli imamlar ile çevresinde dini değer atfedilen bir şahıslardır. Anayasa mahkemesinin resmi nikah olmadan dini nikah kıyılmasına verilen cezayı iptal etmesi, çocuk evliliklerinin önündeki engelleri kaldırmıştır. Bu durum çocuk yaşta evliliklerin artmasına neden olmuştur" dedi. 

"DİNSEL NİKAH SUÇ"

Laik bir ülkede dinsel nikahın olup olmayacağı yolundaki sorumuzu da yanıtlayan Mazlum Nurlu, "Dinsel nikah olmamalı tabii... Suç bu zaten. Ben hem avukatlık, hem çiftçilik yapıyorum. Pek çok tanıklığım oluyor. Evlenme yaşına gelmeyen çocuk yaştaki kişilere imamlar aracılığıyla dini nikah adı altında nikah kıyılıyor. Bu bir suçtur. Evlendirilen 17 yaşın altındaki çocukların rızası hukuken geçerli değil. Dolayısıyla bunlar için nikah kıyan din görevlileri suç işlemektedirler" diye konuştu. 

NUMAN KURTULMUŞ'A SORULAR

CHP'i vekil Nurlu'nun Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'un yanıtlaması istemiyle yönelttiği sorular şöyle: 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, kanunda belirtilen yaşın altındaki çocuklara dini nikah kıyan kamu görevlileri hakkında açılan soruşturmalar var mıdır?

2012 yılından bu yana yasal olamayan nikah kıyan ve haklarında soruşturma açılan din görevlisi sayısı kaçtır?

Son beş yılda bu suçtan dolayı işten atılan din görevlisi var mıdır, sayısı nedir?

Resmi din görevlileri dışındakilerin, dini nikah kıymasını önlemek için hangi tedbirleri alacaksınız?

Resmi nikah olmadan dini nikah kıyılmasını yasaklanması konusunda bir çalışmanız var mıdır?

Diyanet İşleri Başkanlığı çocuk yaşta evlilikle mücadele konusunda bir çalışma yapacak mıdır?

LAİK ÜLKEDE DİNSEL NİKAH OLUR MU? 

Bu soru önergesi, evliliğin ve evlenme aktinin hukukla, yasalarla düzenlendiği laik bir ülkede, dinsel nikahın suç olup olmadığı tartışmasını yeniden gündeme getirmesi bekleniyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika