CHP'li Yavuzyılmaz: Şans oyunları denetlenmiyor

CHP'li Yavuzyılmaz: Şans oyunları denetlenmiyor

CHP'li Yavuzyılmaz: Şans oyunları denetlenmiyor Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; Demirören ailesi ile İtalyanların ortak olduğu Sisal Şans şirketine devredilmesinden sonra denetlenmediği ortaya çıktı.

Sayıştay, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü 2020 yılı taslak denetim raporunda idarenin şans oyunlarında Ağustos 2020 tarihinden beri izleme ve denetleme yetkisini kullanmadığını tespit ederek bu yetkinin kullanılmasını önerdi.

Taslak raporda şans oyunlarına ilişkin lisansın 6 Ocak 2017 tarihinden itibaren 49 yıl süreyle Türkiye Varlık Fonu’na verildiği anlatıldı. Lisansın Türkiye Varlık Fonu tarafından üçüncü kişilere devredildiği anımsatılan raporda, fon ile yüklenici firma arasında 29 Ağustos 2019 tarihinde imzalanan sözleşmeye atıf yapıldı. Raporda sözleşmedeki madde gereğince “Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü’nün, lisans konusu faaliyetlerin ilgili mevzuat hükümlerine uygun olarak yürütülmesini izleme ve denetleme yetkisinin saklı olduğu” anımsatıldı.

Raporda sözleşmenin “Bilet satış bilgilerinin on-line olarak lisans sahibi ve idare tarafından görüntülenebileceği” ve “yüklenicinin sözleşmeye konu şans oyunlarının ikramiye ödemeleriyle ilgili olarak lisans sahibi ve idare tarafından istenebilecek her türlü veri, bilgi ve belgeyi istenilen süre ve biçimde sunacağı” gibi maddelere de dikkat çekildi.

“SİSTEM KURULMALI”

Sözleşmeye ilişkin maddelerin sıralanmasının ardından raporda “yüklenici firmanın söz konusu şans oyunları faaliyetlerinin idare tarafından çevirimiçi olarak izlenmesine, her türlü sorgulamanın yapılabilmesine ve raporların alınabilmesine imkân verecek gerekli sistemin donanım ve yazılım olarak kurulması” ile “lisans kapsamındaki tüm şans oyunlarına ait ikramiye ödemeleriyle ilgili olarak talihlinin kimlik bilgileri, oyunun türü, çekiliş tabanlı oyunlarda çekiliş tarihi, biletin numarası, serisi, ödenen tutar ve benzeri her türlü bilginin haftalık dönemler itibarıyla ve elektronik ortamda salt okunur olarak idareye bildirilmesi hususlarının gerçekleştirilmesi için gerekli girişimlerde bulunulması” istendi.

Sayıştay’ın tespitlerinin ardından idare cevabında 1 Ağustos 2020 – 31 Aralık 2020 tarihleri arasındaki döneme ait lisans konusu faaliyetlerin ilgili mevzuat hükümlerine uygunluğunun görevli başmüfettişler tarafından bu yıl içerisinde denetlenmesinin öngörüldüğü ifade edildi. Firmanın kuracağı yazılım ve donanım sistemlerinin teknik çalışmasının devam ettiği de belirtildi.

CHP’Lİ YAVUZER: ELİNİ KOLUNU BAĞLAMIŞ

Rapora ulaşan TBMM KİT Komisyonu üyesi CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, “AK Parti döneminde tüyleri yolunan talih kuşu, şans oyunu çekilişleri Sisal Şans’a devredildikten sonra rahmetli olmuştur” dedi. Yavuzyılmaz şöyle konuştu: “Milli Piyango İdaresi taslak raporunda yer alan bulguya göre, 01.08.2020 tarihininden 31.12.2020’ye kadar düzenlenen şans oyunu çekiliş faaliyetlerinin mevzuata uygun olarak yapılıp yapılmadığının Milli Piyango İdaresi tarafından denetlenmediği anlaşılıyor. Milli Piyango İdaresinin eli kolu bağlanmış durumda. İzleme ve denetleme görevi kapsamında, çekilişlerde gözlemci bulundurmak dışında bir faaliyeti yok. Kurum kendi maaş ödemelerinde dahi zorlanıyor.”

 

"CHP'li Yavuzyılmaz: Şans oyunları denetlenmiyor" haberi, 25 Kasım 2021 tarihinde yazılmıştır. 25 Kasım 2021 tarihinde de güncellenmiştir. Gündem kategorisi altında bulunan CHP'li Yavuzyılmaz: Şans oyunları denetlenmiyor haberi 2021 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. CHP'li Yavuzyılmaz: Şans oyunları denetlenmiyor 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Gündem konusunda 20 Haziran 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 22:45 Galatasaray, Letonyalı yıldızı renklerine bağladı! Erkek basketbol takımında yeni lider!
 2. 22:43 Arda Güler'e hücum ettiler!
 3. 22:01 Ebru Şahin ekrana geri dönüyor!
 4. 18:16 Kayıp gencin cansız bedeni sulama kanalında bulunmuş oldu
 5. 17:05 Fenerbahçe ile anlaştığı söyleniyordu; takımda ayrıldı!
 6. 16:50 Bocce Volo Türkiye Şampiyonası coşkuyla başlamış oldu
 7. 16:27 Fenerbahçe'den Dev Transfer Hamlesi: 38 Milyon Euroluk Savunmacı
 8. 16:27 Sosyetik Dünyayı Sarsan Ayrılık: Ünlü Çift Nişan Yüzüklerini Attı!
 9. 16:27 Hıçkırık Çaresi! Anında Rahatlatan Yöntemler İşte Burada
 10. 16:27 Muazzam Keşif: Türkiye'nin Yer Altındaki 3,5 Trilyon Dolarlık Hazinesi Ortaya Çıktı!
 11. 16:27 Bakan Göktaş Müjdeyi Verdi: 887 Milyon TL Hesaplara Yatırıldı
 12. 16:26 Hac'da Ölüm Sayısı Artıyor: 1000 Kişi Hayatını Kaybetti, Türkler de Aralarında
 13. 16:26 Epic Games'ten Şok İndirim! theHunter: Call of the Wild Master Hunter Bundle Kaçırılmayacak Fiyata!
 14. 16:26 Mehmet Şimşek Vergi Açıklamasıyla Şok Etti! 'Yandım Allah' Dedirtecek Yeni Vergi Geliyor
 15. 16:26 İki Şehirde Şiddetli Rüzgarlar Tehlike Saçıyor! Fırtına Alarmı Verildi!
 16. 16:09 Balıkesir Bigadiç’te arazi yangını çıktı
 17. 15:44 Benzin İstasyonundan Müjde: Her Araç Sahibine 2 Bin TL'lik Akaryakıt Dağıtımı Başlıyor!
 18. 15:43 Kızıl Gezegen Mars'ta Şaşırtan Bulgu! NASA, Tarihi Bir Keşifi Duyurdu
 19. 15:43 Kazadan 106 Gün Sonra Yakalanan Timur Cihantimur, Bugün İkinci Kez Hakim Karşısında
 20. 15:42 Özgür Özel'den Bahçeli'ye İttifak Mesajı: Türkiye İttifakı'na Bekleriz
Gündem Haberleri