CHP'li Yıldırım Kaya'dan Erdoğan'a çağrı: 'Başarısız' gösterdiklerinizin tamamının sınavdan başarıyla çıktığını ilan edin; bu sınavı yok sayın!

CHP'li Yıldırım Kaya'dan Erdoğan'a çağrı: 'Başarısız' gösterdiklerinizin tamamının sınavdan başarıyla çıktığını ilan edin; bu sınavı yok sayın!

"MEB sınav yapıyor ama sonuçları tek adam açıklıyor"

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, sonuçları bugün açıklanan Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavı'na ilişkin olarak, “Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrımdır; sınava girme hakkı olup giremeyenler, sınava girdiği halde kitapçığını işaretlememiş olanlar ve sınavda ‘başarısız’ gösterdiklerinizin tamamının da bu sınavdan başarıyla çıktığını ilan edin. Bu sınavı yok sayın" dedi.

Yıldırım Kaya, bugün yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sonuçlarını duyurduğu uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavlarını eleştirdi. Erdoğan’a çağrıda bulunan Kaya, bu sınavların yok sayılması gerektiğini söyledi.

Kaya, şöyle konuştu:

"MEB sınav yapıyor lakin sonuçları tek adam açıklıyor"

“19 Kasım’da yapılan uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavlarına ilişkin daha önce açıklamalar yapmıştık. Bu açıklamalarımızda, bunun bir sınav olamayacağının altını çizmiştik. 23 Kasım 2022 tarihinde TBMM’de yaptığım basın toplantısında, ‘sınav sonuçları beklenmeden, 12 Aralık’ta açıklamayı beklemeden hemen, sınava giren ve giremeyen tüm öğretmenlere, 10 yılını dolduran tüm öğretmenlere, 3 bin 619 lira maaşlarına ekleme yapılsın’ çağrısı yaptık. Bugün, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde, Bakan bu çağrımızı duymadı sanırım lakin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sınav sonuçlarını açıkladı. MEB sınav yapıyor lakin sonuçları tek adam açıklıyor. Sınav sonuçlarına bir bakalım. Uzmanlık sınavına 432 bin 672 öğretmen arkadaşımız girmiş, 422 bin 368’i ‘başarılı’ olarak tarif edilmiş. Yani yaklaşık 10 bin kişiyi ‘başarısız’ saymışlar. Bu, Milli Eğitim Bakanı’nın başarısızlığıdır. Ayrıca 68 bin 67 uzman öğretmen, başöğretmenlik için sınava girmiş. Bunlardan da 66 bin 422’si başöğretmen olmuş.

"Bu sınavı yok sayın"

Sonuç olarak; şu anda 516 bin 974 uzman öğretmenimiz, 66 bin 679 da başöğretmenimiz var. Bunlar hepsi aynı işi yapacaklar. Aynı işi yapacaklar lakin aynı maaşı almayacaklar. CHP olarak bizim çağrımız şuydu; eşit işe eşit ücret. Uzmanlık, başöğretmenlik tartışması yapılamaz. Bu, sınavla ölçülemez. Bunları söylemiştik. Bugün açıklanan sonuçlar, bizim haklılığımızı bir kez daha ortaya çıkardı. Buradan Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrımdır; sınava girme hakkı olup giremeyenler, sınava girdiği halde kitapçığını işaretlememiş olanlar ve sınavda ‘başarısız’ gösterdiklerinizin tamamının da bu sınavdan başarıyla çıktığını ilan edin. Bu sınavı yok sayın.”

Etiketler :