CHP’nin ‘öğrenciler için bir öğün ücretsiz sıcak yemek’ önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

CHP’nin ‘öğrenciler için bir öğün ücretsiz sıcak yemek’ önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, Türkiye’nin birçok yerinde günlerini aç geçiren yoksul öğrencilerin bulunduğu ve devletin bir öğün ücretsiz sıcak yemek sağlaması gerektiğini belirterek Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

Konu hakkında TBMM’ye Kanun Teklifi de sunan Aydoğan’ın araştırma önergesi, Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda dün, siyasi parti gruplarının önerileri ayrı ayrı ele alındı.

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, yüksek enflasyon ve ekonomik zorluklar nedeniyle ailelerin geçimlerini sağlamakta zorlandığını, pek çok çocuğun kahvaltı ya da öğle yemeği yemeden okula gitmek zorunda kaldığını belirterek okullarda öğrenciler için bir öğün ücretsiz sıcak yemek verilmesi için Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

TBMM kürsüsünden AKP’li ve MHP’li vekillere seslenen Aydoğan şunları söyledi: “Yoksul ailelerin çocuklarının -Derin Yoksulluğu Ağı'nın yaptığı çalışmaya göre- yarıya yakını temel beslenmeden mahrum bir hâlde. Bu ülkede yoksul aileler üzerinde yapılan araştırmada yoksul aile çocuklarının yüzde 15'e yakını eğitim çağında çalışmak zorunda kalıyorlar, eğitim hayatına devam edemiyorlar. Yine, bunların yüzde 6'sı o aileye tek gelir kaynağı. Düşünebiliyor musunuz, bir çocuk çalışıyor, küçücük bir çocuk bir aileye bakıyor. 7,4 milyon çocuk yoksul.

Vicdanlarınıza sesleniyorum: Bunları konuşmayacak mıyız, bunları yok mu sayacağız? Ha, iyi örnekler yok mu, size iyi örnekler de vereyim ben: Bizim Beylikdüzü Belediyemiz "Beslenme Saati" projesi diye bir şeyi hayata geçirdi. Beylikdüzü'nde 675 ihtiyaç sahibi aile tespit edildi, 1.075 çocuğa gün içerisinde çantayla farklı zamanlarda, farklı yiyeceklerden oluşan beslenme desteği veriliyor. Aynı şekilde, Çankaya Belediye Başkanımız da bunu uygulamaya soktu. İstanbul Büyükşehir Belediyemiz 180 bin çocuğa süt ulaştırıyor. Buradan, yüreğini ortaya koyan, Genel Başkanımızın 'Dezavantajlı gruplara sahip çıkın.' talimatına uyan bütün belediyelerimize teşekkür ediyorum.

Vicdanınızın olduğuna eminim, hepimiz vicdanlı insanlarız; otomatik el kaldırarak yoksul çocuklara burada sırtınızı dönmeyin, o yoksulluğa çare arayalım. O yoksulluğa çare, çözüm üretmeyecek bir Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin halk karşısında meşruluğu tartışılır hâle gelir. Eğer elinizi otomatik kaldıracaksanız sizin oturduğunuz koltukla bizimki aynı olmayacak, halkımız bunu bilsin.”

Genel Kurulda yapılan konuşmaların ardından CHP İstanbul Milletvekili Aydoğan'ın ‘öğrenciler için bir öğün ücretsiz sıcak yemek’ önerisi Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi oylarıyla reddedildi.