CHP'nin YSK temsilcisinden flaş açıklama: Yasal düzenleme yok!

CHP'nin YSK temsilcisinden flaş açıklama: Yasal düzenleme yok!

CHP'nin YSK temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, YSK’nın seçim için yayımladığı genelge ve kararların yeniden sayımlarla çöp olduğunun

CHP'nin YSK temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, YSK’nın seçim için yayımladığı genelge ve kararların yeniden sayımlarla çöp olduğunun altını çizerek, “Yapılan oy sayım işlemleriyle ilgili yasal düzenleme yok.” diye konuştu.

CHP’nin YSK Temsilcisi Yakupoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ilk kez YSK’nın bilgisi, denetimi, kuralları dışında ve kanunda düzenlenmemiş bir seçimin seçimi yapıldığını söyledi.

Bu ikinci seçimi, ilkinin aksine siyasi partiler değil il ve ilçe seçim kurulu hakimleri ve memurların yaptığını ifade eden Yakupoğlu, şunları kaydetti:

‘İKİNCİ SEÇİM KARARINI YSK DEĞİL HAKİMLER ALDI’

“Tüm ikinci seçim kararlarını, YSK değil hakimler aldı. Yani YSK, bu seçimde tribünden ancak seyredebiliyor. Ama ihtiyaç anında hemen sahaya girip golü atıyor. İhtiyaç yok ise tribünü hiç terk etmeden, seçim kurulu hakimlerinin kararlarına karışmıyor. İstanbul’da adeta seçim yeniden yapılıyor ve YSK sadece seyirci.

ANAYASANIN 79. MADDESİ

Oysa birinci seçimde, 1950 yılından bu yana Anayasamızın 79. maddesi uyarınca seçimleri güven ve dürüstlükle yönetmekle görevli YSK’nin, AKP’nin istediği her seçim kurulundan rahatlıkla aldığı yeniden seçim kararları ile her biri yeniden nevi şahsına münhasır kurallarla yapılan seçim iş ve işlemlerine hiç karışmadığını izliyorum. Oysa 31 Mart 2019 seçimi için YSK’de yaklaşık dört ay seçimin dürüstlük ve güven içinde yapılabilmesini teminen kararlar ve genelgeler hazırlandı. Seçmenlere, sandığın tapusu olan ıslak imzalı sandık sonuç tutanağını ve sandığın namusu olan oy sayım döküm cetvelini (çetele) alırsanız merak etmeyin dendi. Kim dedi; YSK Başkanı Sayın Sadi Güven. Ayrıca bu tutanaklar, seçimden sonra YSK web sitesinde görülecek ve seçmenler, verdikleri bu oyun 2014 yılından bu yana olduğu gibi takipçisi olacaklar dendi.”

'YAPILAN OY SAYIMI İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ YASAL BİR DÜZENLEME YOKTUR'

“Peki bugün ne oldu?” diyen Yakupoğlu, tüm bu tutanakların, 31 Mart seçimi için Resmi Gazete’de yayımlanan genelge ve kararların hepsinin “çöp olduğunu” kaydetti. Yakupoğlu, “An itibarıyla yapılan oy sayım işlemleri ile ilgili yasal düzenleme yoktur. YSK’nin aldığı bir karar veya genelge yoktur. YSK’nin düzenlemeleri 31 Mart 2019 tarihine kadardır. Çünkü kanun, böyle bir hukuki istismarı öngörmemiştir. YSK karar ve genelgelerine göre yapılan ve AKP dışında şaibeli bulunmayan seçimin, hangi hukuki ve maddi gerekçelerle sakatlanmaya çalışıldığını anlamak ve anlatmaya çalışmak, olsa olsa halin icabına aykırı. Sadece İstanbul kaldı. Bahar geldi!..” değerlendirmesini yaptı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika