CIA'in binlerce belgesi sızdırıldı: Akıllı telefonlardan, televizyonlara, her şey istihbarat takibinde!

CIA'in binlerce belgesi sızdırıldı: Akıllı telefonlardan, televizyonlara, her şey istihbarat takibinde!

Wikileaks, "Vault 7" isimli sızıntısının "yüzde birinden azını" yayımladı. Yayımlanan binlerce CIA belgesinin, CIA tarihinin en büyük sızıntısı olduğu aktarılıyor.New York Times'ın haberine göre, sızdırılan belgeler,...

Wikileaks, "Vault 7" isimli sızıntısının "yüzde birinden azını" yayımladı. Yayımlanan binlerce CIA belgesinin, CIA tarihinin en büyük sızıntısı olduğu aktarılıyor.

New York Times'ın haberine göre, sızdırılan belgeler, istihbarat örgütünün gelişmiş yazılımlar ve teknikler kullanarak hemen hemen tüm cihazlara erişim sağlayabildiğini gösteriyor. Belgelere göre CIA, akıllı telefonlar, bilgisayar ve internet bağlantılı televizyonlara da sızabiliyor.

MİLYONLARCA KİŞİNİN KULLANDIĞI YAZILIMLARLA SIZILIYOR

Belgeler bu işlemlerin nasıl gerçekleştirdiğini detaylı olarak aktarırken, cihazlara sızma yöntemlerine dair rehberleri de içeriyor. Syke, Wi-Fi ağları, PDF belgeler ve hatta ticari antivirüs programları bile bilgisayarlara sızmak için kullanılıyor.

Söz konusu yazılımların, milyonlarca kişi tarafından kullanıldığı bilinirken, CIA tarafından kullanılan bir yazılım bilgisayarların çökmesini, başka bir yazılım Internet Explorer şifrelerinin çalınmasını sağlıyor. İstihbarat örgütünün pek çok benzer yazılımı olduğu görülüyor.

BELGELERİN YALNIZCA KÜÇÜK BİR KISMI YAYIMLANDI

7 bin 818 web sayfası ve 943 eki içeren sızıntının, Wikileaks'in elinde bulunan CIA belgelerinin küçük bir kısmı olduğu öne sürülüyor. Wikileaks'in belgeleri yayımlarken, siber silah olarak kullanılmalarını engellemek için kimi kısımları çıkarttığı aktarılıyor.

Wikileaks'in elinde yüzlerce milyon satırlık CIA'e ait bilgisayar kodu olduğu da kaydediliyor.

ŞİFRELİ PROGRAMLAR DA GÜVENLİ DEĞİL

Daha önce ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı NSA, Apple telefonlara sızamadığını öne sürerken, CIA'in hem Apple hem de Android cihazlara sızabildiği belirtiliyor.

CIA ayrıca, WhatsApp, Telegram, Signal gibi "şifreli" yazışma programlarının da görüşmelerine ulaşabiliyor.

Örgütün, şifreleme gerçekleşmeden mesaj ve konuşma trafiğine erişebildiği bildiriliyor.

İnternete bağlanabilen "akıllı" televizyonların da istihbaratın hedefinde olabileceği daha önce de söyleniyordu.

BELGELERİN GERÇEKLİĞİ DOĞRULANDI

Reuters'in haberine göre ABD istihbaratından ismi verilmeyen yetkililer, belgelerin gerçek olduğunu ve örgütün sızıntıdan bir süredir haberdar olduğunu açıkladı.

Sızıntının kaynağının CIA'in çalıştığı dış kuruluşlar olduğundan şüphelenildiğini bildiren yetkililer, Wikileaks'in belgeleri bu şekilde elde etmiş olabileceğini öne sürdü.

Konunun "ciddiye alındığı" ve "araştırıldığı" kaydedildi.

CIA'in elinde bulunan yazılımlarla yabancı hedefleri dinlediği de söyleniyor. Belgeler CIA'in Frankfurt'taki ABD konsolosluğunda hackleme merkezi olduğu gibi başka skandalları da ortaya koyuyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dünya