Çiçeklerin Yanlış Bilinen Anlamları

Çiçeklerin Yanlış Bilinen Anlamları

Çiçekler, tüm duygularımızı anlatırken kullandığımız aracılarımızdandır. Sevgimizi, hüznümüzü, mutluluğumuzu ve özlemimizi dile getirirken onlardan faydalanırız.Ancak her çiçek herkese gönderilmez. Çiçeklerin temsil...

Çiçekler, tüm duygularımızı anlatırken kullandığımız aracılarımızdandır. Sevgimizi, hüznümüzü, mutluluğumuzu ve özlemimizi dile getirirken onlardan faydalanırız.

Ancak her çiçek herkese gönderilmez. Çiçeklerin temsil ettikleri anlamlar vardır. Bazı çiçeklerin anlamını herkes bilir. Mesela papatyalar doğal sevgileri ifade eder, kırmızı güller aşkı vurgular. Orkideler karşınızdaki kişinin cazibesini kabullendiğinizi vurgular, kırmızı karanfiller kaybedilen kişilerin anısına onlara olan sonsuz sevgiyi simgeler. Bir de doğru bilinen yanlış anlamlar vardır. Bazı çiçeklerin anlamları yanlış yorumlanır.

Mesela sarı güller. Sarı gülün anlamının ayrılık olduğu gibi genel bir yanlış kanı vardır. Kişiler ayrılmak istedikleri kişilere sarı güller gönderirlermiş. Oysa birinden ayrılmak istediğiniz zaman ona neden çiçek gönderesiniz ki? Asil görünümleri ile derin bir saygı anlamı taşıyan, en sıcak sevgileri simgeleyen çiçeklerdir sarı güller ve ayrılığı değil minneti vurgularlar.

Bir diğer yanlış gül anlamı da siyah güldür. Siyah gülün anlamı için ölüm diyenler vardır. Nadir bulunan ve güzelliği dillere destan olan siyah gülün anlamı eşsizliktir. Yani birine siyah gül gönderiyorsanız, onun sizin için benzersiz, ulaşılması zor ve mükemmel olduğunu belirtmek istersiniz.

Gelelim beyaz güllere. Beyaz gülün anlamı için evlilik denilir. Evet, beyaz güller saf sevgilerin, temiz hislerin çiçekleridir ama evliliği simgelemezler. Bu anlamın sebebi bir dönem gelin buketlerinin beyaz güller ile hazırlanmış olması olabilir.

Sıradaki çiçeğimiz karanfil. Kırmızı karanfilin anlamı az önce de belirttiğimiz gibi çoğunlukla kaybedilen kişilerin arkadaşından olan sonsuz sevgiyi simgelemesidir. Ancak düşünülenin aksine ölümü değil sonsuz hayatı simgeler. Beyaz karanfiller anneler ile özleşmiştir. Yani karanfiller yoğun hislerle yaşanan ilişkileri vurgular.

Biraz da fulya hakkında konuşalım. Nergis olarak da bildiğimiz bu çiçeğin anlamı için ‘Seni unuttum’ mesajıdır diyenler vardır. Bahar aylarının mis kokulu çiçeği olan nergis, adını kendini çok seven Yunan mitolojisindeki Narkiskos’tan almıştır. Evet, kendini sever ama anlamı güzelliktir, unutmak değil...

Bazı kişiler pembe krizantem için de kırgınlık anlamını yakıştırmışlardır. Kasımpatı olarak da bilinen krizantem çiçeğinin hüzünlü bir hikayesi vardır. Belki de bu sebeple bu çiçeğin pembe rengi için kırgınlık yakıştırılmıştır. Ancak pembe rengi genel olarak platonik sevgileri temsil eder. Yani krizantem de platonik ve karşılık beklemeden sevilen kişiler için uygundur.

MFÖ’nün şarkısını bizlere hatırlatan sarı laleler için ise gerginlik yakıştırması yapılır. Sarı lalelerin gerçek anlamları hayranlıktır. Birine olan minnet duygunuzu ve hayranlığınızı ifade etmek istediğinizde ona sarı laleler ile hazırlanmış bir buket gönderebilirsiniz.

Siklamen çiçeğinin doğru bilinen yanlış anlamı ise ayrılıktır. Pembe tonlu hoş rengi ve mis kokulu çiçekleri ile bu bitkinin ayrılık gibi hüzünlü bir duyguyu ifade edebilmesi çok zor. Çünkü siklamen ortama yaydığı koku ve enerji ile kalpleri fetheden bir çiçektir. Kış aylarına renk veren bu çiçeğin anlamı umuttur.

Güzeller güzeli glayöl çiçeği araya mesafe koyma anlamı taşır diye bilinir. Uzun saplı ve etkileyici bir çiçek olan glayölün taşıdığı gerçek anlam ise samimi ve içten dugulardır.

Turuncu zambak nefreti simgelermiş. Tabii ki doğru değil. Her zaman güzel hisleri bizde uyandıran bu çiçek neden ve nasıl nefreti simgelesin ki? Bu çiçek her zaman masumiyeti simgeler.

Daha fazlası için 444Çiçek – Çiçeklerin anlamları yazısını okuyabilirsiniz..

Yaşam