Çiğdem Toker: Ek bütçede 200 milyar bilmecesi

Çiğdem Toker: Ek bütçede 200 milyar bilmecesi

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ek bütçenin kamuyu 200 milyar lira borçlanmadan kurtaracağına ilişkin yaptığı açıklamayı değerlendirdi.

Toker, 1,81 trilyon liralık ek bütçenin yasa teklifinde gelir ve gider tahminlerinin eşit olduğunu ifade ederek "Bu tahmin rakamları eğer doğruysa, yani gelir ve gider eşit olacaksa, bütçe açığının değil 200 milyar, 1 lira bile azalması mümkün değildi" dedi.

Yasa teklifinin Meclis'e gönderildiği gün bazı haber sitelerinde ek bütçedeki artışın yanlış yazıldığını belirten Toker "880 milyar TL olarak duyurmuştu. Bu büyüklük, toplam ödenek artışının tamamı değil bir kısmıydı. Kamu kuruluşlarının bütçelerine eklenecek kısımdı yani." diyerek "Ek bütçede 200 milyar bilmecesi" başlıklı yazısında şöyle devam etti:

"Erdoğan'ın okuduğu konuşma metninde bu hatalı haberler mi kaynaklık etti? Metni hazırlayanlar Hazine ve Maliye Bakanlığı ile istişare etmedi mi?

Yoksa toplam ödenek 1 trilyon 81 milyar TL olduğu halde, 880 milyar TL farz ederek 200 milyar TL artış var gibi göstermek bilinçli bir tercih olabililr mi? Ek bütçeyi özellikle eksik göstermenin bilinçli tercih olabileceğini düşünmek istemem ancak bütçenin gelir ve gider kısmı eşitken, bütçe açığının nasıl olup da Cumhurbaşkanı'nın dediği gibi 200 milyar TL azalacağını birilerinin çıkıp izah etmesi iyi olacak."

Erdoğan ne demişti?

Erdoğan ek bütçeye ilişkin olarak "Ek bütçede gelirler kaleminde 200 milyar liralık bir artış olmaktadır. Böylece yılbaşında öngörülen bütçe açığı, 278  milyar liradan 78 milyar liraya düşmekte, bir başka deyişle kamunun borçlanma ihtiyacı azalmaktadır" diye ifade etmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi