Cihaner'e kumpas kuranlar korunuyor!

Cihaner'e kumpas kuranlar korunuyor!

Cumhuriyet eski Başsavcısı ve CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, Avukat Turgut Kazan ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek, “FETÖ ile mücadele'' söyleminin aksine Gülen Cemaati yapılanmasının düzenlediği ifade...

Cumhuriyet eski Başsavcısı ve CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, Avukat Turgut Kazan ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek, “FETÖ ile mücadele'' söyleminin aksine Gülen Cemaati yapılanmasının düzenlediği ifade edilen Van, Erzincan, Erzurum kumpaslarında başrol oynayan isimlerin korunduğunu ifade etti.

Ankara Barosu Eğitim Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Cumhuriyet eski Başsavcısı ve CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, Avukat Turgut Kazan, 'FETÖ' davalarında asıl 'FETÖ'cülerin korunduğunu ifade ederek HSYK'ye verdikleri dilekçe örneğini basınla paylaştı. Burada konuşan Kazan, 'FETÖ' ile mücadele söylemlerine rağmen Gülen Cemaatinin kumpaslarında başrol oynayan örgüt mensuplarının salıverildiğini belirterek, “Son zamanlarda iddianamelerde Fethullah Gülen örgüt yapısıyla eylemleri açıklanıyor. Biz iddianamelerdeki değerlendirmelere aynen katılıyoruz ancak biz bu iddianamelerde yer alanları 17- 25 Aralık'tan önce de söylemiştik'' dedi.

''FETÖ’NÜN GİZLİ TANIĞI NEDEN TAHLİYE EDİLDİ?’

Bazı “FETÖ'cülerin'' korunduğunu ileri süren Kazan, iddiasını örnekler üzerinden açıkladı. Kazan, “FETÖ'nün Türkiye'yi ele geçirme girişiminin ilk adımı Van Yüzüncü Yıl soruşturmasında atılmıştı. Savcı Ferhat Sarıkaya başrol oyuncusuydu. Cemaatin uydurduğu asılsız bir ihbar mektubu Enver Arpalı'nın intiharına yol açmıştı. Arpalı'nın intiharı FETÖ çatı iddianamesinde örgütün şiddet sonucu ölümle sonuçlanan eylemlerine örnek olarak gösteriliyor. İntiharda başrol oynayan Ferhat Sarıkaya tanık sıfatıyla yer alıyor. Sarıkaya hakkında bir şey yapılmış değil. Son olarak lütfettiler de açığa aldılar'' dedi.

Kazan, Gülen Cemaatine üye olduğu ve korunduğunu ileri sürdüğü isimlerle ilgili ikinci örnek olarak, Gülen cemaatinin yaptığı belirten Erzincan ve Erzurum kumpas davalarını gösterdi. Bu kumpaslarla ilgili davalarda 2 kritik ismin tahliye edildiğini vurgulayan Kazan, “Kumpas davasında sıradan biz gizli tanık olan Serkan Zirek'e 23 yıl hapis cezası verilirken EFE kod adıyla Bayram Bozkurt tahliye edildi. Üstelik bu tahliye duruşma günü dışında ara celse yapılıp Bozkurt'un dinlemesi sonrasında verildi. Bu uygulamanın kaçırma uygulaması olduğu açıktır. Koruma uygulaması Erzincan, Erzurum kumpaslarıyla ilgi başka bir dosyada da devam etti. Kumpasın başrol oyuncularından Ahmet Demir ve Abdulvahap Güllü 23 Şubat 2017 tarihinde tahliye edildi'' dedi.

ÜSTÜNÜ ÖRTMEK İÇİN

Gülen Cemaatinin yürüttüğü belirtilen kumpaslarla ilgili davalarda bazı isimlerin korunmasına karşı HSYK'ye dilekçe verdiklerini yenileyen Kazan, “Siyasal iktidar eli güçlendikçe ''o davalarda görev yapanları koruyalım’ demiş oluyor. Hiç lafı uzatmadan söyleyeyim İstanbul Darbe Girişimi iddianamesinde müvekkilim İlhan Cihaner'in FETÖ örgütü mensuplarınca makam odasında sürüklendiği belirtilirken, o örgüt mensuplarının birer birer tahliye edilmesinin 'o davalarda görev yapanları koruyalım' demekten başka bir anlamı yok'' diye konuştu.

Kazan'ın ardından konuşan İlhan Cihaner ise “Daha 17-25 Aralık öncesinde biz bu yapının tehdit oluşturduğunu söylemiştik. Gelinen noktada bu yapıyla etkin ve adil bir mücadele sürdürülmeli. Siyasi boyutları da var. Kumpas davalarında kritik isimlerin salıverilmesine göz yumuluyor. Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu da olayın üstünü örtmek için bir rol üstlendi'' dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem