Çin, "Me Too" hareketinin sembolü olan kadın için aleyhte karar verdi

Çin, "Me Too" hareketinin sembolü olan kadın için aleyhte karar verdi

Çin'de, Zhou Xiaoxuan isimli bir kadın CCTV kanalında staj yaparken kanalın ünlü sunucusu Zhu Jun'un kendisini taciz ettiğini ifşa etmişti. Mahkeme yeterli kanıt bulunmadığı gerekçesiyle kadının aleyhine karar verdi.

Cinsel saldırganların ifşa edildiği "Me Too" hareketini Çin'de gündeme getiren Zhou Xiaoxuan isimli kadın için mahkeme aleyhte karar verdi. Zhou, ünlü bir sunucu tarafından cinsel saldırıya uğradığı açıklamış ve şikayette bulunmuştu. Zhou, tacizi gerçekleştiren erkeğin CCTV kanalının ünlü sunucusu  Zhu Jun'u olduğunu ve kanalda stajyer olarak çalışırken tacize uğradığını açıklamıştı. Kadın, mahkemenin haksız kararına karşı itiraz edeceğini söyledi.

The Guardian’da yer alan habere göre, Zhou Xiaoxuan isimli kadın, 2014 yılında stajyerken CCTV kanalının popüler sunucusu Zhu Jun’un kendisine cinsel tacizde bulunduğunu açıkladı. Zhou, popüler sunucuyu ilk olarak 2018 yılında yazdığı bir sosyal medya paylaşımında ifşa ederek Çin’de “Me Too” hareketinin sembolü haline geldi.

Mahkeme, sunucu Zhu hakkında dava açan Zhou’nun cinsel tacize uğradığına dair “yeterli kanıt olmadığı” sonucuna vardı.

Mahkeme kararını değerlendire kadın “Bugün mahkemeye olay olduğunda 21 yaşında olduğumu, şimdi 28 yaşında olduğumu söyledim. Yargı sürecinde olduğumuz için son üç yıldır başka bir işte çalışamadım. Çok üzgünüm ve mahkemede dayanamayıp ağladım. Her türlü sonucu kabul edebilirim ancak temel adalet sürecinin işlemesini istemiştim” dedi.

Zhou, mahkemenin kendisine adaletsiz bir şekilde yaklaştığını ve itirazda bulunacağını da belirtti.

Zhou, kendisini taciz eden sunucu Zhu’dan kamuoyu önünde özür dilemesini ve 50 bin yuan tazminat talep etmişti. Sunucu Zhu Jun, hakkındaki iddiaları reddediyor.

Me Too hareketi nedir?

#Me Too  (Ben De), sosyal medyada cinsel saldırı ve cinsel şiddete karşı bir ifşa hareketi olarak Amerika’da başladı ve bütün dünyaya yayıldı. 15 Ekim 2017’de Amerikalı oyuncu ve aktivist Anette Milano’ya bir arkadaşı tarafından gönderilen mesajda, herhangi bir cinsel saldırıya ya da tacize uğramış kadınların bu mesajın altına sadece #metoo hashtagi ekleyerek konuya dikkat çekebilecekleri yazıyordu. Milano da bu mesajı paylaşarak, cinsel saldırı ya da tacize uğrayan kadınların mesaja yazacakları yorumlara #metoo hashtag’ini eklemelerini istedi. Bu çağrı, daha mesajın yayınlandığı ilk gün 55 bin kez paylaşılarak Twitter’da ilk sıraya yerleşti ve takip eden 45 gün içinde, 85 ülkede 85 milyon kez paylaşıldı. Milano’nun deyimiyle çağrı bir kartopu gibi büyümüş ve beklenmedik bir sosyal medya dalgası yaratmıştı. (Feminist Bellek)

Kadın