Çin tablet pazarındaki büyüme global çip sıkıntılarına rağmen yaşandı

Çin tablet pazarındaki büyüme global çip sıkıntılarına rağmen yaşandı

OPPO ve Hasselblad stratejik ortaklıklarını duyurdular

IDC’nin bir raporuna göre, Çin tablet pazarı 2021’in 4. çeyreğinde yıllık bazda %20,9 artışla yaklaşık 7,42 milyon adet sevk etti. Ve tüm yıl boyunca, sevkiyatlar toplamda 28.46 milyon adede ulaştı.

Geçen yedi yıl içindeki en yüksek büyüme oranı yakalandı. %21.8’lik bir yıllık artış söz konusu. Bu yükseliş küresel tablet sevkiyatlarının yavaşlayan talep nedeniyle yıllık bazda %11,9 düşmesine rağmen gerçekleşti. Çin’deki tablet pazarı, pandemi nedeniyle öğrenme, ofis ve eğlence amaçlı tabletlere olan talebin uzun süre devam edeceği bir pazar. Bununla birlikte, talebin zirveye ulaştıktan sonra düştüğü küresel tablet pazarının aksine, Çin sürekli büyüme görecek. Bunun nedeni, tablet pazarında yeni oyuncular ortaya çıksa bile, mevcut şirketlerin artan kitlesini koruyor olması.

567675-3.jpeg

Ancak, ticari pazarda bazı zorluklar var. Global anlamda yaşanan çip krizleri ve enflasyon gibi etkenler her pazarı etkiliyor. Sonuç olarak, tablet satışlarının daha çok tüketici pazarına yöneldiği görülüyor. İşletim sistemi pazar payı açısından bakıldığında, Apple’ın iPad stok sıkıntısı 2021’in 4. çeyreğinde iOS’ta düşüşe neden oldu. Yerli üreticiler ise arz problemlerinde bir rahatlama gördü ve buna bağlı olarak Android’in payını bir miktar artırdı. Windows, Huawei ve Microsoft’tan yeni ürünlerin piyasaya sürülmesiyle bir artış görüldü.

İşlemci pazar payı açısından ise Apple’ın kendi geliştirdiği çipler hakimiyetini sürdürdü. Ancak burada asıl kazanan Qualcomm oldu, küresel payda önemli bir artış gördü ve 2021’in sonunda ikinci sırada yer aldı. Huawei’nin Hisilicon yongaları, pazarın büyük bir kısmı üzerindeki hakimiyetini sürdürdü.

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji