Çin’de ‘Türkiye vatandaşlığı’ reklamları: Bunu aldıktan sonra ABD'ye gidebilirsiniz

Çin’de ‘Türkiye vatandaşlığı’ reklamları: Bunu aldıktan sonra ABD'ye gidebilirsiniz

Reklamlarda Türkiye’den 'hiçbir belge istenmeden 250 bin dolarlık gayrimenkul satın alıp kolayca vatandaş olunabileceği ve sonrasında Batılı ülkelerin kapısının açılacağı vurgulanıyor.

Türkiye’de 2018’de gerçekleştirilen bir yasal düzenlemeyle, diğer ülke vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alma seçeneklerinden biri olan gayrimenkul yatırımının alt limiti 1 milyon dolardan 250 bin dolara düşürüldü.  

Türkiye’den gayrimenkul satışına aracılık eden Çinli emlak danışmanlık firmalarının yaptığı reklamlarda ise Çin’in son yıllarda ABD ve Avrupa ülkeleriyle gerginleşen ilişkilerinin sonucu olarak, Çin vatandaşlarının Batılı ülkelerde oturum izni almalarının zorlaştığı hatırlatılıyor.  

Söz konusu reklamlarda, Türkiye vatandaşlığı için “İngiltere, ABD gibi gelişmiş ülkelere yerleşmek için en iyi sıçrama tahtasıdır” vurgusu yapılıyor.

Serbestiyet'ten Onur Erkan'ın derlemesine göre, Çin’de yayınlanan Türkiye vatandaşlığı reklamlarında kullsnılan ifadeler şöyle:

'BUNU ALDIKTAN SONRA ABD'YE GİDEBİLİRSİNİZ'

“-Türk pasaportunun özellikleri: Sadece 250 bin dolara ev satın alarak kazanılabilir.

-Ucuz ve işlemleri basit, ayrıca iki büyük avantajı var: İngiltere, ABD gibi gelişmiş ülkelere göçmen olarak gitmek için en iyi sıçrama tahtasıdır. Türk pasaportu aldıktan sonra E2 yatırımcı kimliğiyle ABD’ye göçmen olarak gidebilirsiniz.

-E2, ABD tarafından sadece karşılıklı ticaret ortaklığı olan ülkelere verilen bir vizedir. Bunu aldıktan sonra ABD’ye gidip gelebilirsiniz, ABD’de yaşayabilirsiniz. Eşiniz ABD’de çalışabilir. Çocuklarınız ABD okullarında eğitim alabilir.

'DÜNYANIN EN ROMANTİK DEVLETİ, HERHANGİ BİR BELGE İSTEMİYOR'

-Türkiye ABD ile ticaret ortaklığı olan bir ülkedir. E2 vizenin en çok verildiği ülkedir. Her sene 500-600 kişi alabiliyor.

-Türk pasaportu alırsanız, ticari vize ile İngiltere’ye gidebilirsiniz. İngiltere hükümeti, Türk vatandaşlarının bu ülkede ticaretle uğraşmalarına izin veriyor. İlk başvuruda 1 senelik ticari vize alınabilir. 5 sene sonra İngiltere’de süresiz kalma hakkı kazanılabilir. İngiltere’den ticari vize aldıktan sonra çocuklarınız İngiltere’de eğitim alabilir. Ücretsiz devlet okullarında okuyabilir. Böylece eğitim masraflarından kurtulmuş olursunuz.”

-Sadece ev satın alarak çok basit işlemlerle Türk pasaportu kazanabilirsiniz. Bizzat gitmenize gerek yok. 111 ülke vize talep etmiyor.”

-1 milyon 600 bin yuana (250 bin dolar) gayrimenkul satın alırsanız tüm aile üyelerinize pasaport hediye… Dünyanın en romantik devleti. Herhangi bir belge istemiyor. İşlemleri evden çıkmadan tamamlayabilirsiniz. 100’den fazla ülkeye vizesiz. Onunla ABD’ye E2 vize alınabiliyor. Bu, Türkiye pasaportudur.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem