Çin'den AB'ye Moskova'ya yaptırım mesajı: Aşırıya gidilmesi taraf olmayanlara zarar verir

Çin'den AB'ye Moskova'ya yaptırım mesajı: Aşırıya gidilmesi taraf olmayanlara zarar verir

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Ukrayna'daki savaş nedeniyle Rusya'ya uygulanan yaptırımlarda aşırıya gidilmesinin çatışmaya taraf olamayanlara zarar vereceğini savundu.

Vang, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrel ile çevrimiçi görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Soğuk Savaş zihniyetinin ve bloklar arası cepheleşmenin Avrupa'ya güven ve istikrar getirmeyeceği, yaptırımların çatışmayı artıracağı görüşlerini dile getiren Vang, "Taraf olmayan ülkelere ve halklara bedel ödetmek ne adil ne de yasaldır." ifadelerini kullandı.

Borrell de AB'nin Ukrayna konusundaki tutumunu açıklayarak, Brüksel'in gerilim tırmanmasından yana olmadığını, her tür Soğuk Savaş ve kamplaşma anlayışına karşı olduğunu ve Rusya'nın siyasi sisteminin değiştirmeye çalışmadığını belirtti.

Görüşme 1 Nisan'da gerçekleştirilecek Çin-AB Zirvesi öncesine denk geldi. Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Devlet Başkanı Şi Cinping'in çevrim içi zirvede AB liderleri ile buluşacağı bildirildi. Başbakan Li Kıçiang'ın da Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile zirvenin eş başkanlığını yapacağı kaydedildi.

Geçen yıl Kovid-19 salgını nedeniyle iptal edilen zirvede Ukrayna Savaşı’nın gündemde önemli yer tutması, Avrupa ülkeleri ile Çin’in Rusya’ya yönelik yaklaşım farklılıkların tartışılması bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem