Çin’den çarpıcı aşı itirafı: 'Aşıların etkinliği düşük'

Çin’den çarpıcı aşı itirafı: 'Aşıların etkinliği düşük'

Çinli yetkili koronavirüs aşıları hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu çok sayıda ülkenin koronavirüs aşısı aldığı Çin'den CDC direktörü Gao Fu'dan itiraf geldi.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) direktörü Gao Fu, Çin'in yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı ürettiği aşıların etkinliğinin düşük olduğunu ve hükümetin desteğiyle bu aşıların karıştırılmasının veya doz aralığında değişikliğe gidilmesinin planlandığını söyledi. CDC yöneticisi Gao, Cumartesi günü Güneybatı Chengdu kentinde düzenlenen bir konferansta, Çin aşılarının 'çok yüksek koruma oranlarına sahip olmadığını' açıkladı. Sputnik'te yer alan habere göre, Gao, "Aşılama süreci için farklı teknik hatlardan farklı aşıları karıştırarak kullanmamız resmi olarak gözden geçirilecek" ifadelerini kullandı. Pazar günü düzenlenen basın toplantısında görevliler, Gao’nun yorumlarıyla veya resmi planlardaki olası değişikliklerle ilgili sorulara doğrudan yanıt vermedi. Ancak bir başka CDC yetkilisi, geliştiricilerin mRNA tabanlı aşılar üzerinde çalıştığını belirtti.

Türkiye dahil 22 ülkeye ihraç edildi

2019'un sonlarında ülkede başlayan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında Çin, ilaç endüstri ile birlikte küresel salgına karşı harekete geçti ve iki büyük firma ile yurt dışında birçok ülkeye aşı tedariki gerçekleştirdi. Çin Dışişleri Bakanlığı'nın verilerine göre, devlete ait iki aşı üreticisi şirket olan Sinovac ve Sinopharm tarafından geliştirilen aşılar; Meksika, Türkiye, Endonezya, Macaristan, Brezilya ve Türkiye dahil 22 ülkeye ihraç edildi. Pekin yönetimi, Çin'de kullanılması amacıyla herhangi bir yabancı aşıyı ise henüz onaylamadı.

"Batı'ya ihraç ihtimali düşük"

Uzmanlar, onay sürecinin karmaşıklığı nedeniyle Çin aşılarının ABD, Batı Avrupa ve Japonya'ya satılma ihtimalinin düşük olduğunu söylüyor. Açıklanan verilere göre, 2 Nisan itibarıyla Çin'de yaklaşık 34 milyon kişi, gerekli olan iki doz aşının ikisini de aldı ve nüfusun yaklaşık 65 milyonu da bir doz aşısını oldu. Sinovac sözcüsü Liu, çalışmaların, aşılar arasındaki sürenin mevcut 14 günden daha uzun olması durumunda korumanın 'daha iyi olabileceğini' belirtti. Ancak Liu, mevcut uygulamanın değiştirileceğine yönelik herhangi bir söylemde bulunmadı.

Sağlık