CNN canlı yayınında gergin anlar…‘Allah belanı versin!’

CNN canlı yayınında gergin anlar…‘Allah belanı versin!’

CNN TÜRK'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge'de,  AKP eski  Milletvekili Resul Tosun ve Gazeteci-Yazar Necdet Saraç arasında "ifade özgürlüğü" tartışması yaşandı.Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge'de konukları,...

CNN TÜRK'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge'de,  AKP eski  Milletvekili Resul Tosun ve Gazeteci-Yazar Necdet Saraç arasında "ifade özgürlüğü" tartışması yaşandı.

Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge'de konukları, Canan Kaftancıoğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik söylemlerini tartışırken, canlı yayında gergin anlar yaşandı. konuklardan Resul Tosun, meslektaşı Necdet Saraç'a Allah belanı versin!" dedi. AKP'li Tosun daha önce de AKP MYK üyesi olarak, karşısındakine su fırlatmıştı. Gündemde çok tartışılan bu hareketi sonrasında Tosun bir sonraki seçimlerde milletvekilliği listelerinde kendine yer bulamamıştı.

Madem ifade özgürlüğü, Allah belanı versin

CHP'li Kaftancıoğlu'nun sosyal medyadan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik sözleri düşünce özgürlüğü kapsamına girip girmediği tartışılırken, konuklardan Resul Tosun, meslektaşı Necdet Saraç'a "Eğer Canan Kaftancıoğlu'nun  paylaşımlarına düşünce özgürlüğü diyorsan, ben de sana Allah belanı versin diyorum" dedi. Necdet Saraç da kendini tutmayıp "Ben de sana iade ediyorum" deyince ortam gerildi.

Bu sözler ifade özgürlüğü olamaz

Daha sonra Resul Tosun, Canan Kaftancıoğlu'nun söz konusu paylaşımlarının, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyecek kadar ağır sözler olduğunun altını çizerek, Necdet Saraç'tan özür diledi.

Yeniçağ gazetesi yazarı Burhan Ayeri ise konuyu "Bir bu eksikti; Allah belanı versin" başlığı ile köşesine taşıdı. Ayeri, köşesinde

Vakti zamanında bir Ak Parti MYK üyesi karşısındakine su fırlatmıştı. Bu hareketi siyaseten sonunu getirdi. Bu defa yine bir başka Ak Partili ekranda "Allah belanı versin" diye bağırdı. Olay Tarafsız Bölge'de gerçekleşti. Bunu 22. dönem milletvekili Resul Tosun'un yaptığına tanık olduk. Hakaret ettiği ise gazeteci Necdet Saraç'tı. Duvar yazılarının önemli ismi'nin sinirlerinin bu kadar bozulmasını çözemedim. Belli ki, partisinin gidişatından mutlu değil. Bugün geldiği nokta meydanda.

Halen yandaş ve satışı olmayan bir gazetenin sıradan yazarı olmanın üzüntüsü içinde.

Açıkça söylemek gerekirse, Tarafsız Bölge de Saraç karşısında epey ezikti. Hani okul münazarası gibi değerlendirsem değil kazanmak, ikmale bile bırakmazdım. Doğrudan çaktırırdım.Bu ezikliği bela okuyarak gidermesi mümkün müydü? Sonra da CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun üslubunu örnekledim demekle saygısızlığını telafi edebilir mi?Tam program kapanırken söylediği "özür lafları"yla yarattığı rezaleti geçiştirebilir mi? Demek ki, eski milletvekili Resul'un siyasi geleceği sadece "ihtiyaç giderirken" akla gelecek!

Asıl şaşıran Ahmet Hakan da böyle bir çıkışı beklemiyordu. Bir ara şaşkınlık yaşadı. Biraz gecikmeli de olsa "Bizim ekranımızda böyle bir şey olamaz" uyarısında bulundu. Konunun en güzel yorumunu Uluç Özülker yaptı. Hayatı büyükelçiliklerle geçmiş birinin verdiği "siyaset ve olgunluk adabı" mükemmeldi. Tabii anlayabilene. Televizyon izleyicisi olarak Resul Tosun gibi adabı kıt birini tekrar ekranda görmek istemiyorum. Adının anons edildiğini gördüğüm an o kanalı zaplarım.