CNN Türk, “ABD uzmanı” diye canlı yayına bağlamıştı: Genç kadın, hırsızlık çetesi üyesi çıktı

CNN Türk, “ABD uzmanı” diye canlı yayına bağlamıştı: Genç kadın, hırsızlık çetesi üyesi çıktı

"New York'taki Türk öğrenci" sıfatıyla 2020 ABD başkanlık seçimlerini CNN Türk'te yorumlamasıyla Türkiye'de gündeme oturan ve Rafet El Roman'ın kendisine attığı mesajları ifşa etmesiyle de gündeme gelen Akasya Yaşaroğlu'nun çete üyesi olduğu ortaya çıktı.

ABD'de Bloomingdale's, Macy's, Duane Reade ve Sephora gibi büyük mağazalardan ürün çalıp bunları e-bay'dan satışa çıkaran çete çökertildi. 41 üyeli çetenin 3.8 milyon dolarlık (yaklaşık 62 milyon 508 bin TL) vurgun yaptığı ortaya çıktı. Çalıntı perakende eşyanın yanı sıra, 550'den fazla hediye nakit kartına ve çetenin elebaşı Rubinov'un 300 bin dolardan fazla nakit parasına el konuldu. Gözaltına alınan 41 sanık, 7 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya.

Akşam'ın haberine göre çetede, Türk vatandaşı Akasya Yaşaroğlu'nun (26) yer aldığı ortaya çıktı. Aslen iç mimarlık öğrencisi Yaşaroğlu, CNN Türk'te 'New York'taki Türk öğrenci' sıfatıyla 2020 ABD başkanlık seçimlerini yorumlamasıyla Türkiye'de gündem olmuştu. Yaşaroğlu ayrıca 2020'de şarkıcı Rafet El Roman'ın kendisine attığı mesajları ifşa etmesiyle de gündeme gelmişti.

17 ayrı suçtan yargılanacak

Ürünleri değerinin altında satmakla görevli olan Yaşaroğlu'nun, geliri düşük ailelere sadece telem gıda almaları için verilen EBT kartlarıyla yüklü miktarda lüks ürün alım satımı yaptığı ortaya çıktı. Belediye Başkanı Eric Adams, "New York'un suçu tolere etmediğini gösterdik. Bu şebeke ekonomimizi etkiledi" dedi. Başsavcı Letitia James ise, "Suçla mücadele edeceğiz" dedi.

Akasya Yaşaroğlu, 1. ve 2. derecede kamu yararı kartının cezai kullanımı ve 3. derecede dolandırıcılık ve 3. derecede kamu refahı dolandırıcılığı ithamlarının da bulunduğu toplam 17 ayrı suçtan yargılanacak.

"Merhaba alarmı olmayan elbiseleri alabilir miyiz?"

Dava dosyasında Akasya Yaşaroğlu'nun iki tape görüşmesine de yer verildi. Yaşaroğlu'nun 7 Kasım 2019'da çete lideri Roni Rubinov'u arayarak, "Roni, Justin şimdi burada. Kendisinde EBT kartı olduğunu söylüyor" dediği, 13 Eylül 2019'da ise "Merhaba Roni, alarmı olmayan elbiseleri alabilir miyiz?" ifadesini kullandığı yer aldı. Çetenin çalıp internetten pazarladığı ürünler arasında özel tasarım lüks kıyafet ve aksesuarlar, ilaçlar, elektronik aletler ve 550'den fazla hediye çeki yer alıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem