Çocuk Gelişimi Uzmanı ve İş Kadını Özge Tezcan, Yeni Önerilerde Bulundu!

Çocuk Gelişimi Uzmanı ve İş Kadını Özge Tezcan, Yeni Önerilerde Bulundu!

Çocuk Gelişimi Uzmanı ve İş kadını Özge Tezcan, bebeklerde uyku düzeni ve gece beslenmesini kesmeye ilişkin önerilerde bulundu.


Bebeklerin doğumun ilk zamanlarında 2 ya da 3 saat aralıklarla geceleri uyandırıp beslerken, bir süre sonra ise tam tersi olarak geceleri "deliksiz" uyumalarının istenildiğini belirten Özge Tezcan, bebekler için uyku düzeni oluşturmanın önemine dikkat çekerek, " Uzmanlara göre 7. aydan itibaren bebeklerin gece beslenmesine ihtiyaçları yoktur. Uzman çocuk psikologları ve uyku eğitimciler eğer bebeğiniz prematüre değil ya da gelişim geriliği yaşamıyor ise genellikle 6-8 ay arası uyku eğitimini ve 7-9 ay arası da gece beslenmesini kesmeyi öneriyorlar" diye konuştu.


Bu süreçte annelerin kararlı ve hazır olmasının önemini vurgulayan Özge Tezcan, "Örneğin ben şahsen bebeklerimi anne sütü ile beslemeyi o kadar seviyorum ki bu kadar erken hazır olamadım. O sebep ile gece beslenmesini kesmeyi 1 yaş sonrası tercih ettim" ifadelerini kullandı.


Gece beslenmesini kesmenin birkaç yöntemi olduğunu belirten Özge Tezcan, "Bir tanesi direkt olarak kesmek ve karar verdiğiniz andan itibaren hiç anne sütü vermeden, bebeği sakinleştirerek uyumasını sağlamak. Diğer yöntem ise her gece bir öğünü keserek, 3-4 günde tamamen gece beslenmesini kesmek. Azaltarak kesmek benim de tercih ettiğim yöntemdi. Böylelikle bebekler az ağladığı için süreç sancısız geçiyor diyerek sözlerini noktaladı.

Kadın