Çocuk istismarını savunan ‘Prof. Özgüven’in skandalları bitmiyor: Doçent bile olamaz

Çocuk istismarını savunan ‘Prof. Özgüven’in ... Doğum yapmak için en uygun yaşın 12-17 yaş aralığı olduğunu savunarak büyük tepki çeken Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven'in skandalları bitmiyor, şimdi de

Doğum yapmak için en uygun yaşın 12-17 yaş aralığı olduğunu savunarak büyük tepki çeken Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven'in skandalları bitmiyor. Şimdi de Özgüven'in profesörlük için yeterli şartları taşımadığı ileri sürüldü. MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut, "Makalelelerini inceledim. Hiçbirisi hiç birisi Web of Science tarafından taranan dergilerde yer almamış. Özgüven Türkiye’de hiç bir üniversitede bırakın profesör, doçent bile olmamalı" dedi.

Katıldığı televizyon programında 12 yaşın doğurmak için ideal yaş olduğunu savununca İstanbul Aydın Üniversitesi’ndeki görevine son verilen Prof. Dr. Muttalip Kutluk Özgüven’in profesör olmak için gerekli şartları yerine getirmediği ileri sürüldü.

Özgüven’in makalelerini inceleyen MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut, “Özgüven bırakın Profesör olmayı, Doktor Öğretim Üyesi (eski tabir ile yardımcı doçent) olarak bile işe başlayamaz. Özgüven Türkiye’de hiç bir üniversitede bırakın profesör, doçent bile olmamalı” dedi.

"DOÇENT OLARAK BİLE İŞE BAŞLAYAMAZ"

MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut gazetepencere.com‘daki köşesinde, Özgüven’in yayımladığı 7 makalesinden hiç birisinin Web of Science (WOS) tarafından taranan dergilerde yer almadığını belirterek şöyle yazdı:

“2004’de doktorasını aldıktan sonra 2009’da Saraybosna’da, 2013’de ise Zirve’de doçent, 2015’de ise Aydın’da Profesör olan Dr. Özgüven’in akademik yükselmesini sağlayan makaleleri inceledim. Dr. Özgüven’in “uluslararası alan endeksli hakemli dergilerde yayınlanan makaleler” başlığı altında 7 makalesi bulunuyor. Bu 7 makaleden 5 tanesi Türkiye’de yayınlanan dergilerde (ikisi üniversite dergisinde, üçü ise bir şahsın yayınladığı e-dergide), biri Güneydoğu Avrupa’ya odaklı bir dergide (4 yazarlı olarak) yayınlanmış.

Akademik Ahlak Türkiye (@AcademikAhlak) Twitter hesabı, bir makalesinin ise %58’inin başka kaynaklardan alıntı olduğunu belirtti. Dr. Özgüven’in uzmanlık alanı olan bilgisayar mühendisliğinin ana-akım dergilerinde hiçbir yayını yok. 2012’den bu yana (son 8 yılda) makalesi yok, ama 2015’de Prof. olmuş! Belki en önemli nokta şu: bu 7 makalenin hiç birisi Web of Science tarafından taranan dergilerde yayınlanmamış. Yani, WoS’da yapılan bir taramada SCI veya SSCI makale sayısı sıfır çıkıyor. Benim yakından tanıdığım hiç bir prestijli üniversitede Dr. Özgüven bırakın Profesör olmayı, Doktor Öğretim Üyesi (eski tabir ile yardımcı doçent) olarak bile işe başlayamaz.

Dr. Özgüven’in Doçent ve Profesör olduğu yıllarda, Üniversitelerarası Kurul’un mühendislikte doçentlik şartı “Başvurulan doçentlik bilim alanı ile ilgili SCI-Expanded veya SSCI kapsamındaki dergilerde toplam en az üç özgün makale (editöre mektup, özet, derleme, teknik not ve kitap kritiği hariç) yayımlamış olmak” idi. Yani, Dr. Özgüven Türkiye’de hiç bir üniversitede doçent bile olmamalı idi.”

"Çocuk istismarını savunan ‘Prof. Özgüven’in skandalları bitmiyor: Doçent bile olamaz" haberi, 18 Mayıs 2020 tarihinde yazılmıştır. Son Dakika kategorisi altında bulunan Çocuk istismarını savunan ‘Prof. Özgüven’in skandalları bitmiyor: Doçent bile olamaz haberi 2020 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Çocuk istismarını savunan ‘Prof. Özgüven’in skandalları bitmiyor: Doçent bile olamaz 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Son Dakika konusunda 23 Mayıs 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 00:02 Osmanlı'dan Günümüze: İstanbul'un Köle Pazarında Rus ve Eflak Cariyelerin Fiyat Listesi Bulundu!
 2. 00:02 Netflix platformunda önemli bir değişiklik yaşandı
 3. 00:00 Altındaki düşüş ardından uzman tarih verdi: "Altın fiyatları o seviyeye kadar düşecek"
 4. 23:57 İran, Türkiye'nin İnsansız Hava Aracı İddialarını Reddetti
 5. 23:52 Hamas'ın Beyt Hanun Operasyonu: İsrail Askerlerine Pusu ve Roket Saldırısı
 6. 23:45 Saraylı Tatlısı: Geleneksel Osmanlı Lezzetinin Zarif Yansıması
 7. 23:41 Bireysel Emeklilik Sistemi 1 Trilyon Lirayı Aştı: İstikrarlı Büyüme Devam Ediyor
 8. 23:37 Bakan Şimşek: Enflasyon Artacak Ancak Yıl Sonunda İndirim Yolunda
 9. 23:34 Perinthos Antik Kenti'nde Gemi Batığı Keşfi: Binlerce Yıllık Geçmişin Sırları
 10. 23:30 Emirates Uçağı Mumbai'de Flamingolara Çarptı: 39 Flamingo Öldü
 11. 23:26 FIFA'nın 120. Yıl Kutlaması: Paris'te Futbolun Coşkulu Buluşması
 12. 23:23 Kayserispor Başkanı Ali Çamlı, Sahaya Girişi ve Açıklamalarıyla PFDK'ya Sevk Edildi
 13. 23:17 Gazze'de Su Krizi Derinleşiyor: İsrail Saldırıları İçme Suyu Erişimini Engelliyor
 14. 23:11 III. Amenhotep'in Yüzü: Tarihsel Bir Atılımın Yansıması
 15. 23:06 Çaydan sonra kahveye de rekor zam geldi: Gram fiyatı şaşırttı!
 16. 23:06 Hastanelerde Uzaktan Muayene Dönemi Başladı: SGK Ücretleri Karşılıyor!
 17. 22:57 Fatih Terim, Denizbank'a 1 Milyon Dolarlık Dava Açtı!
 18. 22:51 Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 15 il için sarı kodlu sel uyarısında bulundu!
 19. 22:50 ABD'nin Orta Bölgesinde Felaket- 20 Hortum Birden Vurdu: Çok Sayıda Can Aldı!
 20. 22:46 Reuters, Türkiye'nin son 15 yılda yaşadığı kayıpların telafi edilemeyeceğini ifade etti
Haberleri