‘Çocuk Sahibi Olmak Lüks…’ Bebeklerin nefes alması yüzde 37.1 zamlandı

‘Çocuk Sahibi Olmak Lüks…’ Bebeklerin nefes alması yüzde 37.1 zamlandı

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer'in hazırladığı, “Çocuk Sahibi Olmak Lüks” raporuna göre bir yıl içinde çocuk bezi fiyatlarına yüzde 37.6, bebek

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer'in hazırladığı, “Çocuk Sahibi Olmak Lüks” raporuna göre bir yıl içinde çocuk bezi fiyatlarına yüzde 37.6, bebek mamasında yüzde 32, sütlü içecek fiyatlarına ise yüzde 99.8’lik zam geldi.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, her yıl 1 milyonu aşkın bebeğin dünyaya geldiği Türkiye’de çocuk sahibi olmanın aileler için ekonomik açıdan büyük fedakarlık olduğu gerçeğini ortaya koydu.

ANNE, BEBEK ÜRÜNLERİ YÜZDE 35 ZAMLANDI

Taşçıer'in, “Çocuk Sahibi Olmak Lüks” başlığıyla hazırladığı raporda Türkiye’de 2019 yılında 1 milyon 183 bin 652 bebeğin dünyaya geldiği belirtilerek anne ve bebek bakım ürünleri için tanınmış markalarda meydana gelen fiyat artışları tespit edildi.

Rapora göre, bebeğin ve annenin beslenmesi ile bebeğin temizliği için gereken ürünlere bir yıl içinde ortalama yüzde 35’lik zam geldi.

BEBEK BEZİNE, YÜZDE 12.9 İLE YÜZDE 37.6 ORANINDA ZAM

Bebek bakımı için en büyük ihtiyaçların başında gelen bebek bezinde meydana gelen ciddi fiyat artışı dikkat çekiyor. İki marka üzerinde yapılan fiyat artışı araştırmasına bakıldığında, prematüre, 2, 3 ve 4 beden bezlerinin fiyatları karşılaştırıldığında yüzde 23.6’lık bir artış görülüyor. 0 bedende yüzde 25, 2 bedende yüzde 37.6, 3 bedende yüzde 18.9, 4 bedende ise yüzde 12.9’luk fiyat artışı görülüyor.

BEBEK MAMALARI EL YAKIYOR

Bebeklerin gelişimi için önemli besin ürünleri arasında yer alan bebek sütü ve mama fiyatları da aileler açısından el yakıyor. Seçili markalara ait 350 gramlık bebek sütü ile 350 gramlık devam sütüne 1 yıl içinde gelen zam oranı yüzde 25.9 olarak belirleniyor. Mama fiyatlarında meydana gelen yüzde 24.3’lük artış ailelerin ekonomisini oldukça zorluyor.

MAMA FİYATLARI YÜZDE 32 ZAMLANDI

Tanınmış bir markanın marketteki 120 gramlık meyve püreli mama fiyatı yüzde 32 zamlanırken, başka bir markaya ait 125 gramlık mama anne bebek ürünleri mağazalarında yüzde 16.6’lık zamla satılıyor. Söz konusu markaların çok satan 500 ml bebek şampuanındaki zam oranı ise yüzde 33.6 olarak tespit ediliyor. Bebek bakımında en fazla kullanılan ürünlerin başında gelen pişik kremlerdeki fiyat artışı ise yüzde 20.5.

BEBEKLERİN NEFES ALMASI YÜZDE 37.1 ZAMLANDI

Bebeklerin nefes almalarını kolaylaştırabilmek ve tıkanan burunlarını açabilmek için kullanılan burun temizleyicilerde ki zam oranı ise yüzde 37.1.

SÜTLÜ İÇECEK FİYATLARINDAKİ ARTIŞ YÜZDE 99.8

Annelerin süt miktarlarını artırabilmek için çokça kullandıkları sütlü içecek fiyatındaki fahiş artış da dikkat çekiyor. Bu içeceklerdeki fiyat artışı 1 yıl içinde yüzde 99.8’lik artışla rekor kırdı.

Emziren annelerin kullandığı göğüs pedleri de yüzde 30.5 gibi ciddi fiyat artışı gören bir diğer ürün. Anne bebek ürünleri mağazasında bir markanın 60 adetlik göğüs pedinin fiyatı yüzde 17.7 artarken, bir başka markanın 40 adetlik paketinin fiyatında yüzde 43.4 artış meydana geldi.

Özellikle çalışan annelerin neredeyse her gün kullandığı göğüs pompalarındaki ortalama zam oranı ise yüzde 23.6.

Taşçıer, rapordaki verileri şöyle değerlendirdi:

“AKP Genel Başkanı’nın sürekli olarak tekrarladığı çok çocuk yapma çağrısı, Saray ile halk arasındaki uçurumu ortaya koymakta, ülkeyi yönetenlerin vatandaşın halinden bihaber olduğunu bir kez daha gözler önüne sermektedir. İğneden ipliğe her şeye zam gelirken, çalışanların maaşları aynı ölçüde artmamakta, işsizler ordusu da her geçen gün büyümektedir. Sonuç olarak vatandaşlarımız aldıkları ücretlerle hayatlarını idame ettirmekte zorlanmakta, hızla yoksullaşmakta, çocuk sahibi olmak da adeta lüks haline gelmektedir.”

BEBEK MASRAFLARI AİLELERİN BELİNİ BÜYÜKOR

“Ülkemizin içinde bulunduğu ve günden güne derinleşen ekonomik krizin etkisiyle, halkımız hızla yoksullaşmaktadır. Kötü yönetilen ekonomi, zamlar, enflasyon ve artan vergi yükü nedeniyle vatandaşlarımız masrafları alabildiğine artmıştır. Bu masrafların en büyüklerinden biri de bebek bakım masraflarıdır. Aileleri tarifsiz bir mutluluğa kavuşturan ve sevinç kaynağı olan bebeklerin, ne yazık ki bakım masrafları vatandaşın belini büker hale gelmiştir.”

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika