Commerzbank'tan tartışma yaratacak Türkiye iddiası: Dolar 10 TL'ye çıkabilir

Commerzbank'tan tartışma yaratacak Türkiye iddiası: Dolar 10 TL'ye çıkabilir

Dünyaca ünlü Commerzbank, dolar /TL kurunun üçüncü çeyrekte 10 TL'ye eş değer olacağını ve enflasyonun yıl sonuna kadar güçlü bir şekilde hızlanacağını iddia etti

Dünyaca ünlü Commerzbank, dolar /TL kurunun üçüncü çeyrekte 10 TL'ye eş değer olacağını ve enflasyonun yıl sonuna kadar güçlü bir şekilde hızlanacağını iddia etti. Raporda, tedbirlerden "Döviz kuru üzerindeki baskı arttıkça 'daha sert' sermaye kontrolleri gelmeye başlayacak" ifadesinin kullanılması dikkat çekti.

Türkiye'de döviz paritesindeki uçurum "128 milyar dolar nerede?" tartışmaları sonrası artmaya devam etti. Dolar/TL ve euro/TL kuru yönünü hızlıca yukarı çevirdi. Türkiye'nin ekonomi yönetimine sık sık getirilen eleştiriler ise Merkez Bankası döviz rezervlerinin akıbeti nedeniyle daha güçlü bir hal aldı.

COMMERZBANK: DOLAR 10 TL OLACAK

Türkiye'de ekonomi baş aşağı gidişini sürdürürken dünyaca ünlü Commerzbank'tan da tartışma yaratacak döviz kuru iddiası geldi. Commerzbank tarafından yayımlanan, "Bir sonraki lira krizi" adlı raporda, 1 ABD dolarının 3. çeyrekte 10.00 TL'ye eş değer olacağı iddia edildi.


"KRİZİN GEREKÇESİ DÜŞÜK FAİZ POLİTİKASI" İDDİASI

Yaklaşmakta olan krizi tetikleyecek olan unsurun, 2018'de yaşanan döviz krizi ile aynı olduğunun vurgulandığı makalede krize gerekçe olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın düşük faiz politikası ve bu nedenle Merkez Bankası başkanlarını görevden alması gösterildi.

"PİYASALAR MEÇHUL BİR POLİTİKA DENEYİ YAŞANACAĞININ FARKINDA"

Commerzbank'ın kıdemli ekonomisti Tatha Ghose tarafından hazırlanan rapora göre, "Erdoğan tarafından atanan yeni TCMB başkanı konvansiyonel açıklamalarda bulunurken, piyasalar meçhul bir politika deneyi yaşanacağının farkında. Bu özel deney ise bir döviz enflasyonu sarmalıyla sonuçlanma riskini taşıyor" dedi.


2021-2022 ENFLASYON BEKLENTİLERİ

Commerzbank, faizin birkaç adımda yüzde 13 civarına çekileceği varsayımına dayanarak, enflasyonun yıl sonuna kadar güçlü bir şekilde hızlanacağını iddia ediyor. Raporda enflasyon oranları şu şekilde öngörülüyor:

"2021 sonu için yüzde 20,9 ve 2022 sonu itibariyle de yüzde 21,5'lik bir enflasyon tahmini yapıyoruz. Uygulanan deney sonunda gösterge faiz oranı tekrar yüzde 20'ye yükseleceğinden, dolar-TL'nin 10.00'da sabitlenebileceğini belirtmek isteriz (...) Lira'nın yeniden istikrar kazanması için (örneğin IMF gözetiminde yapılacak) bir tür rejim değişikliği veya kurumsal devir gerekli olabilir."


"DAHA SERT KONTROLLER GELMEYE BAŞLAYACAK"

Altı ay içinde uygulamaya konacak olan politikaların neler olacağını tahmin etmenin adeta imkansız olduğunun ifade edildiği raporda, Merkez Bankasının uygulayacağı tedbirler şu şekilde sıralanıyor:

"Faiz oranının önümüzdeki aylarda istikrarlı bir şekilde düşeceğini varsayıyoruz (3. çeyreğe kadar yüzde 13). Yöneticiler bu süreçte swap limitleri, kısa pozisyonlara getirilen kısıtlamalar, dövize endeksli işlemlerin yasaklanması, döviz mevduatı üzerindeki kısıtlamalar vb. gibi yöntemlerle döviz kurunu sabit tutmaya çalışacak. Döviz kuru üzerindeki baskı arttıkça 'daha sert' sermaye kontrolleri gelmeye başlayacak."

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi