Çorlu tren faciasında 5. duruşma: Kaza değil cinayet

Çorlu tren faciasında 5. duruşma: Kaza değil cinayet

Çorlu'da 25 kişinin hayatını kaybetmesine 328 kişinin yaralanmasına neden olan tren faciasının 5. duruşması Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.Çorlu tren katliamında yakınlarını yitiren aileler yargılandı!Tekirdağ'ın...

Çorlu'da 25 kişinin hayatını kaybetmesine 328 kişinin yaralanmasına neden olan tren faciasının 5. duruşması Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz 2018'de Uzunköprü-Halkalı seferini gerçekleştiren trenin devrilmesi sonucu 25 kişi hayatını kaybetmiş, 328’de kişi de yaralanmıştı. Göz göre göre gelen faciaya ilişkin açılan davanın bugün görülen 5. duruşmasında hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına destek olmak üzere CHP'li milletvekilleri, HDP milletvekili Serpil Kemalbay ve TİP Milletvekili Barış Atay da alanda hazır bulundu.

'KAZA DEĞİL CİNAYET'

Duruşma öncesi aileler, "Kaza değil cinayet" sloganlarıyla yürüdü. Faciada yaşamını yitiren 14 yaşındaki Bihter Bilgin'in annesi Zeliha Bilgin "Ben bu yollardan çocuğumu okula götürdüm şimdi onun adaleti için onsuz yürüyorum. O facia, o katliam göz göre göre oldu. Bize bunun hesabını verecekler" dedi.

Duruşma saat 10.00'da Çorlu Halk Eğitim Merkezi’nde başladı. Tanıkların ifadesinin dinlenmesine geçildi.

NE OLMUŞTU?

8 Temmuz 2018!deki katliam sonrası atanan bilirkişiler Mustafa Karaşahin ile Bekir Sıddık Binboğa Yarman’ın Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD ile iş ilişkilerinin bulunduğu ortaya çıkmış, hazırlanan raporda ise tüm ihmallere rağmen üst düzey sorumlular yer almamıştı.

Savcı Galip Özkurşun tarafından TCDD’nin 4 alt düzey çalışanı hakkında verilen kovuşturma kararının ardındansa  Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD’deki üst düzey sorumlular için ‘kovuşturmaya yer yoktur’ kararı vermişti.

Ailelerin Anayasa Mahkemesi önündeki adalet nöbetine polis müdahale etmişti. Polislere değil, ailelere, avukatlara ve gazetecilere soruşturma açılmıştı.

Son Dakika Haberleri