Çorlu tren faciasında yaşamını yitiren Arda'nın annesinden isyan: ''25 kişiyi öldürenler değil, ben yargılanıyorum!''

Çorlu'daki tren faciasında oğlu Arda Sel'i kaybeden Mısra Öz'den "mahkeme heyetine hakaret"ten yargılanmasına tepki geldi. Öz, ''25 kişiyi öldürenler değil de ben yargılanıyorum" dedi.

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde, 25 kişinin hayatını kaybettiği, 340 kişinin yaralandığı tren kazasıyla ilgili 4 sanığın yargılandığı davada aile gerçek sorumluların hakim karşısına talebinde bulunuyor. Çorlu tren faciasında oğlu Arda Sel'i kaybeden Mısra Öz, "mahkeme heyetine hakaret"ten yargılanmasına sert tepki gösterdi. Duruşma öncesi açıklama Öz, facianın gerçek sorumluların hakim karşısına çıkarılmadığını söylerken, "24 saat bile geçmeden savcının önüne dosyamı koyup beni buraya getirdiler. 25 kişi benim yüzümden ölmedi. Karşımıza çıkarılan 4 kişi de sorumlu değil. Gerçek sorumlular yargılanmadı. Üzülerek söylüyorum ki bu kadar ciddi bir olay, ciddiyetsizlikle karşılaştığım için öfkeliyim. Utanç duymuyorum. Adaleti arıyorum. Benim burada sanık olmam Türk adaletinin utancıdır. 25 kişiyi öldürenler değil ben yargılanıyorum" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Edirne’den İstanbul’a hareket eden, 362 yolcu ve 6 personelin bulunduğu yolcu treni, 8 Temmuz 2018’de Tekirdağ Çorlu’da raydan çıkarak devrildi. Olayda 7’si çocuk 25 kişi hayatını kaybetti, 328 kişi de yaralandı. Kazaya ilişkin Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, kazanın meydana gelmesinde asıl kusurlu bulunan Demiryolu Bölge Bakım Müdürü Turgut Kurt, Yol Bakım ve Onarım Şefi olan Özkan Polat, Hat Bakım ve Onarım Memuru Celaleddin Çabuk ile kaza öncesindeki yıllık umumi muayene raporunda imzası bulunan Köprüler Şefi Çetin Yıldırım hakkında ‘taksirli ölüme ve yaralanmaya neden olmak suçundan hapis cezası istendi.

Tren kazasında hayatını kaybeden 25 kişinin isimleri şöyle: Ersen Gül, Serhat Şahin, Melek Tuna, Ayşe Başaran, Ergün Kerpiç, Hakan Sel, Oğuz Arsa Sel, Özge Nur Dikmen, Gülce Dikmen, Sena Köse, İrfan Kurt, Mavinur Tiflizden, Bahar Koçman, Yağmur Laçin, Özcan Cesur, Derya Kurtuluş, Beren Kurtuluş, Emel Duman, Bihter Bilgin, Ömer Alperen Can, Seyfi Erbil, Zübeyde Seven, Gani Kartal, Rubize Kartal, Fethiye Yıldı