Çorlu tren katliamında suçlu 'gazeteci' bulundu

Çorlu tren katliamında suçlu 'gazeteci' bulundu

Çorulu tren katliamının başından bu yana olayı araştıran ve ihmalleri ortaya çıkaran gazeteci Mustafa Hoş tazminat cezasına çarptırıldı. Oğlunu kaybeden Mısra Öz Sel ise "25 kişinin katilleri işinde gücünde" diyerek tepki gösterdi.

Uzunköprü’den İstanbul’a giden tren, 8 Temmuz 2018 tarihinde Çorlu yakınlarında rayların altındaki toprak menfezin kaymasından dolayı devrildi. Yaşanan olayda, 5 vagon rayların dışına savruldu. Kaza sonucu 25 kişi öldü, 317 kişi yaralandı. Ölenlerin aileleri 2,5 yıldır adalet arayışı içinde.

Çorlu Tren Katliamı dabasının savcısı Galip Yılmaz Özkurşun, katliama ilişkin yaşananları ilk günden bu yana takip eden ve ihmalleri ortaya çıkaran Gazeteci Mustafa Hoş hakkında ‘yargı otoritesini bilinçli şekilde hedef almak’ suçlamasıyla 110 bin liralık tazminat davası açmıştı. Katliamda 9 yaşındaki oğlu Oğuz Arda Sel’i kaybeden Mısra Öz Sel de kendisine ve Çorlu ailelerinin avukatlarına dava açıldığını duyurdu. Sel, “Çorlu Tren Katliamı yüzünden Mustafa Hoş ceza alıyor. Ben sanık olarak Salı günü yargı önüne çıkıyorum. Avukatlarımız hakkında açılmış davalar var. 25 kişinin katilleri ise işinde gücünde. Bu işe bir yanlışlık var!? Bu adalette bir sapma var!” diye konuştu.

Mustafa Hoş'a 40 bin lira tazminat cezası

Gazeteci Mustafa Hoş, sosyal medya hesabından 40 bin liralık ceza aldığını duyurdu. Hoş, bilirkişi raporuna rağmen sorumluların yargılanmadığını vurgulayarak, “Çorlu treninde 7’si çocuk 25 insan ihmallerden öldü. Belge ve delillerle ihmalleri ortaya çıkardım. Son bilirkişi “TCDD Kusurludur” dedi. Asıl sorumlular halen yargılanmıyor. Ama bugün ben mahkûm oldum. Savcısı Galip Yılmaz Özkurşun’un açtığı davada 40.000 TL tazminata karar verildi” ifadelerini kullandı.

Hoş şöyle devam etti:

Mahkeme tanıklarımın dinlenmesini bile kabul etmeden ikinci duruşmada alel acele karar açıkladı. Dava açıldığında şunları söylemiştim…

 

Hakkımda açılan ve halen devam eden dava sayısı 9. Yargıtay’da 3 dosya bekliyor… Ayrıca savcılık soruşturma aşamasında olan 3 tane dosya var. Tamamı gazetecilik yaptığım için.

 

Davalarla yıldırmaya, korkutmaya vazgeçirmeye çalışıyorlar. Bu da yetmezmiş gibi tazminatlarla açlığa mahkûm etmek istiyorlar. Benim param pulum, düzenli bir gelir elde ettiğim bir işim bile yok. Her şeye rağmen ne korkarım ne vazgeçerim. Ben gazeteciyim.

 

Son olarak şunu da ekleyeyim. Savcı Galip Özkurşun Çorlu Tren Ailelerini davanın seyrini kullanarak (ki bu suçtur) bana karşı kışkırtmaya çalıştı. Onlar aracılığıyla tehdit etti. Tanık dinleme kabul edilseydi aileler mahkemede bunları anlatacaktı.

Çorlu aileleri, Mustafa Hoş’a ceza verilmesine tepki gösterdi. Hoş’a siyasiler, gazeteciler ve sanatçılar da destek oldu. Hoş’a verilen tazminat cezasını CHP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, Gazeteci Enver Aysever, Tiyatrocu Şevket Çoruh ve Opera Sanatçısı Güvenç Dağüstün ile birlikte ödeyeceğini açıkladı.

Çorlu ailelerinin tepkileri ise şöyleydi:

Çorlu’da oğlu Oğuz Arda Sel ve eski eşi Hakan Sel’i kaybeden Mısra Öz Sel: Çorlu tren katliamı Mustafa Hoş’un ihmalleri yüzünden olmadı! Gerçek sorumlularla uğraşın.

Annesi Rubize Kartal ve babası Gani Kartal’ı kaybeden İsmail Kartal: Asıl sorumlu ve kusurlular yargılanmıyor olayı aydınlatan ve biz ailelere destek olan Mustafa Hoş cezaya çarptırılmış bile yazıklar olsun böyle adalete.

Tren faciasında hayatını kaybeden Hakan Sel’in ağabeyi Fatih Sel: Mustafa abi tanıdığım en yürekli ve en iyi kalpli insanlardan biridir. En kötü günlerimizde yanımızda oldu ve gerçekleri ortaya çıkarmak için mesleğini yani gazetecilik yaptı. Eğer O’nu çevrenizde tek değeri para olan gazetecilerden sanıyorsanız yanılıyorsunuz. O insana değer verir.

Tren faciasında 14 yaşındaki kızı Bihter Bilgin’i, kız kardeşleri Emel Duman ve Derya Kurtuluş’u ve 5 aylık yeğeni Beren Kurtuluş’u kaybeden Zeliha Bilgin: Bu ülkede araştıranlar yargılanır, katiller ödüllendirilir.

Tren faciasında kızı Sena Köse’yi kaybeden Aysun Köse: “Ne yapmış Mustafa Hoş, Cana mı kastetmiş, yalan mı uydurmuş, gerçekler nasılda dokunuyor. Doğru insanları incitiyorsunuz. Bu ülkeye ne hale getirdiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem